DIC - stazhe trajtim, simptomat, diagnoza, shkaqet


DIC - një proces obschepatolohycheskyy nonspecific, dukuri e cila shkaktoi të ardhura në gjakun e pronave stimulues tirazh koahulyatyvnыh dhe nxitjen e aftësive të bashkimit trombociteve, të cilat janë krijuar gjatë uyazyka në rritjen e formimin e formimit trombines e clots gjakut numër të madhësisë së vogël, e cila zatrudnyayut qarkullimin e gjakut .
Për shkak të koagulimit të gjakut intensiv, i cili zvogëlon nivelin e faktorëve bazë koahulyatyvnыh shkaktuar konsumin e tyre të rëndë, atje aktivizimin trombocitopenia e fibrinolysis dhe zhvillimin e sindromit të rënda hemorragjike.


DIC takon gjendjes kategori serioze që kërkon ndërhyrje të menjëhershme, si treguesit e statistikave globale për vdekjet janë brenda 60-65%.

Shkaqet e DIC


DIC duhet të konsiderohet si comorbidity dalin kundër sëmundjeve të tjera. DIC zhvillon në këto procese patologjike:
- Komplikime infektive e procesit septike shoqërues i abortit mjekësor, lindjes dhe kateteryzatsyy gjatë anije të mëdha;
- trauma dhe parenchyma vaskulare e organeve të ndryshme gjatë operacionit në organet parenchymatous, si dhe zbatimin e anijeve proteze;

- kushtet shoku hemorragjike, traumatike, kardiogjenik, septike dhe natyra anafilaktik;
- patologji të ndryshme në obstetrikë dhe gjinekologji, të cilat përfshijnë emboli amniotik fluide, placentën kujdesit të dorës, placenta PREVIA dhe shkëputjen e parakohshme, metodat e ofrimit operacionale;
- Lezionet tumoral të gjakut (erythremia, mieloma);
- Tumoret malinje të lokalizuara në mushkëri, pankreasit dhe prostatës gjëndër;
- hemoliza shkaktuara nga djegiet termike dhe kimike;

- hemoliza akute shfaq në lumen të anijes;
- sëmundjet që përfshijnë çrregullime autoimune (vasculitis hemorragjike, glomerulonefritis, eritematoza sistemike lupus);
- Përdorimi i drogave të aftë për të rritur pronat trombohennыe e gjakut dhe të transfuzionit masiv;
- Përdorimi i zgjatur i barnave që rrisin aftësinë e qelizave grumbull trombotsytarnыh dhe rritjen e koagulimit të gjakut;
- lezione toksike të trupit që ndodh kur hyn në thellësi gjakun e helm gjarpërinjsh.

Pavarësisht shumëllojshmërisë së faktorëve etiologjikë që mund të provokojnë zhvillimin e DIC, shkaku më i zakonshëm i kësaj sëmundjeje është septicemia përgjithësuar.

Simptomet e DIC


Forma e manifestimeve klinike të DIC kryesisht varet nga sëmundje, kundër të cilit zhvillohet këtë patologji.
Zhvillimit akute DIC shenja pothuajse menjëherë të dukshme e shokut të shkaktuar nga shkelja e të gjitha lidhjet hemostasis.
Kronike DIC është karakterizuar nga një rritje graduale në foto klinike e shkaktuar nga hemoragji të vogla me shenjat e hypovolemia, lëndimeve degjenerative e organeve dhe shkelje të thellë të proceseve metabolike në trup.

Feature Sigurisht akute DIC është prania e fazës afatshkurtër të hypocoagulation progresive dhe të vazhdueshme hypercoagulable, i shoqëruar nga gjakderdhje në rritje. Patogjeneza e tillë e DIC është më tipike për pacientët që vuajnë nga sepsa përgjithësuar, sindromi i zgjatur compression, toksike dhe shoku kardiogjenik.
Ashpërsia e manifestimeve klinike të DIC akute varet ofrimin në kohë e ndihmës për zgjedhjen e drogës dhe taktikat e saktë e trajtimit të pacientit, si dhe shkallën e parametrave qendrore hemodinamik.

