Difteria - një sëmundje e rrezikshme infektive


Difteria ndikon në traktin e sipërm respirator, sytë, lëkurës, dhe mund të përhapet në organet e brendshme. Kjo është një sëmundje shumë e rëndë infektive që mund të shmanget nga vaksina.


Karakteristikat e patogjen

Bacil Difteria (agjent shkaktar i sëmundjes), u zbulua për herë të parë në 1883. Në trupin e njeriut ajo bie përmes plagëve dhe mukozës së traktit respirator, plagë të kërthizës, konjuktiva. Transmisionit - kontakt dhe ajrore. Pasi në trup bakteret fillon të shumohen dhe lirimin ekzotoksina (ata e bëjnë një ndikim shumë negativ në trup).Difteria Klasifikimi

Difteria orofaringut - Kjo difteria klasik stil, ajo është diagnostikuar në 90% të rasteve të rrinë infeksionit. Kjo ndodh më shpesh pas një sëmundje të hundës dhe nasopharynx, por rreziku i difterisë kundër sfondit të angina është shumë i vogël. Sëmundjeve më shumë gjasa për fëmijët parashkollor, sidomos ata të cilët shpesh sëmuren. Difteria orofaringut mund të jetë përhapur, të lokalizuara, toksike, subtoksychniy, hipertoksicheskoy.


Difterisë Imët guri ndikon në fyt, trake, bronke, i shoqëruar nga një kollë leh, zë të ngjirur, dështim të frymëmarrjes. Për fat të mirë, mjaft të rralla në ditët e sotme. Difteria bacil mund të ndikojë në lëkurë, sytë dhe organet gjenitale.


Difterisë kombinuar ndikon organet e shumta dhe sistemet e trupit të njeriut.


Simptomat dhe diagnoza e difterisë

Njohin difterisë nuk është e lehtë, shumë pacientë të marrë atë për SARS, por sëmundja përparon. Shumë shpesh ndodh difterisë kundër një sfond të ftohjet. Foto klinike e difterisë, temperaturë deri në 38 gradë, prania e dhimbje koke, dhimbje të fytit duket se rritet me gllabërim, është një kusht të përbashkët shoqëruar nga mungesa e oreksit, të qenët i përgjumur. Difteria është shoqëruar me shkarkimin nazale, nyjet limfatike fryrë, vështirësi në frymëmarrje, bastisje në fyt. Nëse sëmundja prekur lëkurën, atëherë lëkura duket plagë, ënjtje.


Forma më e rëndë e sëmundjes është difteria toksike. Home - Rritja e shpejtë, e papritur në temperaturën e trupit në 40 gradë, dhimbje koke të rënda, dobësi, marramendje, dhimbje stomaku, fyt, të vjella të jetë e mundur. Në 3-4 ditë shtresë të trashë të pista-gri tërësisht mbulon bajamet, gojën një erë të pakëndshme, zëri bëhet ngjirur.


Diagnoza vonë i sëmundjes kërcënuar pasoja të pakëndshme, të cilat janë shprehur ndërlikimet e sëmundjes dhe përhapjen atë në lëkurë, sytë. Organet gjenitale dhe organet e brendshme. Komplikimet tipike janë të miokardit dhe paraliza periferike. Në imët guri mund të vijnë paralizë e traktit respirator, dhe si rezultat - asfiksisë dhe vdekjes. Prandaj është koha e nevojshme për të filluar trajtimin, kërkojnë kujdes mjekësor, sidomos për fëmijët e vegjël.


Trajtimi i difterisë

Pacienti kërkon kujdes mjekësor dhe pjesa tjetër krevat, kështu që në dyshimin e parë të difterisë duhet të shihni një mjek. Gjatë dy ditëve të para të hyrë antydyfteriynu serum, i cili parandalojë dehje e organizmit dhe coli mëtejshëm të zhvillimit. Arsyeja për vizitë urgjente në spital mund të jetë një dhimbje në fyt, sidomos në rastin e një fëmije i cili nuk ka qenë i imunizuar kundër difterisë.


Ndërsa në spital pacienti duhet t'i përmbahet pjesën tjetër të rreptë krevat, dietë, të marrë mjaft e lëngjeve. Mjeku, në bazë të testeve, të përshkruajnë një kurs të antibiotikëve, pas së cilës ju nënshtrohen terapi rigjeneruese dhe vaksinimin. Nëse pacienti është vërejtur dështim të frymëmarrjes, të jetë ajo ventilim mekanik. A nuk heqin dorë ndihmë mjekësore për shkak se sëmundja është shumë serioze dhe mund të shkaktojë vetëm vetë-dëm.


Nëse trajtimi është nisur herët, parashikimet janë të favorshme, e cila nuk është fillimi i trajtimit në fazat e mëvonshme. Siç u përmend më lart, në qoftë se më shumë vdekje yyazytsirnist, nëse nuk parashikohet në kohë ndihmë mjekësore dhe nuk e vënë serum antydyfteriynoyi.


Difteri

Difterisë toksoid u lirua të parë në vitin 1895 në SHBA dhe që atëherë është masa më e besueshme parandaluese. Vaksina ndihmon për të parandaluar sëmundje, efektiviteti i saj është shumë i lartë - 95% të reduktuar rrezikun e infeksionit. Edhe në qoftë se një person është i sëmurë pas vaksinimit me difterisë, sëmundjen, yyazytsirnist e komplikimeve dhe rezultateve vdekjeprurëse janë ulur në pothuajse zero. Vaksinimi kundër difterisë bërë në 345 dhe 6 muaj, dhe Rivaksinimi treguar në '15, 7 vjet dhe pastaj 14 vjet. Imuniteti zakonisht vazhdon për 10-11 vjet.


Shumë prindër sot janë duke bërë një gabim të madh, duke refuzuar vaksinimet, ca Që në këtë rast trupi i fëmijës është lënë pa mbrojtje dhe shumë të ndjeshëm ndaj një shumëllojshmëri e baktereve, viruseve, të cilat paformuar sistem, imunitar të dobët gjendje për të përballuar.


 
R3r3r3140.