Gripi 2015 - simptomat


Siç e dini, virusi i gripit pëson mutacione të vazhdueshme ndryshime intensive, dhe çdo vit ekspertët e shëndetit të japë parashikime mbi atë që tensionet e virusit do të sulmojë njerëzit në sezonin e ardhshëm. Konsideroni informacion mbi epidemia e gripit 2014 - 2015 në simptomat, trajtimin dhe parandalimin e kësaj sëmundjeje.

Parashikimi për gripit në vitin 2015Sipas parashikimeve të incidencës së gripit në vitin 2015, shpërthime në shkallë të gjerë nuk pritet dhe situata epidemia është relativisht e qetë. Por mos pushojnë, gripi është një nga sëmundjet më të rrezikshme që mund të ndikojnë në çdo person. Veçanërisht të prirur për infeksion, njerëzit me sistemet imun të dobësuar, gratë shtatzëna, të moshuarit dhe ata që vuajnë nga sëmundje të ndryshme kronike (diabet, astma, sëmundje të zemrës, të mushkërive etj).

Në vitin 2015, aktiviteti i pritshëm i tensionet e gripit:

 • H1N1 - Gripi i derrit virus subtype që u bë i famshëm në botë në vitin 2009, kur ai udhëhoqi një epidemi në shkallë të gjerë. Ky lloj i virusit është e rrezikshme komplikimet e saj, sinusit më shpesh diagnostikuar, pneumoni dhe arachnoiditis.

 • H3N2 - një nëntip i gripit A, i njohur tashmë për vitin tonë publik të kaluar, por është konsideruar mjaft i "i ri". Kjo tendosje është e rrezikshme për shkak të mungesës së dijes, dhe se ai provokon në shumë pacientë komplikimet e lidhura me lezionet hemorragjike.

 • Virusi Yamagata që i përket virusit të gripit të tipit B - tendosje gjithashtu i njohur dobët, e cila është diagnostikuar mjaft e vështirë. Megjithatë, sipas shkencëtarëve, kjo rrallë shkakton komplikime serioze në njerëz.


 • Simptomat e gripit në 2015


  Në mënyrë tipike, shenjat klinike të sëmundjes shfaqen brenda 12-48 orë pas infektimit. Projektuar në 2015 variacione të karakterizuara nga riprodhimin e shpejtë në qelizat epiteliale të traktit respirator, sëmundja po rritet me shpejtësi para syve tanë.
  Manifestimi më i mrekullueshëm dhe karakteristikë e gripit janë ethe, e cila shënon shumë shpejt arrin 38-40 ° C dhe mbahet për të paktën tre ditë. Në shenjat e tjera të gripit 2015 përfshijnë:


 • dridhura;

 • dhimbje koke;

 • dobësi;

 • sytë e përlotur;

 • dhimbje të muskujve;

 • joints dhemb;

 • rritur djersitje;

 • mungesa e oreksit;

 • Thatësi në hundë dhe fyt;

 • fyt gërvisht;

 • thatë kollë, intensive;

 • dhimbje në rajonin retrosternal;

 • fotofobi.


 • Në raste të rralla, gripi shfaqet kullojnë hundët.

  Parandalimi dhe trajtimi i gripit në vitin 2015


  Si me variacione të tjera të gripit, masa kryesore parandaluese është vaksinimi. Edhe pse vaksinimi nuk mund plotësisht të mbrojtur një person nga infeksioni, por ndihmon në lehtësimin e sëmundjes, për përmirësim dhe për të parandaluar komplikimet.

  Gjithashtu, në mënyrë për të mbrojtur veten nga infeksioni, ju duhet:

 • Shmangni kontakt me njerëz të cilët kanë simptoma të infeksioneve virale.

 • Ulja vizituar vende të mbushur me njerëz.

 • Forcuar mbrojtjen imunitare.


 • Nëse në gjendje për të shmangur ndotjen, nuk angazhohen në vetë më mirë sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një mjek. Gjithashtu e rekomanduar për të ndjekur gjatë javës së tjetër krevat, minimizuar stresin fizik në trup. Terapia e barnave mund të përfshijnë agjentët gripit antivirale, që ul temperaturën dhe drogë anti-inflamator, immunomodulators. Shpesh droga gripit rekomandohet interferon efektet lokale dhe sistemike.