Diverticulitis
Diverticulitis - nje komplikim i sëmundjes diverticular të zorrëve, inflamacionin e zonës diverticulum. Nuk është një e katërta e të gjitha rasteve të diverticulosis, duke çuar në zorrë vrimë, abscese dhe peritonit.

Shkaqet

Shumica dyvetrytkulyt është shkaktuar vonesa në masat ushqimore diverticulum, stagnimit dhe formimin e gurëve fekal, duke rezultuar në microflora edukate dhe bashkohet inflamacion. Inflamacion mund të jetë diverticulum kufizuar zonë, ose mund të përhapet në zonat fqinje ulçerë, ose të shkojë në organet fqinje. Kjo mund të formojnë gyp, absces apo manifestimet e zorrëve të peritonit përhapur.Simptomet e diverticulitis

Diverticulitis ndodh procesin akute. Ajo identifikon dhimbje e papritur në krahun e majtë anësore të legenit të kockave. Ose në kërthizë, e drejta - në qoftë se inflamacion diverticulum ndodh në projektimin e zorrë e vogël. Kur dhimbja esophageal diverticulitis lokalizuar pas kafaz i kraharorit, ka një ndjesi djegie. Dhimbje të përhershme ose që rrjedhin nga shkeljet karrige - kapsllëk ose diarre. Nuk mund të jetë një karrige me gjak, refuzimin për të ngrënë dhe të përzier. Me ndjenjën e lëvizjeve jo të plota zorrë përcaktuara zbrazjes rektum. Simptomat mund të rritet, duke çuar në zhvillimin e peritonit. Kur probing barkut mund të përcaktohet zonë kompakt dhe të dhimbshme të zorrës së trashë, simptomat e acarim peritoneal. Ajo mund të rrisë temperaturën.


Metodat e diagnozës

Dyshuar ndihmë diverticulitis me simptomat tregues tipik i diverticulosis dispozicion. Plotësuar me hulumtime në zbulimin e testimit të gjakut leukocytosis, colonoscopy kryer, barium klizmë radiografitë, ultrazërit. Metoda më e saktë e diagnozës është llogaritur tomography me kontrast - ajo zbulon fistulat e zorrëve dhe abscese.
Në formën akute kundërindikuar endoscopy. Kjo mund të shkaktojë një vrimë zorrë. Mbajtjen e tij është e justifikuar vetëm në diagnozën paqartë dhe vetëm në raste ekstreme, me një ajër të butë detyruar në zgavrën e zorrës së trashë.


Komplikimet e diverticulitis

Komplikimi më i rrezikshëm i diverticulitis është - abscese, fistulat në organet fqinje, pengimi zorrëve dhe gjakderdhje nga venat dhe arteriet në zonën e sëmundjes Ulçera lokalizimi.

Trajtim

Simptomat e butë e diverticulitis lejojë terapi konservative. Emëruar antibiotikët gjerë spektrit të shtypur patogjene. Përshkruar një dietë të veçantë me një rënie yndyrë dhe shkarkimit tretje, karrige relaksim.
Gjithmonë e diskutueshme është çështja se si të trajtojnë diverticulitis korrente. Pranimi përshkruar zakonisht në spital kirurgjikale, emëroi uria përkohshme, antibiotikët, antiseptics zorrëve, zgjidhje intravenoz të glukozës dhe elektrolite.

Ky trajtim zgjat rreth 10 ditë. Nëse nuk ka efekt zbatohet apo kurs përsëritur të trajtimit kirurgjik. Kaloni heqjen (operim) një pjesë të zorrës së trashë. Komplikimet e metodë, kirurgjikale është përsëritje të sëmundjes.
Author: Alena Paretskaya, pediatër