Të dy simptoma kryesore të lodhjes kronike
Sindromi i lodhjes kronike - gripit karrieriste rinj.


Pse është se ende erdhi lehtë dhe heshtje, tani kërkon përpjekje të përpiktë. Një sëmundje e çuditshme prek kryesisht të rinj, të arsimuar, të suksesshme. Dhe gratë janë të natyrës më të ndjeshme si të sëmurë 2 herë më shpesh se meshkujt.
Një tipar karakteristik - sëmundja shpesh fillon grip si banale. Nuk është çudi që ajo u quajt "Gripit karrieriste rinj". Vetëm në kontrast me dobësinë e CFS mbetet për shumë muaj, e përbërë vjet.


Një sëmundje e çuditshme prek kryesisht të rinjtë, të arsimuar dhe të suksesshme. CFS ndikon mund të gëzojnë faktin se tani organizimi i mirë i shpirtit provuar se sëmundja vërtetë preferon intelektualëve (mjekë, mësues, gazetarë, njerëz krijues). Dhe gratë janë më të ndjeshme të natyrës sëmurë 2 herë më shpesh se meshkujt.
Të afërmit, miqtë dhe kolegët marrë CFS vrarë, por personi pamjen krejtësisht të shëndetshëm në boshe, mjekë - për imitues. Kjo e bën të vuajë jo më pak se mundim.

Ju duhet të jetë në gjendje të njohin simptomat e lodhjes kronike, thotë Nelly G. Artsimovich, Akademiku Ryan, Shef i Laboratorit Shtetëror imun Qendra Shkencore e Institutit të Imunologjisë së.lodhje konstante


një rënie të mprehtë në performancë, lodhje, madje edhe në mungesë të vogla ngarkesave të rëndësishmeDhe simptomat e pakëndshme të vazhdojnë gjatë 6 muajve të fundit ose më gjatë; Nuk ka kushte të tjera që mund të shkaktojnë një gjendje të ngjashme.10 Shenjat e vogla


Fillimin akute


temperaturë të ulët të keq, ethe


dhimbje të fytit dhe ashpër, një rritje dhe qafë të vogël dhimbje, nyjet limfatike të qafës së mitrës dhe axillary, dobësi e muskujve, ndjeshmëri të grupeve të veçanta të muskujve (mialgjia)


dhimbje migratore të përbashkët


dhimbje koke periodike


Çrregullim Sleep


psiko-emocionale, frustrimi, depresioni, dëmtim kujtesës (harresa), inteligjenca reduktuar (të menduarit të çrregullt, paaftësia për t'u përqëndruar), rrit nervozizëm.temperaturë të ulët të keq


fyt neэkssudatyvnыy


palpyruemыe nyjet limfatike të dhimbshmeTre karakteristikat e fundit të referuara nga kritere fizike.
Nëse ju gjeni veten 1-2 simptomë kryesore plus 8 atribute të vogla (ose 6 shenja të vogla, dhe 2-3 prej tyre - kriteret fizike), me një pjesë të madhe yyazytsirnosti mund të supozojmë që ju të vrarë "plagë të reja". Megjithatë spekulojnë në lidhje me shëndetin e tyre për çdo gjë. Nëse ka arsye për brengosje, dyshime duhet të lejojë mjek-immunologist. Edhe për specialist diagnozë të saktë - nuk është një detyrë e lehtë. Jo domosdoshmërisht se pacienti do të jetë në masë simptomat. Për një një-ose qenët i përgjumur, ose muskujve dhimbje ose shteti të vazhdueshme febrile mund të shqetësojë aq shumë sa që shkel të tjerët.

Çdo sëmundje është në mënyrën e vet: në një gjë të papritur tjetër ka një alergji, të tjera - fotofobi, një formë tjetër e fobi ose mosfunksionim të veshkave, mëlçisë, zemrës, traktin e tretjes, për asnjë arsye të dukshme në mënyrë dramatike mund të humbur peshë ose të shpëtoj e flokëve . Sindromi i lodhjes kronike nganjëherë ndryshon karakterin: një person i gëzuar miqësore e bën filantrop zymtë, të fortë dhe të sigurt - i dobët dhe i pavendosur.
CFS cleverly maskuar si sëmundje të tjera, dhe, anasjelltas, disa sëmundje të lehtë gabuar për sindrom të keq. Prandaj, diagnoza bazohet në metodën e përjashtimit të sëmundjeve të tjera: zgjatur lodhje pas gripit, depresion të rëndë, leukimi, fungale dhe infeksioneve bakteriale, sklerozë të shumëfishtë, infeksionit HIV, malignancies dhe fybromyalhyy tjetër dhe për të kryer analiza të sofistikuara.

