Dysbacteriosis pas antibiotikët


Administrata kronike e antibiotikëve ka një ndryshim cilësor në zorrë normale dhe të lëkurës - të dysbacteriosis, kërcënuese çrregullime të tretjes, zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme fungale, proceset inflamatore.

DysbiosisShkeljet më të shpeshta, ndërsa duke marrë antibiotikë, pasi ajo është në zorrët e një numër të madh të baktereve "të dobishme". Në këto çekuilibër mykroorhanyzov ngre një numër të simptomeve:

 • stol shkelje (kapsllëk, diarre);

 • humbja e oreksit, të përzier, të vjella;

 • dhimbje të jetë e mundur stomaku;

 • belching, fryrje, bloating;

 • manifestim i mundshëm i reaksioneve alergjike (lëkurë itchy dhe mukozës, skuqje), për shkak të dehjes;

 • për shkak të malabsorption e vitaminave dhe mineraleve, zhvillimi i mangësi vitaminë, lëkurë të thatë, lëkurë atë.


 • Mbani në mend se fazat fillestare të gungë mund të nuk e tregojnë veten, por nëse ju jeni duke kaluar nëpër një trajtim me antibiotik plotësim për parandalimin e dysbiosis nevojshme.

  Dysbiosis vaginë


  Ndërlikim mjaft të zakonshme pas marrjes së antibiotikëve, si rezultat i shkeljes së microflora, kanë filluar të shtohen patogjene të ndryshme (sidomos kërpudhave) bakteret. Candidiasis zhvilluara, zakonisht emri - mëllenjë.

  Ndryshe dysbiosis zorrëve, trajtimi shpesh duke marrë drogë që rivendosur dysbiosis normale microflora ky rezultat kërkon trajtim të veçantë, jo vetëm me marrjen e drogës të ndryshme për të rivendosur microflora dhe dhe drogë antifungal.

  Trajtimi dhe parandalimi i dysbiosis


  Për të shmangur zhvillimin e antibiotikëve dysbiosis futje e rekomanduar kombinuar me fonde për të mbështetur microflora normale zorrëve. Dhe një medikament "kapsula Kos", është më popullor në këtë situatë me të vërtetë nuk është e mjaftueshme. Më efektive është një kompleks i Probiotics byfydoform (ose analogs) lactobacterin dhe agjentët antifungal (p.sh. Nystatin). Vetëm mos harroni se edhe pse shkalla e trajtimit me antibiotikë është shpesh e kufizuar për një periudhë prej 7-10 ditësh, për të normalizuar përgatitjet microflora duhet të merret të paktën një muaj.

  Trajtimi i dysbiosis nëse masat parandaluese nuk janë marrë më parë nuk është e ndryshme se parandalimit, ndoshta trajtimi mund të jetë më e gjatë.
  Antibiotikët dysbiosis nuk trajtohet. Droga antifungal mund të përshkruhen, por jo si një mjet për dysbiosis, dhe për të luftuar të zhvilluara mbi sëmundjet sfond.
  Medikamente
  Për të rivendosur microflora normale zorrëve janë dy grupe të drogës prebiotics dhe probiotics.
  Probiotics - droga përmbajnë jetojnë bifidobacteria - dhe lactobacilli, të cilat përdoren për "zgjidhjen" e zorrëve. Mbani këto fonde duhet të jetë në një vend të ftohtë të errët, përndryshe ato përmbajnë baktere jetojnë vdesin dhe shërim është i paefektshëm.

  Gjithashtu, para se të merrni në kapsula zorrë e probiotics bien në stomak, dhe si rezultat, nën ndikimin e lëng stomakut, mbijeton vetëm 1 në 10% pranuar bakteret e dobishme.
  Prebiotics - droga për promovimin e rritjes microflora veta. Ato përmbajnë substanca që janë ushqim për bakteret e zorrëve dhe të stimulojë riprodhimin e tyre. Magazinimit Uyazyka ka rëndësi.
  Kështu, trajtimi i dysbiosis duhet të jenë gjithëpërfshirëse dhe jo të përfshijë vetëm përgatitjet e nevojshme përmbajnë bakteret, por edhe droga të stimulojnë prodhimin e tyre nga trupi.