Dhimbje NJOFTIM pse presioni në zemër


Ndjeheni compression gjoks është i njohur për shumë njerëz. Kjo është zakonisht një simptomë e sëmundjeve të zemrës, por edhe crushes dhimbje të zemrës mund të shkaktohet nga sëmundjet e joints, kockat dhe nerva. Çfarëdo arsye, kjo përvojë simptomë e bën të gjithë ata që duket ai. Shkaku më frikë e dhimbje gjoksi shtypës është një sulm në zemër dhe shoku anafilaktik, në këtë rast, llogaria shkon në një minutë. Ka shumë shkaqe të dhimbjes që nuk janë të lidhur me zemër.
Për të përcaktuar natyrën e Sëmundjet e zemrës është e nevojshme të theksohet prania e simptomave të veçanta:- Ritmi i rrahjes së zemrës është vazhdimisht në ndryshim, që aritmia është i pranishëm;


- rritur rreh zemrës, se ka takikardi;


- Ajo mund të shoqërohet me marrje mendsh;


- Nuk është gulçim, vështirësi frymëmarrje pacientin;


- Nuk ka dhimbje në shpinë, këmbët, qafën, grykë;


- Lëkura bëhet kaltërosh, hije zbehtë;

 

- Përzier dhe të vjella, dhe i dobët.


Prania e këtyre simptomave konfirmuar spekulimet në lidhje me natyrën shtypëse e dhimbjes kardiake të zemrës.


Pse crushes zemrën?

Dhimbja natyrës shtypëse në zemër rrallë ndodh gjatë një sulmi në zemër, por ende përjashton këtë opsion në çdo rast nuk mund të, si një sulm në zemër është shpesh i maskuar si çdo sëmundje tjetër. Gjithashtu kundërindikuar angazhohen në vetë-diagnostifikimit me paraqitjen e këtij simptomë.


Angjinë karakterizohet nga dhimbje shtypës në zemër. Zemra rregulluar në mënyrë që ajo duhet të sigurojë të gjithë trupin me gjak dhe aktivitetin fizik, rritjen temperaturën e trupit, duke e detyruar atë të punojë më shumë në mënyrë që të sigurojë të gjithë trupin me ushqyesve thelbësore dhe oksigjen. Kur shtypur dhimbje pectoris në sulme në zemër ka karakter, është larguar duke marrë drogë zemrës. Angina është diagnostikuar pothuajse çdo person. Davyaschaya dhimbje të zemrës shfaqet gjatë tendosje fizike, ndoshta duke ecur, ndërsa drejtimin, pra me ndonjë aktivitet fizik, shok emocional. Një tipar dallues në mes të pectoris dhe një sulm në zemër është se pectoris mund të ndodhë gjatë gjumit, në pjesën tjetër. Por diagnoza mund të jetë një mjek. Është e rëndësishme për të përshkruar gjendjen e tyre. Në dhimbje angina është shtypës, constricting natyrën, nganjëherë një shtet i ngjan urth, sepse ekziston një ndjenjë se diçka është djegur brenda. Shtyn sulm dhimbje pectoris është shoqëruar me ndryshime në presionin e gjakut. Gjej përgjigje për një pyetje në lidhje me pse presioni zemra duhet kardiologu. Por në qoftë se dhimbja papritmas gjetën atë njeri (dhe kështu zakonisht kur pectoris), ju keni për të qetësuar, të marrë një qëndrim të rehatshëm, të marrë një pilulë e nitroglycerin. Nëse një person është diagnostikuar me anginë, atëherë ai duhet të përpiqet të shmangë ushtrimin fizik, stresin emocional, gjithmonë të mbajnë tableta nitroglycerin.


Dhimbje ftohje në majë të zemrës shfaqet në distonia neyrotsyrkulyarnymy (Zemra neuroza). Një numër i ndjesive të pakëndshme (dhimbje shtypës, marramendje, palpitations) shfaqet pas përvojave të forta emocionale si pasojë e trazirave. Nuk është një shtet i të rinjve të cilët shpesh vuajnë nga sëmundjet infektive të traktit të sipërm respirator. Në një përshtatje e dhimbje të ngutshme nevojën për të marrë anti-drogë ankthi (sanëz, Korvalol, Valokardin). Nëse sulmet ndodhin shpesh se gjumit mund të herë pas here të marrë sedativë apo pilula gjumi. Pacienti do të duhet të heqin qafe e zakone të këqija, të përpiqet të mos jetë e ekspozuar për të shmangur stresin dhe tendosje emocionale.


Pse crushes zemrën? Një tjetër arsye e mundshme - miokard (Sëmundja e shkaktuar nga një infeksion). Simptomat: dhimbje të forta dërrmuese gjoks, gulçim, impuls të shpejtë, është e mundur ënjtje në këmbë. Miokardit zakonisht shfaqet si një komplikacion pas ftohjet. Ndoshta zhvillimi i dështimit kronike të zemrës në qoftë se pacienti nuk përkthehet në pjesën tjetër të rreptë shtrat dhe të fillojnë trajtimin e duhur.


Çfarë ndodh nëse zemra presioni?

Para së gjithash, në këtë rast duhet të vërtetojë se shqetësimi ka lindur është zemra. Nëse compression është lokalizuar në zonën zahrudynnoy, më afër në anën e majtë, nën dalë majtë, ajo dhemb zemra. Dhimbje e tillë nuk është e rënduar nga probing hapësira midis brinjëve, gëlltitjes, duke e kthyer trupin. Nëse nuk ka asnjë dyshim se crushes zemrën ne duhet të bëjmë ato masa të cilat janë të përshkruara më poshtë.


Ne duhet të ndalet aktiviteti fizik, dhe edhe më të mirë të ulen, të marrë një qëndrim të rehatshëm. Kujdes duhet të tregohet në mënyrë që këmbët ishin nën zemër, kjo do të zvogëlojë rrjedhjen e gjakut në zemër, dhe për këtë arsye ajo mund të pushoni. Kjo sjellje ndihmon për të hequr qafe ndjenjë shtypëse në gjoks. Nëse gjendja nuk përmirësohet, ju duhet të telefononi një ambulancë. Para se ardhja e ambulancës duhet të marrë tabletë nitroglycerin, të drogës do të reduktojë presionin në ventricles, duke lejuar pak "shkarkoj" zemrën e punës. Droga të tilla si aspirina, kardio, Cardiomagnyl kontribuojnë në lëngëzimin e gjakut dhe për të parandaluar mpiksjen e gjakut. Duke pasur një nga këto medikamente gjatë një sulmi dhimbje shtypëse të zemrës mund të parandaluar sëmundje koronare të zemrës, si dhe zemrën më të mirë të ushqyerit dhe të shpërndajë mpiksjen e vogla (nëse formuar).


 
R3r3r3153.