Diagnozë të saktë - gjysma e betejës. Gjysma e dytë - trajtim përshkruar saktë. Ajo është e pazakonta, trajnimi auditory, refleksi - dhe psikoterapi, përdorimi antidepressant në doza të vogla, gjithmonë vitamina komplekse, korrigjim i imunitetit.
Gjëja kryesore - për të mos dorëzohej në dëshpërim. Kushdo që dëshiron të marrë më të mirë, të jetë i sigurt për të rimarrë, edhe pse jo aq shpejt dhe e lehtë sa ndoshta do të donte.
Edhe më të mirë - të bëjë të gjitha përpjekjet për të humbasë sëmundjen, dhe në qoftë se sëmundjet janë manifestuar, të ndihmuar trupin tuaj të përballen me atë. Ekspertët vënë re se CFS ndikon kryesisht ata që sistemi i imunitetit të cilit është dobësuar, dhe nervat, si një varg. Në mënyrë të thjeshtë dhe të kuptueshme për metodën e parandalimit të gjithë - forcuar sistemin imunitar dhe nervor.
Drejtuar nga konflikti si nga zjarri. A nuk përzihem në grindje, skandale. Mos u shqetësoni probleme për një kohë të gjatë, nuk e marrin për zemër, por hidhni kokën. Mundohuni të shihni anën pozitive në çdo gjë. Nëse keni bërë disa përpjekje, çdo situatë mund të kthehet në favor të tyre. Ne jemi ashtu si veten dhe madje edhe një keqardhje të vogël. Për shkak të kësaj ne duhet të vërtetë!


Rrobat tuaja në shtëpi duhet të jenë të lehta, herë pas here ecin zbathur në parket ose qilim. Mos kini frikë e ajrit të freskët, vetëm skica të tmerrshme.

Obtyraytesya ujë të ftohtë, çdo herë gradualisht uljen temperaturën e saj, por jo më shumë se një shkallë.


Ndiqni shembullin e lojtarëve hokej dhe skaters figura, provoni "fluturoj këmbët në ujë të ftohtë, vetëm 5-10 minuta. Temperatura e ujit për banjot këmbë së pari duhet të jetë 30 °, ajo gradualisht të kthehet deri në 15-16 ° (kështu që atletët janë mësuar veten për një prani të gjatë në shesh patinazhi akull në temperaturë të ulët).


Shpëlarje gojën tënde dhe laji hundë me ujë të ftohtë çdo mëngjes (kjo procedurë kalitje ndihmon të mbajë formën dhe për të ruajtur aktorët shëndetësore, spikerët, këngëtarët).Kujdes nga virusi, dhe në qoftë se kap një të ftohtë, sidomos grip, likuytesya besim të mirë.


Ecin të paktën 1-15 orë në ditë në ajër të pastër. Miratojnë një rregull paprekshme: çdo javë të dal në pyll mbi natyrën apo edhe parkun më të afërt. Kjo është e dobishme për shëndetin fizik dhe mendor.


Pranvera dobësuar imunitar sistemi shpëtimit hudhër e zakonshme (2 karafil mjaft në ditë).


Trupi juaj nuk duhet të ndjeni një mungesë e vitaminave dhe mineraleve. Sidomos e nevojshme për të rritur sistemin imunitar dhe nervor vitamina C, P, B, si antioksidantë - A dhe E "i gjallë" në formë të përgatitjeve farmaceutike, dhe me minerale - kalium, kalcium, magnez, jod dhe fosforit.
Për të studiuar sëmundje filluar kohët e fundit, më shumë se 10 vjet më parë. Por sëmundja nuk është e re. Besohet se ai u sëmur dhe disa qindra vjet më parë, edhe pse shumë më pak shpesh. Por tani CFS bërë për kohën e humbur.
Vendndodhja rrëzua në opinionin tonë këtë dënim? Ndërsa riddles dhe pyetje se zgjidhjet dhe përgjigjet. Ende i panjohur se çfarë e shkakton këtë sëmundje. Shumica e shkencëtarëve të huaj "mëkat" për virusin herpes që aktivizohet në kushte të favorshme për të dhe ndikon në sistemin qendror nervor në gjenetikisht të ndjeshëm ndaj sëmundjes së njerëzve. Disa ekspertë besojnë se CFS - "punë me dorë" viruse të tjera: të frymëmarrjes, dhenve, Coxsackie, retrovirusët. Ka studiues të cilët besojnë se arsyet për shfaqjen e shumë sëmundje misterioze. Për një shtytje mund të jetë një stres për një tjetër - kushtet e këqija mjedisore, për të tretë - një virus patogjen.

Sipas studimeve të ndryshme, pacientët SHBA CFS 3-10 milionë. Shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë (San Francisco), ka thënë se në kohën më të afërt sëmundja do të godasë rreth 15% të popullsisë. Ekspertët gjermanë janë të bindur se tyre vendi 90% e popullsisë - bartës të mundshëm të CFS, dhe në sëmundje% është shfaqur tashmë në një formë ose në një tjetër. Sa shumë njerëz sindromi fshehtë goditi në, e panjohur - nuk ka statistika të tilla. Ndërkohë, në Amerikë ka një program të shtetit në të cilat për të trajtuar një pacient CFS ndarë 2000 dollarë.

Në kundërshtim me pikëpamje pesimiste "Sindromi tmerrshme lodhje e tmerrshme dhe kronike - sëmundja është i shërueshëm. Gjëja kryesore - për të mos dorëzohej në dëshpërim. Kushdo që do të merrni më të mirë, besojnë në veten e tyre, duhet të shërohet!"
Shpesh njerëzit e vërejnë se pas një udhëtim të shkurtër kalon CFS.