Mostretje
Mostretje - një problem funksionale që shfaqet si çrregullime të traktit gastrointestinal e një dispepsi përkohshëm.
I shoqëruar nga simptoma të pakëndshme të stomakut ose zorrët. Shpesh ndodh në foshnjat, fëmijët e vegjël dhe personat me sëmundje kronike të sistemit të tretjes.

Shkaqet e mostretje

Arsyeja kryesore që çon në zhvillimin e mostretje janë enzima të pamjaftueshme për tretje. Kjo ishte pjesë e sindromi thithjen, e cila çon në ushqim poluperevarennoy transit nëpër zorrët. Një tjetër problem i zakonshëm është gabime bruto në dietë: asnjë dietë, dietë të paekuilibruar, të hahet ushqim të ftohtë, me erëza apo ushqim shumë i yndyrshëm.


Ky funksional (jo-ulcera) mostretje - një çrregullim i tretjes pa identifikimin ndryshime organike në strukturën e stomakut dhe zorrët. Kjo mungesë e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit zakonisht është rezultat i lezioneve organike tretjes, kur vuan nga zorrët. Në këtë rast, mostretje është vetëm një nga simptomat.
Në fëmijët (foshnjat dhe fëmijët e vegjël para vit) mostretje ndodh kryesisht për shkak të të ushqyerit të pahijshme: fëmijët janë dhënë nuk i plotësojnë produktet e moshës (përzierje të papërshtatshme, qumështi i lopës, kos, prykormы herët), ose ka një overfeeding sasior, intoleranca ndaj ushqimeve të caktuara. Në e parë gjashtë deri tetë javë të jetës në fëmijët mund të shfaqet ashtu-quajtur dispepsi fiziologjik të thjeshtë të shkaktuara nga mekanizmat e ndarjes papjekuri e enzimeve dhe vendosjen microflora e zorrëve. Nuk është e nevojshme për të trajtuar, është e tyre.


Klasifikim

Llojet e funksionale ose ushqyese (ushqim), mostretje:
fermentimi mostretje ndodh sepse vыsokouhlevodystoho ushqim, duke marrë ushqime bredh që shkaktojnë fermentimin në microflora zorrëve nën ndikimin e formimit të flluska të gazit;
mostretje putrefactive zhvillon kryesisht në dietë proteina, e cila kërkon tretje të gjatë; ndërsa florës aktivizuar putrefactive, provokon proceset e zhvillimit të kalbjes dhe parehati;
dispepsi yndyror ndodh kur të tepërt të ushqimit shkrirjes yndyrë e cila është e degraduar plotësisht nga enzimat.

Dispepsi rezulton nga enzima të pamjaftueshme;
hepatohennaya (problemet e mëlçisë dhe biliare sekretim atë);
holetsystohennaya (thyer proceset sekretimit të biliare nga fshikëz fshikëz e tëmthit);
pankreatohennaya (shkelja ndarjen lëng pankreatik);
stomakut ose hastrohennaya (shkelje të zhvilluar pepsinë stomak dhe acid klorhidrik për copëtim e proteinave);
(ndarja shkelje lëngje zorrëve) zorrëve ose эnterohennaya;
opsion të përziera.
Dispepsia është:
Easy - dispepsi akute për shkak të gabimeve në dietë, zakonisht tek fëmijët, njerëzit e brishtë dhe gratë shtatzëna;

toksike - dispepsi akut me simptomat e toksicitetit;
Kronike - simptomat e mostretje shpesh ndodhin shtatë ditë në muaj.

Simptomet e mostretje

Simptomat pesimist varet nga lloji i mostretje dhe ashpërsi. Para së gjithash, një sindrom manifestuar dispepsi:
ashpërsia e dhimbje barku, plotësisë;
vjellje, belching, të vjella;
urth, bloating;
Shkelja e karrige e diarre.
Në fermentues lartë simptomat dispepsia janë bloating, rumbling, vanitet dhe diarre, me putrefactive - simptomat dehje, vjellje, dhimbje barku.


Metodat e diagnozës

Diagnoza bazohet në ankesat dhe prezantim klinik, duke plotësuar gjakun dhe koprohrammoy tyre. Janë fibrogastroduodenoscopy, ultratinguj e barkut, radiografi e barkut me kontrast.

Trajtimit

Trajtimi i formës akute është që të caktojë një dietë me zgjerimin gradual të dietë, ju do të duhet të paguajnë vëmendje të veçantë për të ushqyerit racional. Duke treguar trajtim enzimë, terapia zëvendësuese (pepsinë, lëng stomakut), regjimin e pijshëm.
Trajtimi i mostretje është trajtimi dytësor i sëmundjes themelor që e ka shkaktuar mostretje.

Author: Alena Paretskaya, pediatër