Me tërheqjen e pamjaftueshme e pacientit e shokut, i shoqëruar nga hipotension të rënda, u rrit trauma gjatë ekzekutimit të manualeve operacionale, korrigjimin e pamjaftueshme e hypovolemic dhe zamennom transfuzionin e gjakut të plotë ruajtur në sasi të mëdha, janë uyazyka jo vetëm për pamjen, por edhe për përparimin e DIC .
Pacientët që vuajnë nga format shkatërruese të sëmundjeve të mushkërive, ndryshimet degjenerative të mëlçisë dhe pankreasit, priren të rrjedhin DIC periudha yntermyttyruyuschemu të përmirësimit papritur ndryshim dhe përkeqësimin e pacientit.

Ashpërsia e një pacienti me DIC kryesisht për shkak të zhvillimit hemokoahulyatsyonnoho shoku që ndodh kur çrregullimet e rrjedhës së gjakut në nivel microcirculatory dhe zhvillimin e hypoxia totale indeve. Hemokoahulyatsyonnoho manifestim i shokut është simptomë që tregon plot hemodinamikën dhe simptomat e mëlçisë akute dhe të dështimit të veshkave qendrore. Shoku Hemokoahulyatsyonnыy është shumë e vështirë për të trajtuar dhe në shumicën e rasteve përfundon me rezultat të detajuar.
Në mungesë të diagnozës në kohë dhe menaxhimin mjekësor e barrës pacientit është shkaktuar nga manifestime hemorragjike. Gjatë fazës hypokoahulyatsyonnoy, sindroma hemorragjike manifeston pamjen e burimeve të shumta të gjakderdhje të rënda.

Manifestime hemorragjike lloji rezultojnë dëme dhe ndryshime shkatërruese të organeve të brendshme, ndërsa faktori sindromi nxitje hemorragjike përgjithësuar ndryshime në funksionimin e hemostasis lokale. Gjakderdhje intensiteti ndryshme lokale mund të ndodhin gjatë kryerjes së një operacioni në organet e brendshme, dhe në obstetrikë në formën e gjakderdhje mitrës. Në këtë drejtim, trajtimi i DIC në këtë rast do të ishte jo vetëm për të kryer terapi adekuate hemostatic, por edhe masa të eleminuar shkakun e gjakderdhjes (p.sh., restaurimi i tonit të mitrës ose trajtimin lokal endoscopic e akute gjakderdhje ulcerat gastrike).

Sindromi hemorragjike lloj i përgjithësuar është i shoqëruar nga një numër i madh i bruises në lëkurë të formave të ndryshme dhe madhësive, qendrat e hemorragji në mushkëri, tru dhe palcës kurrizore, mitrës dhe gjëndra veshkave. Pacientët me një lloj të përbashkët të sindromës hemorragjike ankohen për episode të shpeshta të gjakderdhjes nga hunda e intensitetit të ndryshëm dhe, në disa raste, kollë me pështymë të përgjakshme të bollshme. Në raste të rënda të DIC ndodh propotivannya rreth zemrës gjakut, peritoneal dhe pleural zgavër.

Nëse sindromi hemorragjike manifestohet ndjeshëm dhe është i shoqëruar me gjakderdhje masive, janë uyazyka për posthemorrhagic shoku akute që kërkon një trajtim urgjent. Në lloj kronike DIC e gjakderdhjes është minimale, por ajo shënoi një natyrë të përhershme, si pacienti pas formuar shenja posthemorrhagic të anemi kronike që kërkon terapi zëvendësimi transfuzion duke përdorur qelizat e kuqe të gjakut të paketuara.
Për shkak të mekanizmave pathogenetic e DIC, është shkelje e qarkullimit të gjakut përmes microvasculature në pothuajse të gjitha organet e pacientit, kështu që ai filloi të shfaqen simptomat klinike që karakterizojnë mosfunksionimin e një organi të caktuar ose sistem.

