Kujdesen për shekuj me blepharitis
Pa marrë parasysh se çfarë lehtësuar shfaqjen e nje blefarit, nje përmbahet dietë qumësht-perimesh në një kohë kur sëmundja më e keqe. Ju mund të hani mish, por i gatuar. Ndalohet skuqur, i kripur, enët e ëmbël dhe produkteve.
Fakti që ata rrisin sekretimit stomakut, dhe kjo nga ana ndikon në inflamacion i qepallat.
Ju duhet të kalojnë analizë stol për të eliminuar praninë e krimbave, dhe i kushtoj vëmendje për gjendjen e traktit gastrointestinal. Nëse kapsllëk fillon, të jetë i sigurt për të marrë një pastrues. Të gjitha sëmundjet që klasifikohen si ftohjet, provokojnë Përkeqësimi nje blefarit, nje kështu që nëse ju keni një përhapje sëmundje gjatë infeksionet virale duhet të kini kujdes.


Çdo ditë ai u ngrit nga shtrati, ndjekin procedurat e higjienës. Shmangur marrjen e ujë të ftohtë për gjithnjë - me blepharitis është e rrezikshme. Ju mund të dridhura në trup, ujë tillë okatыvatsya ftohtë apo edhe të hidhen në vrimë, por vetëm ndonjëherë të lahen me ujë të ngrohtë. Kur e ekspozuar ndaj ujit të ftohtë stagnon në venat dhe gjaku sëmundje e keqe. Por uji i ngrohtë shkakton rrjedhjen e gjakut në arterie që heq kurrë.
Pasi ta keni larë, nuk masazh kurrë. Ajo përdor një mjet të veçantë e cila është shitur në farmaci, - shufra qelqi me një lopatë në një fund dhe një top nga ana tjetër. Me topa vë krem, dhe i projektuar për sup masazh. Duke bërë masazh, butësisht shtypni mbi lopatë qepallë dhe të lëvizin atë në buzë të syrit. Nëse procesi nuk ka shkuar shumë larg nga të kryer ndonjëherë flluska të vogla të lëngjeve, dhe kur ju shikoni lënë pas dore sëmundje të fshehta yndyrshëm fije e bardhë si flagjelat. Masazh është bërë njëra pas tjetrës: së pari, çdo qepallë e një sy, pastaj - më shumë.

Pas masazh zbatohen qepallave zgjidhjen e përshkruar nga një mjek. Për këtë mjet lagësht q-tip, të hequr lagështi të tepërt për përpunimin e barnave që nuk janë përfshirë në syrit. Tani hiqni thelbin yndyrshëm që vepron në shekullin e duke lëvizur rrinë nga këndin e brendshëm të syrit në pjesën e jashtme.
Pas diplomimit nga trajtimi, të përshkruara nga një Drip Drop mjek apo të aplikoni krem. Është rreptësisht e ndaluar për të vetë-mjekoj me blepharitis - përdorin antibiotikët apo antiseptics në tuaj. Problemi është se këto automjete janë në gjendje të provokojnë acarim apo alergji dhe forcimin e sëmundjes.

Në blepharitis duhet të vazhdojë me kujdes. Më mirë të mos për të aplikuar kozmetikë dhe lentet e kontaktit duhet të zëvendësohet në syzet.
Nëse blepharitis e rëndësishme për të dhënë sytë tuaj një pushim të mirë, fle të paktën tetë orë në ditë, ditë tjetër, sytë e mbyllur. Ka kufizime në dhe duke parë TV, ju mund të shikojnë jo më shumë se dy orë radhazi dhe një distancë prej katër metra nga telepryemnyka. Kokërdhok ka për të lëvizur, dhe kjo nuk mund të shikoni në një pikë.
Efektet e dëmshme të faktorëve atmosferike mund të shkaktojë blepharitis ulcerative. Ju duhet të mbrojtur sytë tuaj nga pluhuri dhe rrezet e diellit të ndritshme me syze dielli. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në muajt e pranverës, kur intensiteti i rrezatimit UV. Për të njëjtën arsye verë për të shmangur sunbathing dhe një pak më shumë për të qëndruar në hije.