Duodenitis - simptomat dhe trajtimi


Duodenitis - nje semundje e karakterizuar nga inflamacion duodenum. Kjo shpesh ndikon në membranën e saj mucous, dhe kjo krijon simptomat tipike duodenitis dalluar nga sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal.
Llojet dhe simptomat duodenitis
Duodenitis Së pari ndahen në dy kategori, në varësi të formës së kursit:

 • të mprehtë;

 • kronike.


 • Në simptome akute duodenitis janë më të theksuara se në kronike.
  Gjithashtu duodenitis dalluar lokalizimin:

 • duodenitis qendrore - në këtë rast përflakur llambë duodenale;


 • duodenitis zakonshme - në këtë rast, një inflamacion në shkallë të madhe.


 • Duodenitis akute zakonisht ndezur jo vetëm në zorrë, por murin stomak, duke shkaktuar dhimbje të forta në bark. Njeriu në këtë mënyrë ndjen të përzier, të vjella mund të ndodhë dhe dobësi. Njeriu refuzon për të ngrënë për shkak të shqetësimit në stomak.
  Në analizën e gjakut në klinikë shënuar leukocytosis dhe ngritur ESR.
  Duodenitis më akute shkon në mënyrë të pavarur, por në disa raste mund të jetë komplikime të rënda si pancreatitis, zorrëve gjakderdhje apo vrimë e murin e zorrëve. Për të shmangur ndërlikimet në nevojë akute vërejtur nga mjeku, i cili do të monitorojë situatën.

  Duodenitis kronike kanë simptoma më pak të rënda. Në formën kronike dhimbje e pacientit mbahen karakter të shtrënguar ose yazvennopodobnom. Gjithashtu, pacienti nuk ka lënë ndjesi e plotësi në bark dhe të përzier. Mes duodenitis kronike në një kapsllëk pacientit në dispozicion dhe urth.
  Shkaqet e duodenitis
  Pacientët shpesh të pranishëm me duodenitis dhe gastrit. Kjo rastësi nuk është e rastësishme, pasi që të dy sëmundje janë shkaktuar nga të njëjtët faktorë:

 • rrit aciditetin e stomakut;

 • pritja djegëse, i kripur dhe ushqim të vështira;

 • çrregullime neurologjike;

 • reduktuar aftësinë për rigjenerimin e mukozës;

 • Infeksioni (Helicobacter Pylori).


 • Trajtimi duodenitis
  Në disa raste, duodenitis nuk kërkon trajtim të veçantë dhe është në mënyrë të pavarur pas dietë të përkohshme. Në rastet e tjera, trajtimi mund të jetë simptomatik, dhe zbulimin e infeksionit - antibakteriale.
  Ushqyerit dhe duodenitis
  Në trajtimin e duodenitis rolin shumë të rëndësishëm të luajtur nga të ushqyerit, sistemi gastrointestinal për shkak se puna varet nga ajo që një person ha. Ushqyerit terapeutik në këtë rast konsiston vidyazyka e produkteve në vijim:


 • yndyrshëm, vakt të rëndë;

 • tymosur mish;

 • erëza të nxehtë;

 • turshi;

 • pije të gazuara;

 • alkooli;

 • kafe dhe çaj;

 • acid fruta - mollë, portokall, etj


 • Kashi në duodenitis dobishme, por në moderim. Nëse kapsllëk përdorimi i tepërt i fibrave vetëm mund të përkeqësojnë situatën. Ushqimi më i mirë në duodenitis mund të njohin supave të lehta perime dhe oriz. Supë do të ketë gjithashtu një efekt pozitiv në mukozës.
  Ilaçe trajtim duodenitis
  Trajtimi me antibiotikë duodenitis shihet në rastet kur analiza konfirmuar praninë e Helicobacter pylori. Në të njëjtën kohë ne e dimë se antibiotikët mund të ndikojë negativisht në florën bakteriale të zorrëve, kështu që pas një kurs të antibiotikëve duhet të pini larg kos bakteriale. Zgjedhja e regjimi antibiotik varet nga mjeku.

  Gjithashtu, në mënyrë që të rregullojë aciditetin, mjekët përshkruajnë në situata të tilla Ranitidina, omeprazolit, etj Këto barna kanë një listë të madhe të contraindications dhe efektet anësore, kështu që ata duhet të marrin pëlqimin e mjekut.
  Në mënyrë që të mbrojë Mukoza e stomakut dhe zorrët, pacientët të përshkruara Maalox dhe analogs e saj. Maalox nuk duhet të përdoret në mënyrë të vazhdueshme për shkak se ajo shpejt çon në një mungesë të fosforit.
  Mjetet juridike popullore në duodenitis
  Duodenitis Trajtimi mjete popullore në simptomat nevыrazhennыh mund të jetë efektive. Për shembull, marrja e përditshme e mukusit në mëngjes bollgur ndihmon në mbrojtjen e mur stomak dhe zorrët nga iritim dhe çaj kamomil ndihmon për të hequr qafe të inflamacionit.