Më e vështirë tolerohet nga pacientët me DIC, mosfunksionim të frymëmarrjes për shkak të hyjnë në një numër të madh të produkteve dhe mykroshustkov fibrinë proteolizën në rrjet të vogël pulmonare venoz. Kjo gjendje manifestohet si shfaqjen e simptomave të pacientit dështimi pulmonare qarkullimit të gjakut (gulçim deri për të fjetur, acrocyanosis, shkumëzuar alokimi gëlbazë e zgavrën e gojës dhe hundës). Dukuri nga simptomat e mësipërme kërkon ndërprerjen e menjëhershme të terapisë transfuzionit, e cila është përdorur në trajtimin e DIC, për shkak të faktit se futja e zgjidhjeve të tjera që përmbajnë albumina dhe natriumi, rritur rrjedhjen e edemë pulmonare. Paraqitja e shenjave të "mushkërive shokut" kërkon transferimin e menjëhershëm të pacientit në freskore dhe emërimin e drogës diuretik.

Shumë shpesh kur DIC është prekur funksionin e filtrimit të veshkave, pra, zhvillon simptoma klinike të dështimit akute renale (të mbajë sasi të mëdha të proteinave dhe të qelizave të kuqe të gjakut në urinë dhe shkelje të ndarjes së saj deri në një mungesë totale). Në disa raste, kur DIC ndodh në nje pacienti qe vuan dëme të rënda të mëlçisë, e krijuar uyazyka për shenja të dështimit hepato-renale, e shoqëruar me dhimbje akute gjysmën e sipërme të barkut dhe verdhëz.

Për shkak të faktit se DIC në një përqindje të madhe të rasteve kërkon përdorimin masiv të terapi zëvendësimi të hormoneve duke përdorur doza të larta të kortikosteroideve në pacientët shpesh lezione të traktit digjestiv në formën e një numri të madh të vatrave të hemorragji dhe burimet e gjakderdhje në stomak dhe fillor vogël zorrëve . Funksion të dëmtuar të zorrëve nuk është e pazakontë në DIC sepse pacientët kanë simptoma të sindromës rënda dehjes.
Si rezultat i formimit të lezioneve në kundërshtim me microcirculation në tru ndodhin shenjat si fokale dhe natyrën obschemozhovoho (dhimbje koke nuk ka lokalizimin qartë, episode të shpeshta të marramendje, shkallë të vetëdijes dëmtuar, shenjat meningeal ndryshme).

DIC, e cila ndodh në shok septik dhe, i shoqëruar nga formimi i masave trombotike në lumen e anijes nuk është e kalibrit të madh që ushqejnë gjëndër veshkave dhe Hipofiza. Kjo gjendje është e shoqëruar nga trazirat rënda electrolyte, dehidratim dhe kolapsit të zgjatur, që formuan një simptomat tipike klinike të pamjaftueshmërisë së veshkave.

Faza DIC


Ndarja e fazave klinike dhe laboratorike të DIC është e rëndësishme për shkak se çdo periudhë ka veçantitë e veta patogjenezën e saj dhe karakteristikat e lidhura me masat e nevojshme terapeutike.

Fazë fillestare eshte hyperkoahulyatsyonnaya shkaktuar rëndë agregimin intravaskular trombociteve dhe aktivizimin e sistemit kallikrein-kininave, e cila është manifestuar në formë të shumta mpiksjes gjakut të vogla formojnë në lumenin e enëve nuk është kalibrit të formave të ndryshme të madhe. Kjo fazë është e vështirë tolerohet, si i shoqëruar nga zhvillimi i simptomave të shokut, në disa raste një përfundim fatal.
Faza e ardhshme e DIC titulluar "konsumin trombocitopenia", sepse në këtë periudhë ka një reduktim të ndjeshëm trombotsytarnыh qelizat shkaktuar rritur grumbullimin e tyre. Në këtë fazë shënuar lizirovanie mykroshustkov intravaskular të pjesshëm, për shkak të aktivizimin e qelizave endoteliale membranës fagocitoza e murit dhe leukociteve vaskulare.

