Diphyllobothriasis
Diphyllobothriasis (Diphyllobothriosis, Bothriocephalosis) - është një sëmundje parazitare, helmintiasis, lezione të lentetsa traktit digjestiv të gjerë, duke shkaktuar zhvillimin e simptomeve komplekse, duke përfshirë anemi megaloblastic.
Sëmundja është e zakonshme në klimat e ftohtë, duke përfshirë Siberi, Urale dhe Baltik.

Shkaqet

Agjent shkaktar është lentetsa 12 lloje, më e zakonshme e tyre - lentets gjerë që arrin një gjatësi prej 4-8 metra dhe më shumë. Në lentetsa fund kreu skoleksa (kreu botryy me të cilën ai ngjitet në murin e zorrëve).


Paraziti zhvillon me ndryshimin e presë - krustaceve ujërave të ëmbla, peshk ngrënë, trupi i cili patogjene janë duke lëvizur në plerotserkoidy gatshëm për pushtimin e trupit të njeriut. Njeriu dyfyllobotryozom infektuar duke ngrënë peshk, vezë e saj dhe të mëlçisë. Në zorrë e njeriut për 3-4 javë individët të arrijnë fazën e tyre të pjekur dhe pastaj lirimin strobilus (fragmente përfundimtare të trupit që përmbajnë vezë). Zakonisht një jeton në zorrë, më rrallë parazitëve. Jetëgjatësia është 10-20 vjet parazitet, ndërsa herë pas here fragmente të parazit jashtë në formën e shirit.

Ju mund të infektohen nga gëlltitje të papërpunuara, peshk skuqur dobët apo vezë. Infeksioni me prerje peshku obsemenennoy plerotserkoydamy. Patogjene vdesin në temperatura shumë të ulëta, kur temperatura është mbi 60 gradë, dhe me rritjen e kripur mbi 9%.

Simptomat dyfyllobotryoza

Periudha e inkubacionit zgjat për dy muaj, dhe manifestimet mund të jetë i mprehtë ose të paqartë. Sëmundja mund të fillojë akute, simptomat mostretje të ndodhë: të përzier, të vjella, dhimbje barku, shkelje e oreksit dhe stomak, ethe. Ndonjëherë pengimi zorrëve mund të ndodhë për shkak të parazitit të trupit, shenjat astenonevrotycheskoho sindromi dhe anemi dëmshëm - gjuhën lënduar, glossitis, takikardi dhe hipotension.

Gjaku tregon shenja të B12 anemi mangësi, eosinophilia dhe rritje bilirubin, qoftë të rënda mund të ndodhë me myeloses folikulare paresthesia, ndjeshmëri të dëmtuar.

Metodat e diagnozës

Diagnoza bazohet në konsumin faktet e peshkut të papërpunuara ose vezë, shkarkimin nga fragmente feces parazit, heq strobilus. Megjithatë, diagnoza përfundimtare është themeluar gjatë përcaktimit vezë parazit në feces, dhe gjaku - anemi.

Trajtim

Kur simptomat e trajtimit anemi fillon me emërimin e doza të larta të vitaminës B12 dhe hekurit përgatitjet intramuskular gojë ose intramuskulare. Paralelisht, drogë protyhelmintni emëruar - sintetike ose perime. A janë ata skema me zgjedhjen e dozës për kilogram të peshës. Zakonisht diphyllobothriasis prolikovuyetsya plotësisht.


Dyfyllobotryoza Parandalimi

Baza e parandalimit - është përdorimi i vezëve vetëm me kujdes të përpunuara termikisht ose kripur peshk, sipas sigurisë në çmontimin peshk. Në formimin faqet natyrore Parazitoza - përpunimi saj përpiktë. Kur korrje peshk - promorozka e saj të kujdesshme ose trajtim të ngrohjes.
Author: Alena Paretskaya, pediatër