Qere ndaluar


Qere ndaluar - sëmundja më e zakonshme fungale që është i nxituar manifestuar dhe lëkura ndryshon vendin përkatës. Ka tre lloje kryesore të sëmundjes, të cilat ndryshojnë në procesin e lokalizimit dhe mund të jenë plotësisht të ngjashme. Gjithashtu, i njohur si sëmundja "këmbë atleti", siç është gjetur shpesh në atletët.


Cilat janë shkaqet kryesore të qere ndaluar?


"Këmbë atleti '(këmbët dermatomycosis) - një sëmundje fungale të lëkurës, dhe shpesh dëmet e shkaktuara nga disa lloje të patogjenëve të dhënave.

Trichophyton mentagrophytes shpesh shkakton interdigital ose vezykulyarnuyu (voldыrepodobnuyu) infeksion, i cili ndodh papritur, ka implikime serioze, por në të njëjtën kohë të lehtë për të trajtuar.
Trichophyton rubrum mokasynopodobnuyu të shkaktojë infeksion, i cili ka një kurs kronike dhe është e vështirë për të trajtuar.

Qere ndaluar ndodh me kontakt të drejtpërdrejtë me sipërfaqe të kontaminuara këmbët kur kërpudhat fillon të rritet një lëkurë të trashë. Në thelb të gjithë anëtarët e këtij infeksioni janë rritur në sipërfaqen ose në shtresat e sipërme të lëkurën e njeriut. Kërpudhat rritet mirë në, vende të ngrohtë me lagështi, të tilla si lëkurë në mes të këmbëve tuaja.

"Këmbë atleti 'përhapet lehtë (ngjitëse) - çdokush mund të infektohen pas kontaktit me lëkurën e prekur e pacientit. Kryesisht transmetimit ndodh duke prekur lagështi kontaminuar në sipërfaqe, të tilla si dysheme latrines publike apo dushe, banja, pishina, sauna.

Pavarësisht qere prishë, disa njerëz janë më të prirur për këtë lloj të infektimit se të tjerët. Infeksion Yyazytsirnist përmes kontaktit rritet me moshën. Ekspertët ende nuk kanë ardhur në një konsensus, pse disa njerëz janë më të ndjeshëm ndaj dermatomykozu. Nëse një person ka kontraktuar sëmundje, e ardhmja do të jetë i prirur për të ri-infeksionit në një masë më të madhe se të tjerët.

Kur kontaktuar kërpudhave shkaktuar dermatomycosis këmbët, person i infektuar mund të infektojnë të tjerët, nëse sëmurë apo jo.


Cilat janë simptomat e qere ndaluar?


Manifestimet "atlet këmbë" të ndryshme në njerëz të ndryshëm. Disa pacientë ankohen për siklet të konsiderueshme, ndërsa të tjerët tregojnë ndryshim të vogël ose nuk ndjehen simptom. Manifestimet kryesore të qere ndaluar janë:Lëkurë, të çara dhe të lëkurës këmbë ndarje
Skuqje, blisters, zbutjen ose dëmtimi (tretje) të lëkurës.

Rash, djegur.Intertriginoznoy (Mezhpaltsevaya formë
Ky lloj i lëkurës fungale interdigital - lloji më i zakonshëm i qere. Zakonisht kërpudhat zgjidh në mes të dy këmbëve të vogla. Ky lloj i infeksionit:Fillon me zbutjen, lagështia dhe zbehje e lëkurës
Nuk mund të jetë kruarje, djegie, erë të pakëndshme
Me kalimin e kohës, shkatërrimi është në rritje. Lëkurës në mes të këmbëve bëhet me luspa, i përafërt dhe të plasaritur. Sëmundja bëhet më e rëndë, infeksion lidhur bakterial që rrit dëmtimin e lëkurës dhe të çon në rritjen e erë.
Forma Hyperkeratolytycheskaya
Ky lloj i lezioneve kërpudhore të lëkurës që kanë të bëjnë me infeksionet kronike të këmbës. Karakteristika dalluese:Simptomat e para mund të jetë një acarim të vogël, thatësi, kruajtje, djegie, paraqitja e peshore.
Infeksion i Zhvillimit të çon në trashje, plasaritje, lëkurë lëkurë në shputën apo thembra. Në rastet më të rënda, infeksioni shkon në thonjtë e këmbëve, duke shkaktuar trashje, dhe madje edhe kryshinnya pjatë gozhdë braktisjes.
Lezione të lëkurës të mundshme pëllëmbët e duarve (zakonisht tregon ndikojnë në të dy këmbët dhe një nga duart).
Dishidroticheskaya (vezikular) formulari
Vezikular fungale - paraqitur rarest të llojeve, tiparet karakteristike të këtij infeksioni janë:Zakonisht simptomat e para të infeksionit janë shkëputja e papritur e zonave të mëdha të lëkurës për shkak të akumulimit të lëngjeve. Blisters zakonisht shfaqen në fushën e heqjes këmbë, por mund të ndodhë në mes të këmbëve, thembra, i vetëm ose në lëkurën e pjesës së sipërme të këmbës.
Ndonjëherë përsëritje të mundshme të infeksionit në zonën e infektuar të lëkurës. Ndonjëherë kërpudhat prek lëkurën, gjoks, gishtat. Lëkura mund të largohet në zonën e nxituar.

