Dysmenorrhea
Dysmenorrhea - menstrual mosfunksionim është dhimbje dhe parehati lidhur me probleme të ndryshme gjinekologjike dhe sëmundjet manifestuar individualisht ose gjendja patologjike.
Ajo dallojë koncepte të tilla si:
algomenoreya - dhimbje në organet gjenitale;
dysmenorrhea - siklet në të gjithë trupin gjatë menstruacioneve;
algomenorrhea - një kombinim i dhimbjes lokale dhe manifestimeve përgjithshme sëmundjeje;
dysmenorrhea fillore dhe të mesme.

Të dhëna të përgjithshme

Deri në 60-75% të grave përjetojnë siklet para menstruacioneve dhe gjatë menstruacioneve. Menstruacioneve Dhimbja është më e zakonshme në vajzat e reja dhe gratë që kanë lindur fëmijë. Në gratë pas lindjes vërejtur kryesisht manifestimet e një natyre të përgjithshme. Në mënyrë tipike, kjo gjendje është e lidhur me neurozë dhe pamjaftueshmërisë hormonal, krovenapolnenija organet e legenit.Shkaqet dhe zhvillimi uyazyka

Dysmenorrhea ndodh gjatë cikleve ovulimit në praninë e dy faza, në mënyrë që vajzat e reja në formimin e menstruacione në anovulatory apo cikël monophasic e dhimbje dhe parehati nuk është.
Dysmenorrhea mund të jetë primare dhe sekondare. Primar - një lloj i dysmenorrhea, i cili ndodh kur menstruacionet në gratë që kanë pasur më parë probleme me profilin gjinekologjike. Kjo gjendje ndodh në adoleshentët me kushtetutë asthenic, infantilism, mitrës Bend, hypofunction ovarian. Rol të rëndësishëm ka luajtur nga komponenti neuro-psikologjike - dysmenorrhea zakonisht ndodh në gratë emocionalisht çekuilibruar. Dysmenorrhea mund të ndodhë për shkak të hypothyroidism trupit të verdhë, me simptomat e dominimit estrogjenit jep. Ndonjëherë diagnostikuar neutochnennaya ashtuquajtur dysmenorrhea, e dhimbshme nuk ka asnjë arsye.

Dysmenorrhea mesëm - dhimbje menstruale që ndodh në një sfond të çrregullimeve ekzistuese të shtyra ose gjinekologjike. Kështu sistemi nervor është mjaft normale. Dhimbja mund të shkaktojë:
bashkim, infiltrohet në ligaments zonës, inflamacion në legen - kur furnizimi me gjak, kjo çon në një ligamenteve të forta tensioni dhe muskuj;
plagët në qafën e mitrës, e cila është arsyeja pse për dëbimin e gjakut kërkohet reduktim më aktiv;
prania e nyjeve miomes mitrës;
Endometrioza, mitra, vezoret apo organeve të tjera legenit;

algomenoreya membrana - hedh Arsim dhe clots në mitër.

Simptomat dysmenoryy

Simptomat varen nga lloji i dysmenorrhea. Në formë primare të dhimbjeve të mprehtë, cramping, mu në më të ulët mbrapa dhe legen, rektumit dhe perineum. Kjo grua është e shqetësuar, ngacmuar, agresive apo depresion. Dhimbje mund të prishin ritmin normal të jetës. Mund të shqetësojnë pagjumësi, diarre, të vjella, dhimbje koke.
Në formën e mesme të sëmundjes dhemb dhimbje, plogët, mund të japin ijë ose mbrapa. Mund të rrisë ndjeshmëri të gjirit, karrige razzhyzhatsya, ulur oreksin. Efikasiteti zakonisht vuan jo shumë.


Diagnostics

Diagnoza bazohet në ankesat dhe simptomat, plotësohet me të dhëna provimet brendshme dhe të jashtme, me ultratinguj legenit, testi i gjakut për nivelin e hormoneve, shpifjeve mbi florën dhe infeksioneve gjenitale.

Trajtim

Shtyllë e trajtimit - një faktor shkakor dhe eliminimin e simptomave të dhimbshme tërheqjes. Si për të trajtuar dysmenorrhea, në çdo rast, mjeku vendos. Në trajtimin simptomatik të dhimbjes - përdorimin e antispasmodics (jo-spa, papaverine), analgesics, NSAIDs, ngrohjes në bark.
Në mënyrë që të zvogëlojë intensitetin e manifestimeve caktuar kontraceptiv oral për arsye mjekësore normë në 3-6 muaj ose progesterone në fazën e dytë të ciklit.

Në dysmenorrhea mesme trajtojnë sëmundje themelor që shkaktoi periudhën shkelje.
Author: Alena Paretskaya, pediatër