Fibrinolytic DIC fazë shoqërohet me një restaurim të plotë të microcirculation, por ka edhe efekte negative aktivizimi i fibrinolysis, të cilat janë dëmtuar në qarkullimin e faktorëve të koagulimit të gjakut dhe fibrinogjenin.
Kaluar, faza rrotullues DIC është e karakterizuar nga lezione nekrotike dhe degjenerative në inde të ndryshme. Një rezultat i favorshëm i kësaj faze është konsideruar restaurimin e plotë të strukturës dhe funksionit të indeve, dhe në mungesë të qëllimit të plotë të veprimit të drogës, provokuar zhvillimin e simptomat e dështimit të shumëfishtë të organeve.

DIC gjatë shtatzënisë


Anomalitë në sistemin hemostatik janë konsideruar të shpeshta gjatë shtatzanisë të rënda dhe sëmundje të ndryshme gjinekologjike. DIC në obstetrikë është një lider në mesin e shkaqeve të vdekjes, për shkak të zhvillimit të gjakderdhjes masive dhe trombozë. DIC mund të ndodhë jo vetëm gjatë shtatzënisë, por në periudhën e hershme pas lindjes në nënave dhe fëmijëve të porsalindur.
Në obstetrikë dallojë disa forma përparimin e DIC nga rrufeja fatale për joaktiv mungesën zgjatur e shenjave të hemostasis. Lloj kronike DIC është më tipike për gratë shtatzëna me patologji extragenital e sistemeve kronike kardiovaskulare dhe urinar. Provokatorë DIC akute është një sasi të madhe të humbjes së gjakut që ndodh kur një masiv mitrës gjakderdhje.

Në gjinekologji DIC zhvillon kundër proceseve infektive dhe inflamatore vëzhguara patologjitë si эmbolycheskoe humbjen lëngut amniotik, shkëputje placentar hershme, endometritis dhe sepsë përgjithësuar.
Në fazën hyperkoahulyatsyonnoy, kohëzgjatja e të cilave nuk është më shumë se 2-3 ditë, ka një shtyer moderuar të rënda e përbashkët e takikardi lëkurës, acrocyanosis, sinus. Hypokoahulyatsyonnaya nuk ka shenja të fazës thrombolysis karakterizuar nga rritja e gjakderdhje mitrës dhe pamjen e gjakderdhjes hundës dhe paraqitja petechial hemoragji e plagët në mur mëparshëm gjoks dhe hips. Gjatë fazës hypokoahulyatsyonnoy me thrombolysis vërejtur burime të shumta të gjakderdhjes së intensitetit të ndryshëm, të shoqëruar derdhje nesvertыvayuscheysya e gjakut.

Si shenja të DIC mund të ndodhë në gratë shtatzëna edhe kundër plotë mirëqenien, analiza standarde hulumtim algorithm laboratorike është shtatzënë "koagulimit", e cila i lejon kohë për të njohur parregullsi në sistemin hemostatik dhe për të eleminuar medikamentet e tyre dhe nuk ka metoda mjekim. Incidenca parametrat e studimit koagulimit në shtatzëni normale është një herë në tre muaj, dhe duke pranuar ndryshimet në treguesit kryesorë të tij është justifikim për shtrimin në spital të grave shtatzëna në spital.
Fëmijët DIC


Rreziku për shfaqjen e shenjave të DIC janë fëmijët në periudhën neonatale dhe pjesëmarrja e kësaj patologjie është përgjegjëse për të paktën 15%. Ndryshe nga të rriturit, fëmijët që vuajnë nga DIC shkaktohet nga infeksioni të rëndë intrauterine dhe trupin plagë virale. Përveç kësaj, ndodhja e shkeljes së provokatorë në sistemin hemostatik mund të jetë një periudhë e gjatë e hipotermi, të rënda hipoksi intrauterine të fetusit dhe shprehu atsydotycheskoe shtetit.

