Diagnoza appendiceal depërtojnë simptoma të shqetësimit


Ndoshta një nga pjesët më misterioze të traktit gastrointestinal mund të quhet shtojcë. Shkencëtarët, mjekët ende nuk kanë arritur një konsensus për atë që ka nevojë chervepodobnыy këtë cecum vogël shtojcë. Disa prej tyre besojnë se ai luan një rol në imunitetin. Megjithatë, ndonjë dëshmi serioze ose në favor të kësaj hipoteze ka kundërshtim deri sa e gjeti. Përfaqësues të tjerë të shkencës mjekësore që ata mendojnë se ai është i sigurt "depo rezervë" për bakteret që banojnë në sipërfaqen e brendshme të zorrëve, duke i lejuar ata për të shpejt dhe relativisht të lehtë të rivendosur microflora pas shkeljes. Si dëshmi të dhënë faktin se njerëzit të cilët kanë përjetuar një operacioni për të hequr shtojcë, ky lloj mykroflornaya rigjenerimin është shumë më keq dhe më keq. Një numër i ekspertëve thonë se shtojca - një rikthim kotë që mbart asnjë "ngarkesën semantike" dhe nuk ka asgjë më të mirë se para-prerë atë edhe në formë të shëndetshme, sepse ajo është një e vërtetë "bombë me sahat": nuk dihet, e cila është koha ai "ashensor" njeri të rrezikshme për jetën kusht - apendiksit. Duhet të theksohet, megjithatë, se niveli i tanishëm i këtij inflamacion kirurgji të shtojcës në shumicën e rasteve nuk janë kërcënim rëndë - ndërsa në orarin kur ka mundësi që menjëherë të bëjë një operacioni për të hequr ajo është konsideruar, nga rruga, një nga më e lehtë për të mjekësisë. Rreziku i vërtetë qëndron në paparashikueshmëria e saj të ngjarjeve të caktuara dhe yyazytsirnosti caktuar komplikime, si situata në të cilën ka appendiceal depërtuar.


Ajo mund të formohet në rastet kur pacienti është kryer menjëherë një operacion për heqjen akut apendiksit e shtojcën përflakur. Pastaj shpesh formuar disa "i thurur" ënjtje e shtojcës dhe përreth indeve omentum, zorrë të verbër dhe të vogla. Kjo është Depërtojnë appendiceal, simptomat e së cilës janë të ngjashme me kalimin e apendiksit pakomplikuar, kështu që kur ju shpëtuam murin e barkut vetëm një dhimbje të mprehtë në kohën e marrjes duart nga barku, si dhe ndryshime të caktuara në gjak (p.sh., të rrisë normën e sedimentimit eritrociteve, të rritur numrin e thikë etj). Ndërkohë, të vërejtur shenja të tjera që tregojnë qartë një ndërlikim të këtij lloji. Një nga më të qartë - mundësinë për të ndjehen inflamacion në vendin e arsimit të dendura, shumë të dhimbshme, dhe në fakt e vërtetë, nuk janë zakonisht dy ose tre ditë pas fillimit (në fillim të njëjta komplikime para vulë është formuar, shtojca edhe pse më konvencionale lit, por lehtë për t'u dalluar nga indet e tjera). Gjithashtu, një person shpesh vërehet hipertermia - por zakonisht jo më shumë se 38 gradë. Megjithatë, në qoftë se vendi i inflamacionit abscesit filloi, temperatura është më e lartë - deri në 39 gradë - dhe është e shoqëruar nga e zakonshme "Satelitët" ky fenomen - djersitje dhe të dridhura. Duhet të theksohet se contraindication kryesor për të kryer një operacion për të hequr shtojcën - për shkak të pamundësisë së shenjtërimit të tij nga indet përreth përflakur (përndryshe ajo kërcënon të thyej të zorrëve) - do të jetë vetëm appendiceal depërtojnë. Diagnoza e kësaj komplikacion në kohë, të jetë në gjendje që të marrin masa sa më shpejt të jetë e mundur për lehtësim e saj, nganjëherë duke u bërë një nga faktorët më të rëndësishëm që përcaktojnë rezultatin e kësaj situate për pacientin. Për fat të mirë, prania e infiltrimit do të jetë në gjendje për të përcaktuar se kur "Standard" të shqyrtojë çdo mjek pak a shumë kompetent, dhe të gjitha hetime komplekse nuk është e nevojshme në të gjitha. Nga rruga, disa mjekë kanë mbiquajtur këtë ndërlikim "një ujk në veshje të deleve"Për shkak se ajo është jashtëzakonisht e vështirë të parashikohet saktësisht se skenari do të zhvillojnë aktivitete të mëtejshme në të cilën ajo shfaqet në rolin kryesor. Zakonisht dallohen dy opsione: "zbutje" inflamacion përmes disa ditë (e cila, sigurisht, do të ishte e preferueshme) ose forcimit të pozitës - formimin abscesi në vendin e mbështjelljes indeve. Në rastin e dytë është vendosur vetëm nga operacioni, por operacioni nuk është i mundur në periudhën akut - zakonisht për zbatimin e saj ende duke pritur depërtojnë rezorbimit. Megjithatë abscesi në çdo rast të kërkojë hapjen që mjekët zakonisht bëjë pa prerje peritoneum - për shembull, me anë të laparoscopy. Në cilën fazë nuk do të jetë procesi i zhvillimit, të kryejë trajtimin e pacientit me antibiotikë për të marrë shanset qafe e infeksionit përhapjen më tej. Shpesh, mjekët duhet të merren me komplikime të tilla si infiltrimit pas appendectomy, por kjo është tjetër gjë. Rezultati edhe mbi ndezjen me trajtimin e duhur është zakonisht mjaft e sigurt.