Pështymë të trashë


Në mënyrë ideale, lëngun sekretuar gjëndra pështymës duhet në mënyrë efektive njomet gojën, përtypet ushqimin dhe për të lehtësuar kullimin mbetjet nga hapësira ndërdhëmbësh ushqim. Për më tepër, ajo shërben si një mbrojtje kundër prishjen e dhëmbëve dhe razmnozheny baktereve. Por ka një patologji si pështymë të trashë apo edhe formimin e mukusit trashë në vend. Sëmundja shoqërohet me një ndjenjë të thatësi dhe parehati në mishrat dhe gjuhën.

Trashë pështymë - arsyejaKonsideroni arsyet më të zakonshme pse pështyma mund të jenë të trasha. Faktori më i zakonshëm që shoqëron konsiderohet si një sindrom simptomë janë gojën të thatë (Xerostomia).

Në këtë rast, një rënie të mprehtë në të lëngshme prodhuar nga gjëndra dhe, për pasojë, duke rritur viskozitetin e saj. Xerostomia mund të dyshojnë karakteristikat e mëposhtme shtesë:

 • dhimbje ose siklet në fyt;

 • fryma e keqe;

 • ndjesi djegie në gjuhë apo në qiell;

 • thatësi e mukozave, buzët, kënde gojë;

 • coarsening e gjuhës;

 • shtrembërimin e shije.


 • Kur kombinohet me sëmundje qëndron një pështymë të trashë trashë - arsyet mund të përfshijnë:

 • duke marrë medikamente të caktuara, zakonisht - antihistamines, decongestants, urinës - dhe choleretic, dhe ilaqet kundër depresionit të ndryshme, qetësues, ju lutem;

 • radioterapi dhe kimioterapia në trajtimin e tumoreve malinje;

 • sëmundjet neurologjike;

 • patologji hormonal;

 • Sindroma Sjogren;

 • sëmundja autoimune;

 • Ndryshimi psikogjenike;

 • dehidratim;

 • çrregullimet reumatoid.


 • Një pështymë të trashë e bardhë në gojë, candidiasis
  Tjetër arsye zakonshëm për rritjen e viskozitet të lëngshme - një infeksion maja e gojës. Fungi të gjinisë Candida në kultivimin intensiv kanë filluar të kolonizuar mukozës, duke shkaktuar thatësi, djegie, erozionit dhe formimin e një shtresë të trashë të bardhë. Si rezultat, prodhimi i pështymës zvogëlohet, dhe të bëhet një ngjyrë karakteristike bardha.

  Shkaqet e candidiasis gojë mund të jenë:

 • një infeksion nga një person i infektuar përmes kontaktit të ngushtë, kissing, ndarjen e kuzhinës;

 • ndërprerja e sistemin imunitar;

 • Përdorimi i zgjatur i drogës antibiotik, kortikosteroidet.


 • Pështymë të trashë në fyt
  Në patologjitë e mësipërme, të rritur viskozitetin e pështymë mund të shkaktojnë sëmundje të ndryshme të fytit dhe bajamet, të tilla si pezmatim i fytit, grykët. Përparimi i këtyre sëmundjeve çon në formimin e kapsulave purulent bardha në fyt që herë pas here zbulojnë vetë ose kollë. Për shkak të këtij ndjenja e pranisë së një trup të jashtme, gjirit. Përveç kësaj, ethe me inflamacion shkakton dehidratim, e cila çon në shkelje të gjëndrave të pështymës.

  Faktorë të tjerë obuslavlyvayuschymy përshkruar simptomë konsiderohet sëmundje me gojë - periodontitis dhe periodontitis. Këto sëmundje karakterizohen nga thatësi e mukozës deri në shkëputje epitelit dhe, rrjedhimisht, rritjen e viskozitetit e pështymë.

  Trashë pështymë - trajtim


  Për zhvillimin e terapive adekuate është e rëndësishme për të diagnostikuar shkakun e saktë të rritur dendësinë e pështymë.
  Nëse ekspertët Xerostomia rekomandojmë përdorni conditioners të veçanta, humidifiers gojën, zëvendësues pështymë, çamçakëz përtypet medicinale dhe karamele.

  Në situata të tjera - infeksioneve affection, kërpudhat, proceset inflamatore - është e nevojshme kryesisht për të trajtuar sëmundjen primare dhe pastaj për të rindërtuar nga gjëndrat e pështymës.