Për të gjitha llojet эtyopatohenetycheskyh DIC, të cilat ndodhin në fëmijëri, shkaktoi shfaqjen e çrregullimeve në sistemin hemostatik është shoku kardiovaskular, duke rezultuar në dëmtim progresiv të endothelium e murit të enëve të gjakut dhe të shpërndarjes së faktorit aktivizimin në trombociteve të gjakut grumbullimit.
Në patogjenezën e DIC fëmijët vendosi të ndajë proceset e mëposhtme:
- formimi i sasive të mëdha të thrombin apo i ashtuquajturi "shpërthim proteolitike";
- Efekti i përgjithshëm i dëmshëm për endotoksinat vaskulare mur;

- Periudha hypercoagulable duke stimuluar edhe procesin e koagulimit rrugëve të brendshme dhe të jashtme;
- formimin e njëkohshme e një numri të madh të mpiksjen fibrinë në lumenin e anijeve të vogla të kalibrit dhe rheology gjakut ndryshim;
- dështim të shumta të organeve shkaktuar nga hypoxia totale e indeve;
- coagulopathy dhe trombocitopenia;
- shkelje të hemostasis fillor dhe të mesëm të shkaktuara fibrinolysis parregullt.
Zhvillimi i manifestimeve klinike varet në të cilën fazë të zhvillimit të procesit pathophysiological e shkeljes së hemostasis.

Kështu, për faza hyperkoahulyatsyonnoy nuk është manifestim tipik simptomat specifike të DIC dhe më shumë shfaqjen e simptomeve klinike të shkaktuara nga sëmundja, ishte shkaku kryesor i këtij komplikacion. Në disa raste mund të ketë acrocyanosis lëkurës, u rrit norma e zemrës dhe lëvizjet e normave të frymëmarrjes tendencë për hipotension, vështirësi urinimi. Një ekzaminim objektiv i prekje përcaktohet nga madhësia e mëlçisë zgjeruar dhe mërzi.
Në fazën koahulopatycheskoy, në të cilën shënoi një ulje të theksuar të trombocitet në nuancë të gjakut, të lëkurës bëhet cyanotic, dhe zhvillon shoku klinike hemorragjike të shkaktuara nga gjakderdhje nga burime të ndryshme. Shpesh, situata në këtë fazë është shfaqja e një hemorragji të trurit, i shoqëruar nga çrregullime të thella dhe karakterin fokale obschemozhovoho. Në këtë fazë, në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e vdekjes është të paktën 50%, por kujdesi mjekësor dhënë në kohën e duhur mund të arrijë një rezultat të favorshëm të sëmundjes.

Në rastin e një sasi të mjaftueshme të masave terapeutike vjen faza rrotullues, e karakterizuar nga gjakderdhje dhe lehtësimin shenja të rimëkëmbjes të pjesshëm ose të plotë të funksionit të humbura të organeve të dëmtuara.
Kur zgjedh një metodë e korrigjimit mjekësore të çrregullimeve Hemostaza në fëmijët duhet t'i jepet terapi orientim preferencë эtyopatohenetycheskoy, dmth trajtimi duhet para së gjithash të siguruar eliminimin e plotë të shkaqeve të shfaqjes së DIC dhe të marrë parasysh fazën e zhvillimit.

Kështu gjatë fazës hyperkoahulyatsyonnoy përshtatshme terapi Perdorimi transffuzyonnoy, e cila përdor zgjidhje të freskëta ngrirë plazma nga normë vnutrevenno-pikoj prej 10 ml per kg në kombinim me një solucion 2% të pentoxifylline në doza prej 01 ml bllokimi mykrotsyrkulyatornaya plotë është arsye frenuesit oxidase monoamine qëllim (intravenoz administrimi dopamine një dozë prej 5 mg / kg).
Në fazën e coagulopathy dhe trombocitopenia Patogjeneza është përgatitje e arsyeshme që përmbajnë faktor koagulimit VIII, dhe transfuzioni i zë vendin dhe эrytrokontsentrata trombociteve. Në këtë fazë të terapisë infuzion vazhdon për të plotësuar numrin e kërkuar të heparin lëngshme dhe nënlëkurës në një dozë prej 25 U / kg çdo 8 orë nën kontrollin e vazhdueshëm të parametrave të koagulimit.

