Diarre


Diarre - një ndryshim në frekuencë stol dhe qëndrueshmëri, ajo është e karakterizuar nga lëng jashtëzakonisht të shpeshta ose stools përlotur. Diarre mund të jenë të natyrës ngjitëse, zakonisht i lidhur me praninë e infeksionit viral, ose ajo mund të jetë për shkak të sëmundjeve jo të transmetueshme, efektet anësore të drogës apo lekarstvenыh është një sfond funksional për dysbiosis zorrëve apo mangësi lactase. Diarre akute zgjat për disa ditë dhe zakonisht ndodh me ose pa përdorimin e ilaçeve. Diarre akute shpesh shkaktohet nga një infeksion viral ose bakterial të traktit gastrointestinal (Git), helmimi me ushqim, beskoystvom, lekarstvenыmy drogës, ushqimit dhe alkoolit.
Medikamente që mund të shkaktojnë diarre:

Antibiotikët.
Antacidet që përmbajnë magnez, të tilla si Maalox.
Shtesë ushqimore me magnez.
Droga antihipertensive.


Të gjitha laxatives, me përjashtim të barnave që ndihmojnë për të rritur sasinë e kyshechnkyka përmbajtjes.
Droga Antiarrhythmic tilla si sulfate quinidine.Kur njerëzit, veçanërisht fëmijët të moshuar apo të rinj vuajnë nga diarre, ata janë në rrezik të komplikimeve nga humbja e lëngjeve (dehidratim), klorurit të natriumit dhe kaliumit dhe elektroliteve të tjera. Dehidratim karakterizohet nga marramendje, membranat mukoze të thatë, etja, disorientation në kohë dhe hapësirë, ose mungesën e reagimit ndaj stimujve të jashtëm, përkeqësimit të tipareve të fytyrës. Për trajtimin e pacientëve që vuajnë nga dehidrimi, rihidratimi gojë vendosi të përdorë droga, ajo mund të parandaluar vdekjen. Zgjidhja për rehydration - "Rehydron" - Ju mund të bleni në farmaci, por ju mund të përgatisë veten - në një litër ujë të pastër duke shtuar: një gjysmë lugë çaji kripë dhe tetë teaspoons e sheqerit, banane integruar pjekur apo reçel.
Si për të trajtuar neoslozhnennuyu akute diarre

Mos hani ose pini qumësht dhe produktet e qumështit, fruta të freskëta dhe perime, kafe, ushqimet pikante, ushqime të kripura (supave kripur, patate të skuqura, arra). Mos pini pije me përmbajtje të lartë të sheqerit, të tilla si rrushi ose molle lëng, pije e butë, duke përfshirë cola, mos hani ushqime shumë të ëmbël (karamele, akullore).
Mos e merrni ilaçe pa recetë.
1 në ditë temperaturën e trupit masë.
Pini një zgjidhje të madhe të numrit rehydratatsyonnыy. Ne duhet të përpiqemi për të mbushur lëngjet e humbura duke pirë 3-4 gota zgjidhje për disa orë ose 4 gota zgjidhje çdo 12 orë për pezullimin e diarre. Pacientët të cilët janë në një dietë me përmbajtje të kufizuar fluide ose kripë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të lëngshme përdorimit rehydratsyonnoho.


Jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek kur është e nevojshme:

Diarre në person të moshuar ose fëmijë nën 1 vit.
Temperaturat e mësipërme 383oS.
Zi, hezitoi një karrige ose stol me gjak.


Ajo dyshohet se shkaku i diarresë është një droge.
Dhimbje të forta në bark.
Një humbje e madhe e ujit (dehidratim)
Diarre më shumë se 3 ditë.

Droga përdoret në diarre.


Loperamide (Imodium) është përdorur për të trajtuar diarre të rëndë. Nëse trajtimi jo-farmakologjike dështon, pyesni mjekun tuaj në lidhje me mundësinë e përdorimit të Loperamide. Mos e merrni më shumë se katër 2 Loperamide mylyhrammovыh kapsula në ditë (vetëm 8 mg në ditë). Mbidozë mund të pengojnë shumë frymëmarrje dhe do të shkaktojë përçarje të pakthyeshme të sistemit nervor qendror, koma dhe nganjëherë vdekje. Në qoftë se ju përdorni Loperamide për diarre dy ditë nuk ndalet, ose në qoftë se ju keni ethe u shfaq, atëherë të ndaluar marrjen e drogës dhe të kontaktoni me mjekun tuaj. Mos përdorni Loperamide nëse jeni apo ishin: kolit rënda, diarre shkaktuar duke marrë antibiotikë, dizenteri akute.

Atropine, Riabal por-spa përdoren për lehtësimin e spazma dhe për të reduktuar diarre. Atropine ka efekte të rëndësishme anësore. Edhe në doza normale terapeutike mund të përjetojnë eksitim, ankth, marramendje ose konfuzion. Në aplikimin Riabal, por këto efekte shpy-më pak.
Efektet negative Loperamide, etj: atoropyna mendore - disorientation në kohë dhe hapësirë, jerm, i paaftë kujtesës afatshkurtër, vëmendja dobësuar;. fizike - të thatë në gojë, kapsllëk, vështirësi urinimi (veçanërisht në njerëzit me të zgjeruar të prostatës) vizion të paqartë, ulur djersitje, e kombinuar me rritjen e temperaturës trupore, mosfunksionim seksual, përkeqësim i glaukomës.Tregoni mjekut tuaj nëse keni vërejtur ose vërejtur:

alergji ndaj barnave
një reagim të pazakontë për përgatitjet sulfanilamide, furosemide, thiazides, drogës antipsikotike ose medikamente orale për diabet ose glaukoma
mungesë të glukozë-6-fosfat dehidrogjenazës
sëmundje e veshkave, melcise, mushkerive, ose sistemin kardiovaskular
stomak apo zorrë pengim
dhimbje në bark
kanceri i gjirit
një gjendje në të cilën për të shmangur kapsllëk

