Dyspytuytaryzm Adoleshenca - shkaqet rinore, simptomat, trajtimi


Dyspytuytaryzm pubertet - Rinia (bazofylyzm okolopubertatnыy, sindromi hypothalamic e pubertetit, të miturit hypercorticoidism trashje me striae trëndafili) - sindromi neyroэndokrynnыy që është manifestuar nga rritja e lodhje mendore dhe fizike, shtim në peshë anormale, çrregullime menstruale të vajzave dhe gynecomastia në djemtë. Ky sindrom zhvillohet në moshën e aktivizimit fiziologjik, hipofizë - hypothalamus - gjëndrave endokrine periferike
Shkaqet


Në shumicën regjistruar raste dyspytuytaryzm pubertetit - rinore vërejtur në gjenetikisht të përcaktuar kushtetues - trashje ekzogjen. Nga faktorët provokuar dyspytuytaryzma zhvillimin pubertal - rinjtë përfshijnë: trauma mendore dhe fizike, sëmundjeve infektive (duke përfshirë neuroinfections), një rënie të mprehtë të aktivitetit të zakonshëm fizik, aktivitetin e hershëm seksual. Grykët periodike dhe grykët kronike janë të shoqëruara shpesh dyspytuytaryzmu adoleshencë - rinjtë. Megjithatë, në shumicën e pacientëve, nuk mund të vendoset arsyeja e kësaj sëmundjeje

Kursi dhe simptomat
Ky sindrom ndodh në mënyrë të barabartë në të dyja vajzat dhe djemtë 12 deri 23 vjet (në shumicën e rasteve 15 deri 18 vjet). Një tipar karakteristik është vыsokoroslost (kryesisht djem). Ka edhe trashje dytë - i shkallës së tretë. Lëkura e kofshë, bark, gjoks, shpatulla të pranishme të shumta vija të kuqe ose rozë shtrihen (shpesh sipërfaqësore, të shkurtër). Vajzat festohet ciklit menstrual, dhe në djemtë gynecomastia (zgjerimit të gjirit). Zhvillimi seksual mund të jetë i ngadalshëm, normale apo të përshpejtuar. Shumë shpesh vërejtur hipertension kalimtare (djem më shumë)

Diagnostics
Në elektroencefalogramë (EEG) - ka shenja të dëmtuar funksionimin strukturave jospecifik rajon diencephalic dhe midbrain. Në radiographs e kafkës në "shalë turke" ka zona të kalcifikim të Mater Duras dhe shenjat e hipertensionit intracranial. Fati i pacientëve me funksion të rritjes së veshkave, tolerancë të dëmtuar glukozës, të pranishëm hyperinsulinism. Gjatë këtij sindromi, në shumicën e rasteve beninje.

Dyspytuytaryzm pubertet - Rinia duhet të dallohet nga sindromi Cushing - sindromi dhe hipofizës adenoma Cushing
Trajtim

Për të normalizuar peshën e trupit me reduktimin e njëkohshme e simptomave të tjera, i atribuohet rritjes së ushtrimit dhe dietë të ulët kalori. Në trajtimin e përcaktuar në spital projektuar posaçërisht dietë që është në përdorim të përditshëm 1200-1500 kcal, nga të cilat: 80-120 g karbohidratet, 70-80 g yndyrë, 80-100 gram proteina.
Përveç kësaj, diuretics përshkruara spyronolaktonы, droga anorektycheskoho veprim (dezopymon, fepranon etj) adypozyn, medikamente tiroide. Nëse keni simptoma të dështimit seksual, atribuohet djemtë Chorionic Gonadotropin 2 -. 4 vjet 1500ED në javë, normat mbi tre - kater javë. Për të përmirësuar veprimtarinë funksionale të trurit të përshkruara Cerebrolysin, nootropil, cavinton, stuheron, cinnarizine (kurs 1 - 3 muaj, 20-40 injeksione në vit).

Trajtimi forma rinore e trashje në mesin e gjërave të tjera, është parandalimi i hipertensionit, diabetit dhe shterpësinë.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Diabetes
2. Shkaqet hyperprolactinemia dhe trajtimi