Periudha e rimëkëmbjes kërkon përdorimin e grupeve simptomatike të drogës që synojnë rivendosjen e funksionin e një organi. Në disa raste, kjo fazë përdorur drogë terapi trombolitik synonte heqjen e mpiksjen e mëdha të gjakut.

Diagnoza e DIC


Në disa raste, shenjat e para të DIC lejon diagnozë të saktë, pasi nuk është sëmundje e rëndë që gati 100% e rasteve që përfshijnë shkelje të hemostasis. Këto kushte patologjike përfshijnë: shoku эtyopatohenetycheskoy natyrave të ndryshme, formë përgjithësuar e sepsë, djegur sëmundje me një sipërfaqe të madhe të shkatërrimit, kafshon e gjarpërinjtë helmues.

Megjithatë, ka një numër të sëmundjeve, e cila komplikon diagnoza në kohë e DIC, pasi ka një numër të madh të simptomeve që nuk janë tipike për çrregullime Hemostatic (leukimi, eritematoza sistemik lupus). Në këtë situatë, rekomandohet përdorimi i një qasje të diferencuara për njohjen e çrregullimeve të hemostasis, e cila është për të kryer një gamë të plotë të testeve të koagulimit. Në favor të DIC në këtë rast tregon se trombocitopenia rënda, parametrat koagulimit devijim dhe përmbante një rritje të konsiderueshme në shkatërrimin plazma produktit fibrinogjene.

Faza e parë masave diagnostikuese për zhvillimin e dyshuar të DIC është një kompleks i laboratorit dhe ekzaminimit instrumentale e reparteve pacientit (përcaktimin e koagulimit, mpiksjes se gjakut analiza cilësore dhe llogaritjen e kohës prothrombin, përcaktojnë anomalitë në mjediset tromboэlastohrammы, testet parakoahulyatsionnyh).
Më pas, vëllimi i manipulimeve diagnostikuese plotësohet nga testet specifike: testi me antikoagulant, përqindja e produkteve të shkatërrimit mostrave fibrinogjene plazma nga toksina helm gjarpërinjsh.

Për qëllim të zgjedhjes trajtim më efikas pacienti duhet gjithmonë të kryer analizat laboratorike të përmbajtjes së antitrombina III, si dhe hulumtime plazma e pacientit në aspektin e ndjeshmërisë ndaj efekteve të drogës heparynovoho seri.
Në asnjë rast nuk mund të vlerësohet çdo parametrave laboratorike veç e veç, pasi nuk ka asnjë provë të vetme të veçantë, në bazë të cilit ne mund të me besim të diagnostikuar DIC. Për shembull, trombocitopenia rënda vërejtur në DIC në 90% të rasteve, mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje (eritematosus sistemik lupus, trombocitopenia autoimune).

Kjo është një gabim për të besuar se pacientët që vuajnë nga DIC, vetëm parametrat nënshtrohen studimit të hemostasis. Për shkak të faktit se kjo patologji prek të gjitha njësitë strukturore të trupit të njeriut, është e rekomandueshme për të aplikuar një qasje të integruar për ekzaminimin e pacientit (që përcakton ndryshime në hematokritit, analizë të detajuar të parametrave të gjakut, përcaktimin e nivelit të hypoxemia, nivelet e gjakut të elektroliteve, gjakut biokimike).
Periudha e gjatë e trombociteve aftësisë hypercoagulable dhe spontane aggregative, si dhe një rritje graduale në nivelin e shkatërrimit produktit fibrinogjene, dëshmon për kronicitetit e DIC, diagnoza është e mundur në një shtet të terminalit të pacientit. Rrjedha kronike lloj DIC vërejtur në pacientët e kancerit dhe në sëmundje të rënda congestive kardiovaskulare.