çdo diarre
tension të lartë
ënjtje e këmbëve apo këmbët më të ulët
shtypjen e funksionit të palcës kockore
Sëmundja e Parkinson-it
varësia e alkoolit
Ulçera në stomak
hypertrophy e prostatës ose vështirësi urinimi


Sëmundje të gjakut
Sindromi Reye
Gjak në stol
kolit
Sëmundje të gjakut
porphyria
diverticulosis
apendicit
astmë
epilepsi, konfiskimet
helmim gjaku i shtatzënisë
vështirësi gëlltitjes
colostomy
ileostomiya

diabet
thyerje
Dehidratim
glaukomë

Kur ju merrni këtë drogë


Derisa ju të gjeni se si të reagojnë në të drogës nuk do të përzënë dhe nuk angazhohen në aktivitete të tjera që kërkojnë vëmendje. Mos përdorni alkool ose drogë që shkaktojnë marramendje.
Nëse keni humbur duke marrë të drogës nuk duhet të marrë këtë dozë më vonë. Mos e merrni doza të dyfishta.
Në të zezë, karrige dehteobraznom ose huscheyu kafe të vjella, të konsultoheni me një mjek menjëherë - një shenjë e një ulçerë gjakderdhje.

Kur heqja e shtrat duhet së pari të zvisyty këmbë dhe qëndrojnë në këtë pozicion për disa minuta, dhe pastaj me kujdes rritet. Kur heqja karrige duhet të ngrihen ngadalë dhe disa kohë për të qëndruar pranë në karrige derisa ju jeni i sigurt se ju nuk jeni i trullosur.
Konsultoni mjekun tuaj nëse nuk ka përmirësim të dukshëm ndodh në gjendjen tuaj, ose gjendja juaj më keq.
Bisedoni me mjekun tuaj dhe të sigurohemi që ju të merrni sasi të shtetit tuaj të mjaftueshme të lëngshme.
Mos jepni ilaçin tuaj për këdo tjetër, shkatërrimin e barnave me afat të skaduar. Mos tejkalojnë doza e përshkruar nga mjeku juaj.

Mos e lini ngrohjes drogës, lagështi ose rrezet e diellit direkte. Mos ngrijë formë të lëngshme e drogës. Mos dyqan atë në banjo.
Nëse keni kirurgji, duke përfshirë trajtim dentar, informoni mjekun tuaj në lidhje me atë që ju jeni duke marrë ilaçe në këtë moment.
Telefononi mjekun tuaj nëse keni vërejtur:


dhimbje, shqetësim apo një ndjenjë e milingonave në këmbë, ngathtësi apo unsteadiness
dhimbje koke të rënda ose të zgjatura, marramendje apo i dobët

ndryshime të menjëhershme në humor apo gjendjes mendore, paniku
skuqje, lëkurë ose flaking e lëkurës ose të ashpër e lëkurës
dhimbje në bark, stomak, dhimbje stomaku apo stomak mërzitur
dhimbje në nyje, muskuj, mbrapa, gjoks
eksitim pazakontë, nervozizmi, shqetësim apo nervozizëm
photosensitivity (rrit ndjeshmërinë ndaj diellit)
ulcera e gojës, në mishrat ose fyt
Gjakderdhje të pazakonshme apo bruising
lodhje e pazakontë ose dobësi

ankthi, gjumë i shqetësuar, ankthe
konfuzion, shteti jerm
dhimbje të muskujve apo dobësi e muskujve
ënjtje ose ëmbëlsi e gjinjve, tajitje qumësht
parehati të përgjithshme ose sëmundje
urinim të vështirë ose e dhimbshme
ndjesi djegie në rektum
parregullsi menstruale
kollë ose gulçim
bloating, ënjtje barkut
tension të lartë
kruajtje apo skuqje të lëkurës
gjuha e komplikuar ose gëlltitjes

faringjit
aritmi kardiake, dridhje
dridhura, ethe, lëkurë të zbehtë
kapsllëk
të përzier ose të vjella
ndryshim apo vizion të paqartë
të qenët i përgjumur
Sytë e verdhë ose të lëkurës
telefononi ose gumëzhimë në veshët
humbje peshe papritur
diarre të përgjakshme
cianozë e thonjtë, buzët dhe lëkura
humbja e oreksit
depresion
rënie në funksionin seksual
zvogëluar djersitje
Goja e thatë
Shije i bardhë
rritur etje
stools ndotur ose të bardha
rinitit


Simptomet e mbidozë: konfuzion, të qenët i përgjumur, spazma e muskujve, duart duke u dridhur, lëvizjet e tharë e kokës apo fytyrës, të ngjashme me katin nervore.Pyesni mjekun tuaj i cili e studimeve duhet të kryhet periodikisht, ndërsa duke marrë këtë ilaç:
numërimin e plotë të gjakut
Studimi i funksionit të mëlçisë, veshkave
Urinalysis, duke përfshirë në biliare dhe bilirubin
Përcaktimi i përmbajtjes së kaliumit
provim për glaukoma
proktoskopyya,
proktosyhmoydoskopyya
provat klinike për dridhje