Çka e shkakton bretkocë barkutBretkocë barkut - ishemike sulm është një dhimbje serioze të barkut që ndodhin në kohën e veprimtarisë funksionale të sistemit të tretjes dhe pasi ka rritur tashmë mospërputhje mes nevojave të kërkuara në shpërndarjen e gjakut dhe aftësi të kufizuara në mesin e të gjithë shtratin e enëve të gjakut.
Sidomos theksuar toad bark me sëmundje të tilla si enët mezenterike trombozë. Dhe i pengesave mezenteriale vaskulare dallojmë dy faza, kjo ndryshime funksionale, se në këtë fazë nuk ka ripples vazospasma, dhe faza e dytë - një trombozë. Në bretkocë saj thelbësore barkut - një zemër të sulmojë murin e zorrëve, e cila mund të ketë forma të ndërmjetme. Kjo sëmundje përfshin ishemi dribnovohnyschevi akute, nekrozë dhe degjenerim e lezione zorrëve mur që sjellin hemorragji.Duke pasur parasysh këto lezione, të ndajë tri forma themelore mezenteryalnoy pamjaftueshmërinë vaskulare. Ky dështim i disa efekteve anatomike kthyeshëm, atëherë dështimi, i cili ka shprehur pasojat anatomike dhe dështim, i cili siguron zhvillimin e zemrës sulmon zorrëve mur dhe peritonit zhvillimit. Frekuenca e sëmundjeve të barkut bretkosat dhe i pari dhe dështimin e dytë mezenteryalnoy fazë është shumë e vështirë për të përcaktuar, sepse sëmundja nuk është studiuar plotësisht. Një studim në këtë fushë thonë se të moshuarit që kanë shenja të arteriosklerozës aortës ose arterieve koronare të zemrës, ata vazhduan shkelje të majit janë rezultat i bretkocë barkut vend kolit, ose gastrit. Dhe në vitet e fundit, mjekët kanë vënë në dukje rritjen e rasteve

sëmundje thromboembolic dhe sistemi mezenteriale vaskulare.


Simptomet e toads barkut

Simptomat kryesore janë bretkosat barkut dhimbje, mosfunksionim zorrë, simptomat pesimist, shfaqja e zhurmave vaskulare në nadchreve dhe kequshqyerja progresive. Nëse pacienti ka shprehur sulm barkut bretkocë, ai zakonisht duket si një dhimbje e papritur vrullshëm të barkut, e cila ndodh në rajon epigastrike. Prapa dhimbje ndodh në kulmin e tretjes dhe në shumicën e rasteve pas 15-30 minuta pasi të hahet, dhe pastaj të mbahet 1-3 orë. Në disa raste, dhimbja është aq e fortë që mund të rezultojë në një humbje të shkurtër të vetëdijes për shkak të vrull refleks të arterieve cerebrale.


Gjithashtu dhimbje mund të jenë të shkurtër, dhe eshte 1-2 minuta deri në 15 minuta. Nëse dhimbja nuk është i lidhur me një stres të veçantë fizike, ajo është lokalizuar në bark dhe zakonisht ndalet shpejt pas përdorimit të nitroglycerin. Edhe pse nuk ka toads klinika klasifikimit bark, por të ngjashme me qarkullimin e gjakut në zemër, ju ende mund të identifikojë akute ose
fazë kronike të sëmundjes. Për shembull, në formë kronike ka një qarkullimi i vogël, por i ngadaltë i varfër, i cili ka manifestime të rëndësishme klinike ose nëse ka simptoma të holla për dispepsi. Në formën akute të toads barkut arritur përkeqësim kritik dukshëm të furnizimit me gjak në aktivitetin e ndihmon tretjen e ushqimit që ndryshon pamje tipike klinike. Ashpërsia më mahnitës i barkut sulmit toads është miokardi dhe trombozë.


Në fillim të dhimbjes shfaqet pas një vakt të rëndë ose në mbrëmje, dhe pastaj bëhet i përhershëm, pacientët në mënyrë shtrëngimi për të abstenojnë nga ushqimi. Zakonisht shoqërohet nga një kapsllëk sulm dhimbje dhe bloating dhe belching shpesh duket. Një e ardhme me fryrje dhe dhimbje mund të ndodhë diarre me erë të keq. Shpesh karrige bëhet lëngshme dhe nuk është tretur grimcat e ushqimit, yndyrë, dhe nuk është mësuar se 2-3 herë në ditë. Por kërkojnë që të pastroj ndodhin pothuajse pas çdo vakt. Si rezultat i kësaj, pacienti vjen trupit obezvozhennost, lodhje, dhe ai shënoi ngjyra prej dheu e lëkurës dhe për të zvogëluar elasticitetin e lëkurës. Nëse pacienti ka një kohë të gjatë dhe ka shpallur toads sulm bark, atëherë ajo mund të jetë stools përgjakshme, ai vërejti gulçim, palpitations zemrës dhe dhimbje edhe refleks në zemër.


Trajtimi bretkocë barkut

Në fazën e kompensimit relative bretkocë barkut trajton sëmundjes kryesore, kështu që mjekët mund të përshkruajnë antispasmodics dhe anticoagulants dhe barna që përmirësojnë qarkullimin e gjakut. Një zorrë dysbacteriosis i kushtoj vëmendje të veçantë për normalizimin e microflora zorrëve. Në disa raste, akupunkturë është më efektive. Më shumë pacientë pjesshëm rekomandojmë hahet pjesë të vogla, i vrazhdë dhe plotësisht të përjashtuar ushqimin hazoobrazuyuschuyu.


Nëse përshkruajnë trajtim kirurgjik të toads barkut, ajo është kryer në dekompensimi subcompensation dhe ishemi kronike. Përveç kësaj, operacionet e toads barkut mund të ketë rindërtues rindërtues dhe natyrën e kushtëzuar. Dhe ndërhyrjet Grupi i fundit përfshijnë hapje autopsi dhe seksionin marrëdhëniet Gjysmëhënës së këmbëve mesor, arteriet lirimit nga grupe të ndryshme fijor dhe heqjen diellore pleksus qendër. Përveç kësaj, numri i operacioneve rindërtues në degët e aortës janë prosthetics, barkut zgjerim decompression trungu dhe stenting e trungut të barkut.

 
R3r3r390.