Kronike DIC, e cila ndodh në pacientët që vuajnë sëmundje myeloprolyferatyvnыmy manifestohet me viskozitet të lartë të gjakut, rritjen e hematokriti, çrregullime mykrotsyrkulyatornыmy në të gjitha organet e formimit të xhepat e vogël e një sulmi në zemër.
Dështimi kronik i veshkave, në të kundërtën, është aktivizuar Lidhje Hemostaza koahulyatsionnoe, në sfondin e anemi të rëndë dhe thrombocytopathy. Pacientët të cilët janë në hemodializë kronike, ndryshojnë DIC të rënda, për shkak të përmbajtjes së lartë të ushqimeve shkatërrimit të fibrinë.

Trajtimi i DIC


Pacientët me shenjat e DIC duhet të merren reanimatologi në njësinë e kujdesit intensiv në bazë të treguesve të vazhdueshme të monitorimit të ndryshimeve klinike dhe laboratorike në dinamikën.
Masat terapeutike të përdorura për zhvillimin e DIC, për fat të keq, jo gjithmonë kanë një efekt pozitiv, për këtë arsye, shkalla e vdekshmërisë në formën akute të kësaj sëmundjeje nuk është më pak se 30%. Terapi Etiopathogenetic i DIC është që të zbatohet masa për të luftuar sëmundjet që ishin shkelje provokatorë të hemostasis dhe forcimin kursin e saj.

Që DIC është më e zakonshme në gjendjen septike, patogjeneza është e arsyeshme në këtë situatë është përdorimi i terapisë empirike me antibiotikë për indikacione klinike me korrigjim të mëvonshëm, pas një analize të ndjeshmërisë ndaj një grupi të caktuar të barnave. Indikacionet për terapi masive antimicrobial është fakti që infeksioni të jetë e mundur (aborti kriminal, shkarkimin e parakohshme e lëngut amniotik), dhe prania e simptomave të sindromës dehje (tipi fenomen i ndezur ethet e meningism, ndryshimet auscultative në mushkëri).

Së bashku me emërimin terapi antibiotike masiv me përdorimin e agjentëve spektrin e gjerë antibacterial, droga janë të rekomanduara antyproteaznыh dozës maksimale (300.000 IU / ditë contrical IV-pikoj). Droga në këtë grup të ndihmojë për të zvogëluar sindromi dehje dhe pengon procesin e shkatërrimit të indeve të ndryshme të trupit të njeriut.
Për shkak të faktit se DIC zhvillohet në goditjen e çdo natyre, dhe mund të veprojë si një shok provokator komponent i detyrueshëm trajtimi adekuat i kësaj gjendje është e masave antishock në mënyrë të plotë. Transfuzioni masive e zgjidhje kripur dhe reopolyglukine për jo më pak se 500 ml në ditë, sidomos kur kombinohet me emërimin e glukokortikoideve (prednisone në një dozë ditore prej 80 mg) mund të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e pacientit dhe për të parandaluar komplikimet serioze.

Me qëllim të përmirësimit microcirculatory rrjedhjen e gjakut në nivele të ulet formimin e ngjizur në lumenin e enëve të gjakut dhe pengojnë proceset agregimin e trombociteve, emërimi i përshtatshëm pacienti e përgatitjeve të një-adrenoblakatorov (fentolamine 05% Zgjidhja e 1 ml intramuskular) e ndjekur nga administrata gjatë drogës komplekse veprimit (Trental 100 mg nga infusion intravenoz). Droga veçanërisht efektive për këtë grup të trajtimit patogjen të koagulimit intravaskular te perhapur gjatë hemodializës dhe plasmapheresis aktive.

