Duodenitis - trajtim


Ndër proceset më të zakonshme inflamatore në duodenum është gjetur shpesh sëmundje - duodenitis. Në këtë nen ne e konsiderojmë si trajtimet e ekspozuar ndaj sëmundjes.
Llojet e patologjisë
Natyra e sëmundjes dallimin në mes duodenitis akute dhe kronike. Kjo formë akute është i ndarë në nëntipe:

 • fytit;

 • flehmoznыy;

 • erozive dhe ulcerative.


 • Varësisht nga lloji i duodenitis regjim të caktuar.

  Mjete Trajtimi popullore - Duodenitis  Menjëherë duhet theksuar se mjekësi alternative ndihmon vetëm kur përdoret në lidhje me medikamente dhe dietat terapeutike për pajtim.
  Në formën akute duodenitis efektiv recetë e mëposhtme:

 • Insistojnë në një gotë me ujë të vluar lugë çaji e flaxseed.

 • Pas 20 minutash, llokoçis mirë dhe tendosje përmes një fashë ose garzë.

 • Pini sips rezultojnë zgjidhje për 60 minuta para mëngjes.

 • Përsëriteni procedurën brenda 30 ditëve.


 • Ky trajtim eliminon erozive dhe fytit duodenitis shkak të mbrojtur pronat e fara liri. Gradualisht, ulcerat e vogla në mukozën e shëruar dhe rikthen ekuilibrin acid. Përveç kësaj, në mënyrë të konsiderueshme përmirëson funksionin e zorrëve dhe stomakut.

  Një tjetër mënyrë për trajtimin e bimëve duodenitis:

 • Potentilla tharë mirë lulëzuar dhe një fshij pak.

 • 15 g fytosыrya vendas në gjysmë litër ujë të nxehtë, si çaj të zakonshëm.

 • Kur zgjidhja fitilin poshtë, ajo duhet të thahet dhe i hedh në një gotë.

 • Pini një gotë të paplota tri herë në ditë para ngrënies.


 • Duodenitis sipërfaqësore dhe të trajtimit duke përdorur aloe:

 • Bluaj dhe shtrydh aloe lë shumë për të ardhur rreth 50 ml lëng të freskët.

 • Para-kuzhinier bollgur supë (2 lugë drithëra vlim 1 litër ujë në rreth 20 minuta në ngrohje të ulët).

 • Mix përbërësit për të marrë një qëndrueshmëri të lëngshme e pelte.

 • Prano do të thotë 3 herë në ditë. Në mëngjes - në një stomak bosh, pas gjysmë ore para drekës dhe në mbrëmje vakt menjëherë pas darke.


 • Trajtimi i drogës duodenitis


  Natyrisht, terapi të përshtatshme mund të marr një skemë gastroenterologist vetëm në përputhje me karakteristikat e organizmit. Më të popullarizuara drogë për trajtimin e duodenitis - holinoliticheskogo drogë, antispasmodics. Kombinuar me përmirësimin e dietën e caktuar me anë të veshjes dhe veprim detyrues. Kur simptomat e një forme akute e sëmundjes është kryer zgjidhje gastrik Lavage të Permanganat kalium koncentrim të ulët. Colon Pastrimit duke përdorur sulfate magnezi.

  Trajtimi dytësor atrophic duodenitis kërkon një të ngjashme, por më të gjatë, pasi ajo mund të shndërrohet në kronike. Është shumë e rëndësishme për të ndjekur recetë e mjekut në lidhje me dietën. Në 10-14 ditët e para pas diagnozës duhet t'i përmbahet kursyer dietë që përfshin një ushqim rrëshqitës të lëngshme (oriz, bollgur, supë bollgur), pelte, drithëra. Është e këshillueshme për të marrë më shumë lëngje, duke përfshirë - çajit bimor, të trashë, me lëng të ëmbël. Përjashtojë dietë ditore duhet ndonjë skuqur, yndyror, djegëse, ushqime të kripura, produkte furre, perime të freskëta. Është rreptësisht e ndaluar për të pirë alkool. Pasi faza e parë e dietës mund të shtoni në cutlets menu me avull me varieteteve të ulët-yndyrë e mish, peshk ose pulave, supave pureed.

  Në një trajtim në përputhje të mjeteve juridike popullore duodenitis dhe ilaçe, si dhe maturi zgjatur nga ushqime të ndaluara, mund të arrijë shërimin e plotë dhe rivendosjen e zorrë.