Nefropati këmbimit Dismetabolic


Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë fëmijë janë metabolizmin që të çojë në rritje sekretim urinar të kripërave të ndryshme - oxalates, urates, fosfateve dhe të tjerët. Kjo është lehtësuar nga ndotja, duke ngrënë ushqime me aditivëve kimike dhe faktorëve të trashëgueshëm. Fëmijët me të këmbimit nephropathy kanë një rritje të rrezikut gurë urinar.
Për fëmijët me çrregullime metabolike karakterizuar nga mbajtjen e lëngjeve në trup që manifestohet qepallat ënjtje, reduktim në urinë, dhimbje me gjemba në të ulët mbrapa. Shpesh ka kruarje, dhimbje dhe skuqje në vulvë. Urinës turbullt, me sedimenteve në muret e tenxhere formuar shtresë e vështirë është larë off. Për të sqaruar mjeku studimit diagnoza përshkruan një përzgjedhje e përditshme të kripërave në urinë. Urina është mbledhur në këtë mënyrë. Urina e parë në mëngjes nuk është marrë parasysh. Të gjitha pjesët e mëposhtme të urinës, duke përfshirë pjesë të mëngjesit të ditës, derdhur në një bankë, e cila është ruajtur në një vend të freskët. Morning matur sasinë totale ditore e urinës, përzierje mirë, pastaj derdh 200 ml për analizë.


Kur trajtimin shkëmbimin nefropati, përveç ilaçeve, dietën e nevojshme, karakteristika të cilat varen nga natyra e kripërave. Rekomanduar në mënyrë të konsiderueshme të rritur sasinë e marrjes fluide. Si TEAS pijshëm mund të përdorni fruta të thata, tërshëra supë - 2 lugë tërshërë papërpunuar duhet të lani, derdh një gotë me ujë dhe të ziej për 10 minuta, pastaj të lënë në një termos 4 orë, tendosje dhe pije, pavarësisht nga mosha, në një gota në ditë. Me ujë mineral në pak alkaline oxalate përdorim më të mirë: Borjomi, slavyanovskuyu, smyrnovsku. Në kripëra urate - Jermuk, Borjomi, isti-su. Nëse urina është përcaktuar fosfateve, ujë mineral alkaline kundërindikuar.
Dietë në trajtimin e shkëmbimit nefropati
Oksaluriya


Lejohen:
Bruksel lakër, lulelakër, lakër, kajsi, banane, pjeprat, dardha, pumpkins, tranguj, bizele, të gjitha llojet e drithërave, bukë e bardhë, vaj perimesh. Periodikisht - dietë patate-lakër. Dietë patate-lakër.
Kufizuar:
Karrota, bishtaja, Çikore, qepë, domate, çaj i fortë, viçi, pule, pelte, mëlçisë, cod, currants, mollë Antonovsky, radishes.
Përjashtohen:
Çokollatë, panxhar, selino, spinaq, lëpjetë, raven, majdanoz, extractives (supë).Uraturiya


Lejohen:
Produktet e qumështit në mëngjes. Dietë patate-lakër. Ngjyra dhe lakër, drithërat (hikërror, tërshëra, meli, oriz), fruta, kajsi të thata, kumbulla të thara, alga deti, krunde gruri, krem ​​dhe perime të naftës, misër, grurë, thekër miell. Mish ligët dhe peshku -3 herë në javë për 150 g. Fëmijët më të rritur të ziera në mëngjes.
Kufizuar:
Bizele, fasule, mish lope, pule, lepuri
Përjashtohen:
Fortë çaj, kakao, kafe, çokollatë, sardelet, mëlçisë e kafshëve, thjerrëzat, derri, brendshmeve, vaj peshku, mish dhe supë peshku.Phosphaturia


Lejohen:
Gjalpë, vaj, oriz, bollgur, makarona dhe miell të klasës së parë, patate, lakër, karrota, prej trangujve, panxhar, domate, kajsi, shalqi, dardha, kumbulla, luleshtrydhe, qershi.
Kufizuar:
Viçi, derri, sallam gatuar, vezë, miell i bluar trash, misri, miell, klasën e dytë, qumësht, salcë kosi.
Përjashtohen:
Djathë, djathë, mëlçisë viçi, pule, peshk, vezë, fasule, bizele, çokollatë, dridhë i zhveshur tërshërë, elb, hikërror, mel
Në rast të çrregullimeve metabolike kombinuar Ushqimi caktuar individualisht.