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet qëllimi i fizibilitetit pacientët heparynoterapiyi me DIC, si përdorimi i heparin në disa raste mund të shoqërohet me zhvillimin e gjakderdhje të shkaktuara nga Thrombocytopenia të rënda, për këtë arsye, qëllimi i këtij lloj trajtimi kërkon monitorim të vazhdueshëm të parametrave laboratorike e trombocitet në gjak. Përdorimi absolutisht i papërshtatshëm i heparin në një situatë ku ka një mungesë të theksuar të antitrombina III dhe përmbajtja e lartë e proteinave në gjak ushtrojnë një efekt frenues mbi heparin.

Qëllimi kryesor i heparin konsiderohet DIC në fazën hyperkoahulyatsyonnoy në doza të larta që e bëjnë 40.000 IU / ditë, dhe gjatë fazës së tranzicionit në një dozë prej 20,000 IU / ditë. Në fazën hypokohaulyatsyonnoy Heparin është caktuar vetëm për të "mbuluar" gjatë terapisë masive transfuzionit në dozë minimale që është 2,500 IU për transfuzion të gjakut dhe plazmës. Nëse ka nevojë për doza më të mëdha të heparin, ai duhet gjithashtu të jetë droga antiproteaz. Si terapi e transfuzionit, në mënyrë që të plotësoj volumin e gjakut nuk është e këshillueshme që të përdorin Reopoliglyukin shkel Hemostaza.

Faza e tretë e DIC shoqëruar me gjakderdhje të rënda, gjakderdhje çrregullime, sepse në këto kushte është e kundërindikuar për përdorim heparynoterapiyi. Indikacionet për tërheqjen e menjëhershme të heparin janë shenja të përparimit kollaptoydnoho shtetit me një rënie të mprehtë në numrin e presionit të gjakut dhe rritjen trombotsytopenycheskoho sindromi.
Kur kombinohet me Thrombocytopenia rënda çrregullime hypokoahulyatyvnыmy thellë tregojnë afatshkurtra drogë antyproteaznыh emërimi për zhdukjen e gjakderdhje (intravenoz pikoj infuzion-contrical një dozë prej 50.000 IU / ditë). Ky grup i drogës përdoren kurse të gjata vetëm në rast të infeksionit Staph me shenja të shkatërrimit të organeve të caktuara, si ato të sigurojnë parandalimin e proceseve të kalbjes dhe të reduktuar sindromi dehje.

Për të korrigjuar çrregullime të hemostasis dhe sigurimin e vëllimit të gjakut dëmshpërblim, vërejtur në shok, është e nevojshme për të kryer një terapi adekuate transfuzionit. Për këtë qëllim, ajo është e rekomanduar për të kryer transfuzionin e barnave të reja të ngrira plazma në vëllime të mëdha deri në eliminimin e plotë të shenjave të DIC. Efektet pozitive të përdorimit të drogave të plazmës të përfshijë jo vetëm korrigjimin e hemostasis, por edhe lehtësimin e proceseve destruktive në indet dhe eliminuar shkeljet e imunitetit.

Fusha e zgjidhje kripur dhe droga albumynovыh është faza ekskluzivisht hyperkoahulyatsyonnaya i DIC. Përveç kësaj, në disa raste masë e nevojshme është transfuzioni në masë të kuqe qelizore (sindromi shprehur anemik, gjakderdhje e rëndë) për normalizimin e hematokritit dhe qelizat e kuqe të gjakut.
DIC kronike edhe për trajtim nga plasmapheresis, të cilin pacienti ka marrë rreth 600 ml plazma me drogë pasuese zëvendësimit të freskëta plazmës ngrirë. Plasmapheresis kryer ndihmon për të hequr nga trupi i pacientit komplekset imune dhe proteinave dhe faktorëve të koagulimit aktivizohet. Plasmapheresis ka efikasitetin e mirë për trajtimin e pacientëve me DIC, kundër dështimit dhe purulent proceset shkatërruese hepato-renale. Një efekt të mirë terapeutik ka эrytrotrombotsytofereza kombinim me trental emërimit, dipiridamol.

Ndërhyrja kirurgjikale për DIC zbatohen vetëm nëse burimi themeluar e gjakderdhje, të tilla si duke përdorur një drogë lokale Hemostatic përmes hastrofybroskopa.