Diverticulosis i zorrës së trashë


Sëmundja është e karakterizuar nga një morise se formimit zgjatje në zgavrën zorrë, e quajtur diverticulitis. Së pari, ato ndodhin në pjesë syhyazykadnoyi zorrë, dhe pastaj të zhvilluar diverticulosis të zorrës së trashë. Roli kryesor në shfaqjen e ushqimit luan një sëmundje, në veçanti, reduktimin e numrit të fibra bimore në dietë, duke shkaktuar kapsllëk. Përveç kësaj, sëmundja mund të shkaktojë infeksion, mbipeshë dhe abuzimin e laxatives.

Diverticulosis i zorrës së trashë - simptomatNdër shenjat më të theksuar të izoluar:


 • Dhimbje që ndodh në vendet e diverticula, zakonisht në bark në anën e majtë;

 • dhimbje të zgjatur shpesh paguan poshtë dhe mbrapa;

 • dobësimi i dhimbjes ndodh kur gazeve shkarkimit;

 • në disa pacientë kanë diarre, kapsllëk të tjerët, ndonjëherë këto simptoma mund të alternativ;

 • prekje dhimbje barku zbuluar pjesët e zorrëve.


 • Diverticulosis shkakton inflamacion i zorrës së trashë, i cili më pas mund shkakton komplikime:

 • Gjakderdhje zorrëve. Në feces vërejtur clots gjakut, pacienti ndjen dobësi, dhimbje barku, një rënie në presion.

 • Peritonit - inflamacion i peritoneum me zyrën e plehut organik. Përmbajtja e zorrëve del përmes mangësive të vogla diverticulum.

 • Pengim zorrëve. Mundësitë shkelje lëvizje zorrë që ndodh në terren fryrë diverticulum.


 • Trajtimi i diverticulosis të zorrës së trashë


  Detyra kryesore e mjekut në trajtimin me diverticulosis - një normalizimi i stol për të ndihmuar në parandalimin e formimit të diverticula dhe për të parandaluar zhvillimin e inflamacionit. Në fazat e lehta privimit të zorrës së trashë trajtimit diverticulosis përfshin kalimi në dietë dhe futje e drogës antispasmodic për të hequr qafe e syndromes barkut dhimbje.

  Në qoftë se rezultatet pozitive janë vërejtur në trajtimin, përshkruajnë antibiotikët e nevojshme për të ndaluar gjakderdhje. Në raste të vështira, përdorur për kirurgji dhe të shpenzojnë heqjen e pjesës së dëmtuar e zorrës së trashë.
  Trajtimi i diverticulosis mund të kryejnë metoda popullore, por vetëm në kombinim me terapi të drogës. Kështu para se të përdorni ato rëndësishme që të konsultoheni me një specialist.

  Ushqimi për diverticulosis të zorrës së trashë


  Një rol të rëndësishëm në luftimin e sëmundjes luan një respektim të veçantë dietë. Ajo përfshin rregullat në vijim:


 • Përjashtimi nga ushqimet dietë që shkaktojnë bloating (ëmbëlsirat, lakër, fasule, qumësht, radishes, rrush).

 • Hani më shumë ushqime të pasura në fibra dietetike: fruta, perime, oriz kafe.

 • Dobishme shtuar në krunde ushqimit. Ata janë të ngjyhet në ujë dhe pastaj plotësoni ato ushqime të gatshme ose të ngrënë. Shkurtimet duhet të fillojë të marrë një lugë çaji tri herë në ditë, gradualisht duke rritur dozën, duke arritur deri në dy lugë. Krunde mbajë ujë dhe për të përshpejtuar progresin e stol nëpër zorrët.

 • Për të parandaluar kapsllëk sistematikisht marrin perime të papërpunuara, bukë prodhuar nga varietete gruri, panxhar i gatuar, agjërimi duhet të pini ujë dhe të hani prunes para gjumit.

 • Gjatë ditës duhet të pini të paktën dy litra ujë, më të mirë se ajo ishte pak e ngrohtë. Kjo do të parandalojë formimin e dendura feces traumatike të zorrëve.

 • Laxatives nuk është e rekomanduar për të marrë të përfshirë, më të mirë për të bërë një klizmë.

 • Për të përballuar me diarre, pacientët janë të këshilluar që të marrë argjile të bardhë.

 • Ushqimi për diverticulosis zorrëve përfshin ushqime të veçanta. Kjo mund të përmirësojë procesin e produkteve të mësuarit.