Shpesh ndodh ne kombinim me nje infeksion bakterial.Ngatërruar shpesh me drithërat këmbë dermatomycosis dhe omozolelostyamy. Në këtë sëmundje lëkura është e dëmtuar, duke kujtuar "qelizë lagësht". Corns lind në zonat ku lëkura është e ekspozuar ndaj presionit të peshës trupore, siç janë pesë - një pjesë të madhe projeksionet raundin tabani i këmbës. Simptomet e sëmundjes janë mbi djersitje e harlisur dhe ndodhja e erë të pakëndshme.


Siç ndodh?


Mekanizmi i qere e këmbëve dhe si sëmundja përgjigjet trajtimit varet nga lloji i lezioneve kërpudhore të lëkurës.Forma Mezhpaltsevaya


Ky lloj i fungale fillon me faktin se një zonë të caktuar të lëkurës bëhet e njomë dhe i zbehtë. Njeri ankohet për ndjesi shpimi gjilpërash, djegie dhe erë të pakëndshme. Me përparimin e sëmundjes në lëkurë interdigital fillon të zhvishem off fusha, atje thekon, çarje. Më pas infeksioneve të mundshme shtesë bakteriale, duke çuar në dëmtojë më tej lëkurën. Bakteret e reja mund të shkaktojë infeksion të gjymtyrëve të ulët (celulitit). Ky lloj i lezioneve kërpudhore shpesh rezultat i formave të papritur vezykulyarnoy e qere.

Kjo formë e sëmundjes është e lehtë për të trajtuar.


Forma Hyperkeratolytycheskaya


Ky lloj i kërpudhore lezione të lëkurës këmbë fillon me acarim të lehtë, thatësi, djegie, apo thatësi. Me përparimin e sëmundjes të çon në trashje e lëkurës, shfaqjen e çara mbi thembra të këmbëve. Në raste të rënda, këpucë me majë pjatë gozhdë trash, plas dhe ndonjëherë zhduket krejt. Nëse ju nuk merrni masa parandaluese, ky lloj i lezioneve kërpudhore mund të ndodhë në mënyrë të përsëritur. Në infeksionit mësipërme mundshëm të manifestimeve të lëkurës të pëllëmbët e duarve (shpesh ndikon në të dy këmbët dhe një dorë).

Kjo formë ka të bëjë me sëmundje kronike dhe shumë e vështirë për të trajtuar.


Forma vezikular


Ky lloj i kërpudhore lezione të lëkurës këmbët zakonisht fillon me paraqitjen e papritur e vezikulave (flluska) të cilat janë thirrur përflakur dhe të kuqe. Pas flluskoj ia plas pas infektimit. Infeksion Ndoshta shtesë bakterial. Lloj vezikular është shpesh rezultat i gjatë rrjedhin forma të patrajtuara ose interdigital qere. Blisters mund të shfaqen në pëllëmbët, gishtat lateral sipërfaqe, zona të tjera (mikotike (fungale) inflamacion të lëkurës).

Forma vezikular e sëmundjes zakonisht është edhe e shërueshme.


Cilat janë komplikimet e mundshme?


Blisters patrajtuara lëkurës dhe të çara mund të kontribuojnë në infeksione të rënda bakteriale. Në disa raste, prekur pjatë gozhdë gisht.

Të gjitha të ndaluar për të trajtuar qere në një formë apo në një tjetër, por shumë shpesh atje përsëri. Shfaqja e lezioneve kërpudhore të lëkurës pas trajtimit përshkuar e mundur në qoftë se:njerëzit nuk marrin masa parandaluese dhe ri-kontakt me kërpudhat që mund të shkaktojnë "këmbë atleti".

pacienti refuzon të marrë periudhën e përcaktuar trajtimi është e nevojshme dhe nuk ka tërheqje e plotë e kërpudhave.
trajtimi përshkruara nuk të çojnë për të përfunduar eliminimit (output) kërpudhat.Manifestime të rënda infektive lindin papritur, shpesh përsëritet (përsëri atje) dhe të çojë kalimin në formën kronike të sëmundjes.


