Zbuloni më parë se si për të bërë kirurgji në shpinë


Kirurgji kurrizore janë ndër më komplekse dhe e vështirë për t'u zbatuar. Ato janë të përshkruara për sëmundje të pashërueshme të sistemit musculoskeletal, lëndimet dhe frakturave komplekse të shtyllës kurrizore.

Besohet se operacioni kurrizore kërkon konsultuar disa specialistë, pas një operacioni - një mjet i fundit, ju duhet të përpiqet të shmangë të gjitha mënyrat e mundshme.

Nuk është një listë e sëmundjeve të sistemit musculoskeletal, në të cilën ndërhyrja kirurgjikale - e vetmja mënyrë për të sjellë një person përsëri në jetë pa dhimbje dhe kufizim të lëvizjes. Operacioni tregon nëse ka pasur një compression kritik nerva kurrizore dhe njeriu gjithmonë ndjen dhimbje efekte të mëdha negative në mesit ose të paturit e këmbët zbriten.Gjithashtu shpenzojnë kirurgji kurrizore nëse diagnostikohet hernia ose fryrje disqe vertebrore. Jastëk elastike përbërë nga kërc shpesh paqartë, duke i shtyrë, duke dhënë njerëzve dhimbje në çdo lëvizje. Kur hernias mund të zhvillohet radiculopathy shkaktuara nga inflamacion dhe nervore hequr në fytyrë, të vendosura në mes të disqe të dëmtuara kurrizore. Por jo gjithmonë në diagnostikimin hernie nevojë për kirurgji, disa njerëz gjendja nuk pengon lëvizjen normale dhe punën.

Frakturë e shpinë nga lëndimi apo rëndim i osteoporozës gjithashtu duhet për të vepruar. Operimi dhe krevat pjesa tjetër do të ndihmojë në stabilizimin e mëtejshëm të pacientit dhe ndoshta ta kthejë atë në të ardhmen e plotë të jetës, plot lëvizje.Gjithashtu, kirurgji është treguar në përkeqësim apo prania e sëmundjeve, scoliosis dhe kyphosis. Operacion në shpinë është e nevojshme në rast se një person gjetur spondylolisthesis. Kjo zhvendosje e një segmenteve Ridge në lidhje me të gjithë shtyllën kurrizore.

Nuk është e pazakontë kur emërohet në diagnostikimin kirurgji kurrizore Spinoza që dalin nga artriti dhe të çon në një ngushtim të kanalit kurrizore. Gjithashtu, veshin natyrore dhe lot ndodh disk kurrizore sëmundje degjenerative që mund të shërohet vetëm nëpërmjet një operacioni të shpejtë.


Pra, si të bëni një operacioni në shpinë dhe pasojat e operacionit mund të lindin në të ardhmen. Për të reduktuar presionin mbi të palcës kurrizore ose nerva hequr në fytyrë dhe ekspertë të përflakur mund të zgjerojë zonën ngushtuar brenda shtyllën kurrizore. Kjo arrihet duke hequr pjesën e kockave. Gjithashtu për të ulur presionin mbi kirurgët nervore ndonjëherë hiqni thelbin tërësisht të dëmtuara disk. Në rrjedhën veçanërisht të vështirë të sëmundjes është e nevojshme për të hequr tërësisht drive dhe mjeku shpenzon shoqatë ngjitur rruaza.
Emri i transaksioneve dhe përshkrimin e tyre të shkurtërVertebroplasty. Kjo procedurë është treguar për thyerje compression të shtyllës kurrizore. Çimentos specialist kockave mbush zonat e dëmtuara e shpinë që të çon në stabilizimin e thyerje dhe të reduktuar pacientit dhimbje. Kjo metodë ju lejon të sigurtë ushqejë ndryshim, për të shmangur ndërlikimet në rimëkëmbjen dhe të kthehet njerëzit në jetën normale.

Nëse ju i vishni apo trauma disqe vertebral kryer edhe operacione të tipit - bashkim. Në këtë procedurë, kirurgët zroschuyut disa segmente të shtyllës kurrizore, e cila zvogëlon dhimbjen, duke eliminuar fërkimit dhimbshme në disqe të dëmtuara dhe tavolinë vertebrale e më rezistente ndaj thyerje.


Kur intervertebral diagnozë hernie dhe lehtësimin e pacientit operacioni është kryer, pas së cilës personi kthehet në lëvizshmërinë. Kjo procedurë kirurgjike e quajtur një Discectomy. Kur ky operacion është hequr hernie, e cila rritet në disk vertebral. Ky është një operacion i hapur dhe zakonisht në ndjekjen hequr atë pjesën e pasme të harqe dëmtuara kurrizor. Mënyra e vetme për një kirurg mund të hyni razorvannomu ose disk të dëmtuara. Ky është një operacion shumë serioze dhe komplekse që kërkon përvojën dhe profesionalizmin e një specialisti.


Në artrit akut, e cila çon në ngushtim kanali, operacioni është treguar laminektomiy titulluar. Në sjelljes specialist saj heq kockave mbi kanalin kurrizor. Kjo metodë ju lejon të hiqni presion mbi nerva të dëmtuara.

Implantimi i disqe artificiale - ky është një operacion shumë i vështirë dhe i rrezikshëm, në të cilin segmentet dëmtuar të shtyllës kurrizore janë zëvendësuar me implante të veçanta. Kur një transaksion njerëzit në pozitë të pafavorshme në rrezik të mbetet me aftësi të kufizuara të përhershme.

Operacionet kirurgjikale të kryera në kurriz - një nga më të vështirat. Prandaj, në sëmundjet e sistemit musculoskeletal këshilluar që të konsultoheni me disa ekspertë para se të shkoni nën thikë e një kirurg.