Diabetik këmbë - Trajtimi


Diabetik këmba - një komplikacion e diabetit është duke përparuar shpejt simptomat, kështu që trajtimi duhet të kryhet menjëherë. Le të konsiderojmë, çfarë metoda është trajtimi i sindromi diabetik këmbë.

Trajtimi i këmbë diabetik pa kirurgjiTrajtimi i specialistëve diabetik këmbë të angazhuar në një profil të ngushtë - mjekët podyatrы. Terapi konservative është kompleks dhe përfshin të detyrueshme për të gjithë pacientët masat terapeutike (themelore) dhe masa të tjera të përdorura nga shkaqe individuale.

Masat e detyrueshme:

 • Kompensimi i diabetit dhe çrregullimeve imunitare. Çfarëdo forme sëmundje themelor në zhvillimin e pacientit diabetik këmbë është transferuar në insulinës. Gjithashtu përshkruesit që nxisin thithjen e glukozës, dhe vitamina B korrigjuar çrregullime metabolike.

 • Parandalimi i dëmtimeve të shumta të nervave periferike (polyneuropathy) që është monitorimi i rregullt i sheqerit në gjak, hemoglobinës hlykolyzyrovannoho, presion dhe hyperlipidemia.

 • Kujdesi Podyatrycheskyy këmbë (inspektimi përditshme dhe të higjienës të veçantë).

 • Sigurimi lehtësim e këmbë duke veshur këpucë të veçanta ose të zakonshëm (shkarkimit të gjata) ose destinacionin e pjesës tjetër krevat, përdorni karrige me rrota ose paterica (shkarkimit të shkurtër).


 • Masa shtesë:

 • Trajtimi i këmbë diabetik nga përdorimi i drogave të ndryshme:


 • antibiotikët gjerë spektrit (emëruar nga rezultatet e materialit të marrë nga plagë);

 • painkillers (aspirina, Analgin, Diclofenac, etj);

 • droga për trajtimin e nevropati dhe angiopatin (Tyoktatsyd, pentoxifylline, Ahapuryn, Normoven etj).


 • Trajtimi lokal i ulcerat dhe plagët diabetik këmbë:


 • Faqet e gangrenizuar prerje indeve;

 • Shërbyer agjentët lokale antiseptik dhe antibacterial;

 • Përdorimi i barnave që përmirësojnë epithelization e plagëve dhe rigjenerimin e indeve (Vulnostymulyn, Delaskyn, Fuzykutan dhe t. e.). • Trajtimi kirurgjik këmbë diabetik


  Në varësi të formës dhe fazën e procesit patologjike mund të aplikohet në vijim teknika kirurgjikale:

 • Këto abscese autopsi dhe abscese.

 • Angioplasty - restaurimi i arterial rrjedhjen e gjakut nëpër enët plastike (trajtimit endovaskulare).

 • Stenting e arterieve të ulët gjymtyrë - ndërhyrjes ndikim të ulët, e cila është për të krijuar proteza intravaskular për rivendosjen lumen arterie.

 • Autovenoznoe anashkalojë kirurgji - kirurgji që mund të rivendosur rrjedhën e gjakut duke krijuar degë të tjera, duke anashkaluar enët e dëmtuara.

 • Endarterektomi - heqja e anijeve jo-rigjeneruese të gjakut dhe rrjedhjen e gjakut përveç themeluar degë.

 • Heqje e pjesëve necrotic të këmbës.

 • Amputim të këmbës apo këmbë - në raste shumë të rënda ku ka një luftë për jetën e pacientit.


 • Trajtimi i mjeteve juridike popullore këmbë diabetik


  Trajtimi i këmbë diabetik mund të plotësojnë metodat tradicionale, pas konsultimit me mjekun. Konsideroni disa metoda të përbashkëta.
  Mjetet për kremra dhe banjot për këmbët:

 • Bluaj 50 g gjethe eukalipt.

 • Hidh një pintë ujë të vluar dhe të vënë në një banjë me ujë.

 • Vlim për 15 minuta.

 • Cool, tendosje.

 • Shtoje 2 - 3 lugë mjaltë dhe përzierje.


 • Trajtimi kos:

 • Thith një copë leckë pambuku ose palosur në disa shtresa të napë kos të freskët.

 • Aplikoni në këmbë prekur dhe për të mbajtur ditën, herë pas here Veting kos.


 • Trajtimi i dëllinjë:

 • Muzik gjethet thata pluhur dëllinjë.

 • Spërkatë përftuar me anë të zonat e prekura.