Çfarë rrit rrezikun e qere ndaluar?


"Këmbë atleti" - një shumë ngjitëse (ngjitëse) sëmundje që çdokush mund të merrni infektuar nga kontakti me lëkurën e infektuar e pacientit. Shumica këmbët dermatomycosis lagësht transmetuara nëpër sipërfaqet e kontaminuara, të tilla si dysheme në dushe publike apo tualete, banja, sauna, pishina.

Disa njerëz janë më të prirur për kontraktimin e infeksionit se të tjerët. Rritet Yyazytsirnist infeksionit me moshën. Shkencëtarët nuk kanë gjetur ende diçka në lidhje me rritjen e ndjeshmërisë ndaj individëve sëmundje. Por ajo është e njohur se njerëzit shërohen më të prirur për infeksion se të tjerët.
Edhe kur lëkura vdekur ndaj infeksionit qere, personi në kontakt me këtë infeksion, kërpudhat mund të infektojnë të tjerët.


Faktorët e rrezikut të cilat nuk mund të preken

Mashkull. Meshkujt janë më të ndjeshëm ndaj dermatomykozu sesa femrat.

Sëmundje fungale shtyhet në të kaluarën.
Dobësuar sistemin imunitar (për shkak të diabetit apo kanceri)
Në klimat me lagështi dhe të ngrohtë.
Aging. Dermatomycosis shpesh ndodh në njerëz të moshuar, rrallë ndodh në fëmijët.

Faktorët e rrezikut, të cilat mund të ndikojnë

Këmbë zgjatur hidratues
Veshur të ngushta, këpucë nuk ventiluar
Duke përdorur dushe publike dhe VC-ja nëse këmbët nuk janë të mbrojtura pantofla personale
Ujë të zgjatur


Kur të shihni një mjek?


Kërkojnë ndihmë mjekësore nëse:Lëkurë e ndaluar plasaritur rëndë, me luspa.
Kishte blisters në këmbët e tij.
Shenja të rëndësishme të infeksionit bakterial:Dhimbje të forta, ënjtje, skuqje, butësi ose rritje të rënda temperatura lokale
Vija e kuqe ndryshojnë nga zona e dëmtuar
Qelb
Përmirësimin e temperaturës së përgjithshme në 38 ° C, në mungesë të shkaqe të tjera
Shenjat e infektimit
Pacientë meshkuj me diabet apo sëmundje të lidhura me shkeljen e qarkullimit të gjakut. Pacientët me diabet janë të ekspozuar ndaj rrezikut të madh të infeksioneve serioze bakteriale, sidomos kundër qere e këmbëve.

Simptomat nuk përmirësohet në 2 javë të trajtimit apo të vazhdojnë pas 4 javësh të agjentëve antifungal trajtim OTC.

Çfarë ekspertë mund të ndihmojë?


Para se të punonjësve të shëndetësisë të cilët mund të diagnostikojnë "këmbë atleti" përfshijnë:Mjeku ndihmësit (intern)
Infermieret.
Mjekët e familjes.
Mjekët e përgjithshëm.
Dermatologists.
Ekspertët e angazhuar zonë këmbë.

Çfarë teste dhe studimet e nevojshme?


Në shumicën e rasteve, diagnoza e qere e mjekut këmbë vetëm duhet për të parë këmbën e pacientit. Mjeku pyet në lidhje me historinë e ankesave dhe sëmundjeve, pyet nëse pacienti toleron infeksioneve fungale në të kaluarën.

Në qoftë se simptomat duken të pazakonshme apo mjekun në të kaluarën janë nënshtruar keqtrajtimit të infeksionit, ju duhet të marrë një pjesë të lëkurës apo pjatë gozhdë me një bisturi. Kjo mostër shqyrtohen në laborator, duke përdorur testet e mëposhtme:Përpunimi i hidroksid kaliumi (KOH) për të konfirmuar praninë e kërpudhat
Mbjellje Kultura e kërpudhat për të përcaktuar llojin e vetNë raste të rralla, një biopsi të lëkurës duhet të bëhet për të eksploruar zona të largëta e lëkurës nën mikroskop.


Lexo më shumë: Si të shpejt dhe me lehtësi të përballen me qere?