Diverticulosis sigmoid


Dyverkulez syhyazykadnoyi zorrë - një sëmundje karakterizohet nga formimi i shumë diverticula (fryrë muret Mukoza). Shkelja e funksionit motor zorrë shkakton presionin që squeezes shell. Mungesa e fije dietetike është faktori kryesor i sëmundjes.
Shkaqet e diverticulosis
Ndër faktorët kryesorë të dalluar sëmundjen:

 • muskujve zorrë dobësi;

 • Rritja presion, e cila më së shpeshti ndodh me kapsllëk.


 • Këta faktorë mund të dalin në sfondin e patologjive të tjera. Për shembull, dobësi e muskujve mund të jenë sëmundje kongjenitale. Pra, shpesh në pacientët me përjashtim dyverkuleza zbulojë shumë patologji të tjera të tilla si hernia, hemorroide, organet mosveprim.


  Diverticulosis syhyazykadnoyi zorrë - simptomat


  Simptomat më të rënda janë:

 • dhimbja akute abdominal, e cila zakonisht ndjerë në pjesën më të ulët;

 • dështimi në zorrë, e cila është manifestuar në kapsllëk ose diarre;

 • ethe;

 • përzier dhe të vjella;

 • prekje e barkut pacienti ankohet për dhimbje në rritje;

 • 25% e feces excreted nga gjaku.


 • Në disa pacientë, simptomat mund të jenë të dobëta dhe nuk e shprehin vetveten, ndërsa të tjerët mund të përjetojnë dhimbje cramping, e cila intensifikohet pas një vakt.

  Trajtohet në gjendje të përkeqësojnë sëmundjen dhe do të shkaktojë pengim zorrë, gjakderdhje, formimin e zorrëve fistula. Pasoja më e rrezikshme është zhvillimi i kancerit të zorrëve.

  Si për të trajtuar zorrës së trashë diverticulosis syhyazykadnoyi?


  Metoda e luftimin e sëmundjes varet nga faza e diverticulosis. Në qoftë se kjo ndodh në të butë, pacienti mund të jetë e përshkruar një dietë të veçantë dhe medikamente dhe festive Reglan. Për të hequr qafe diarre emërojë Biseptol.
  Nëse diverticulosis zorrë syhyazykadnoyi e komplikuar, ajo përfshin trajtimin e procedurave të mëposhtme:


 • zorrë të pastër duke enemas syfonnыh;

 • Lavage stomakut;

 • Terapi infuzion është kryer duke përdorur zgjidhje crystalloid;

 • përdorni plazmën freskët të ngrirë.


 • Duke përdorur terapi me antibiotikë vetëm në mungesë të efektit të procedurave të mësipërme. Në fazat e rënda të funksionimit diverticulosis të zorrës së trashë syhyazykadnoyi është kryer. Para përdorimit të kirurgjisë rastet e mëposhtme:

 • Nëse formimin fistula;

 • ka dhimbje afat-gjatë;

 • prani yyazytsirnosti e kancerit.


 • Gjatë operacionit heq pjesës së dëmtuar të anastomosis zorrëve dhe arsimit. Pastaj thikë antibiotikët pacientit dhe kullimit të sjelljes (metodat për të përmirësuar rrjedhjen e qelb dhe fluide) bark.

  Ushqimi për diverticulosis zorrë syhyazykadnoyi


  Parimi kryesor i dietës është rritur në dietë e ushqimeve që përmbajnë fibra. Shumica e fibrave bimore të përfshira në produktet e mëposhtme:

 • fruta;

 • perime;

 • orizi;

 • fara kungull.


 • Në mënyrë që të mos irritojë zorrët, ushqime të pasura me fibra rekomanduar për të ekspozuar gatuar (të ziera ose steamed).

  Për të parandaluar rikthim, është e rëndësishme për të përjashtuar nga menuja zakonshme enët e tilla:

 • çaj i fortë, kafe, verë;

 • miell;

 • makarona;

 • dridhë i zhveshur (përveç hikërror);

 • enët e nxehtë.


 • Pacientët me ushqim është e rekomanduar për të marrë krunde dhe fibra, përzierjen e tyre me pije ose duke shtuar ushqime të gatshme.
  Për të parandaluar kapsllëk dhe normalizimin e zorrëve pije të rëndësishëm në ditë për 6 gota ujë, pijnë lëngje më shumë perime janë më supave.
  Mjekët janë të këshilluar që të shkojë për ushqim të veçantë në diverticulosis syhyazykadnoyi zorrë. Një dietë e tillë do të lehtësojë asimilimin e ushqimit.