Diverticulosis
Diverticulosis ose sëmundje Diverticular i zorrës së trashë - një sëmundje specifike, ku muri i zorrës së trashë, ose zgjatje formuar Bursiform kavitet - diverticula.
Diverticula nuk kufizohen për të zorrës së trashë. Ato mund të ndodhin në zorrë e vogël, stomak, dhe madje edhe në ezofag. Kryesisht diverticulosis karakteristike zorrë syhyazykadnoyi, pastaj përhapet në zonën e poshtme të zorrës së trashë dhe pak të lokalizuara në zonën e rektumit.

Shkaqet dhe mekanizmat eBazat e diverticulosis:
ndryshimet degjenerative në shtresën e muskujve të zorrës së trashë;
shkelja e funksionit motorik;
dobësi kongjenitale ose e fituar e ind lidhës;
aksident vaskular në murin e zorrëve;
mosha mur degjenerimi i zorrëve për shkak të mungesës së fibër në dietën e trashë dhe lëvizshmëri stimuluesve;
atherosclerosis me zonat e ishemi në zorrë;
Shkelja e sintezën e kolagjenit dhe fibrave elastike;
intraintestinal rritur presionin, sidomos në pjesën e majtë të zorrës së trashë.
Si rezultat i të gjitha ose disa prej këtyre faktorëve është i hedh lëng dhe dobësimi i murit të zorrëve, duke shkaktuar presion në rritje brenda zgavrën zorrëve çon në zgjatje në fushën e rezistencës më të vogël. Zorrë e ndryshon strukturën e saj, çanta formuar, brenda e cila është përmbajtja e zorrëve, presion reduktuar.

Në arsimin diverticula fuqimisht ndikon në mënyrën e jetesës dhe të ushqyerit e pacientit. Tërhequr për diverticulosis shumë mishit dhe qumështit ushqime, kufizim dietë e ushqimeve bimore të pasura në fibra.

Manifestimet klinike të diverticulosis

Diverticulosis mund të jetë asimptomatike për një kohë të gjatë dhe është gjetur rastësisht në hetim në raste të tjera. Në gjendje simptomatike shfaqë simptomat e mëposhtme:
dhimbje barku të natyrave të ndryshme dhe me intensitet;
karrige shkelje.
Zorrë zakonisht dhimbje spazmyrovan lokalizuara në zonën e majtë çapokor ose të gjithë projektimi në anën e majtë të barkut, zakonisht të gjata, përforcohet kur të plotësojë të zorrëve dhe vonesë karrige. Pas zbrazjes dhimbje rektum subsides. Midis dhimbje mund të jetë i shurdhër ose dhemb dhimbje në ato pjesë ku ka pasur spazma. Kur probing bark nuk fokusin e saktë të dhimbjes, simptomat e ndryshueshme.

Shkeljet që ndodhin në një kapsllëk karrige të vazhdueshme, zbrazjes jo i plotë i zorrë ënjtje. Nuk mund të jetë alternuar me diarre.

Diagnostics

Baza e diagnozës - ankesat e pacientit dhe të inspektimit, të provuar të gjitha zonat dhimbje barku. Bazat e diagnostifikimit instrumentale - iryhohrafiya me klizmë barium, radiografi me kontrast dhe fistulography. Gjithashtu colonoscopy është kryer duke përdorur sistemin fibra optike pasqyrë dhe zbulimin e gjendjes zorrë diverticula.

Trajtimi i diverticulosis

Nuk janë trajtimi konservativ dhe operativ, themeli i trajtimit parandalues ​​- dietë për parandalimin e kapsllëk. Dietë duhet të jetë e ndryshme dhe të plotë, të pasura me fibra (drithëra, fruta, perime). Me efikasitetit të aplikojnë një pastrues i butë rekomanduar rritjen e aktivitetit fizik. Në formimin e komplikime të tilla si diverticulitis kërkohet shtrimin në spital, antibiotikët, droga antispasmodic dhe fizioterapi.

Me formimin e komplikimeve të tilla si vrimë apo gjakderdhje e nevojshme operacioni urgjent. Kur terapi dështim ose prania e dehjes fekal mund të rekomandojë operacion rutinë.

Metodat e Parandalimit

Baza e parandalimit të diverticulosis - një dietë të plotë dhe të pasur fibra, mode përshtatshëm motorike dhe trajtimin në kohë të kapsllëk.
Author: Alena Paretskaya, pediatër