Ezofag shkaqet, simptomat, trajtimi


Ezofag - një sëmundje inflamatore e mukozës esophageal që ndodh në formë kronik ose akut. Procesi inflamator në këtë sëmundje zhvillohet në brendshme (mukozës) membranën e ezofagut, dhe në rastin e progresit të mëtejshëm është goditës shtresa e saj të thella
Shkaqet e ezofag


Ezofag akute zhvillohet si rezultat i sëmundjeve akute infektive (sepsë, ethe flakë të kuqe, difteria, gripit, etj), me djegie termike (pije të nxehtë, e ushqimit), acarim të ezofagut si pasojë e kimikateve të ndryshme (alkali, jod, acidet) për shkak të reaksioneve alergjike ndaj ushqimit dhe pas lëndimit fizik (djegie, organet e jashtme dhe të dëmtuar lëndimit mukozale gjatë futjes së sondës). Plagët më të rënda janë konsideruar ezofag pas djegur.


Subacute dhe ezofag kronike mund të zhvillohet për shkak të arsyeve të mëposhtme:
- Përdorni mprehtë, ushqim shumë të nxehtë, shpirtrat
- Alergjive ushqimore
- Thithja e avujve të ndryshme kimikateve kaustike
- Dehje zgjatur, hipoksi indeve, mungesa e micronutrients
-Hypovitaminosis
Gjithashtu, shfaqja e sëmundjes mund të shkaktojë një funksion shkelje evakuimi i ezofagut, pra, mbetjet ushqimore akumuluara irritojë mukozën. Disa herë ezofag kronike shoqërojnë sëmundje kronike inflamatore e stomakut dhe nasopharynx, dhe sëmundjet kronike infektive siç sifilisit dhe tuberkulozit

Simptomet e ezofag


Ezofag akute
Në formë të fytit, sëmundja mund të ndodhë pa simptoma të dukshme klinike, përveç ndonjëherë duket mbindjeshmëri esophageal në ushqime të ftohtë apo të nxehtë.
Në format e rënda janë të shprehura simptomat dhimbje (dhimbje të forta djegur pas gjoksit, shpesh i jep në shpinë dhe qafën). Nuk është çrregullim i gllabërim, urth dhe rritje jargëzim. Në forma shumë të rënda mund të shkaktojë të vjella të përgjakshme, dovodyaschaya ndonjëherë shoku.

Ezofag kronike
Manifestimi kryesor klinik i kësaj forme të sëmundjes është urth, e cila zakonisht rritet pas marrjes pije të gazuara ushqim, kafe, yndyrore dhe ushqimet pikante, dhe në rast të overeating. Simptoma të tjera mund të jenë të belching hidhur ose kosi përzier me biliare, çrregullime të frymëmarrjes, pneumoni dhe laryngospasm. Gjithashtu mund të shkaktojë regurgitation horizontale ose në trung; Dhimbje retrosternal kur gllabërim, kujton koronare.
Komplikime, të cilat mund të shkaktojnë ezofag:

- Stenozë: ngushtimi i ezofagut, duke çuar në ndërprerjen e kalimit të ushqimit në stomak, duke çuar në humbje peshe
- Ulçera peptike i ezofag: formimi i thellë defekti esophageal mur që çon në shkurtimin e saj dhe dhëmbëza përafërt
- Flehnoma abscesi (nëse dëmtuar organe të huaja esophageal)

- Vrimë e murit ezofag, për shkak të rrezikut të madh për jetën kërkon ndërhyrje të menjëhershme kirurgjikale
- Sëmundjeve Barret
Trajtimi i ezofag


I mprehtë
Në rast se rezultatet formë akute nga djegiet kimike - për të hequr agjent kimik nevojë urgjente Lavage stomakut.
Për trajtimin e formave të butë akute të sëmundjes janë të rekomanduara gjatë dy ditëve të para të abstenojnë nga ngrënies. Designed droga ilaçe të famotidine dhe futje antacid. Pas një periudhë e agjërimit dhe të ushqyerit në fillim duhet të përjashtohet tërësisht nga produktet dietë që mund të dëmtojnë mucous (përafërt, të nxehtë dhe djegëse pica, alkool dhe kafe) dhe ushqimin që mund të intensifikuar prodhimin e lëngut të stomakut (ndonjë ushqimeve yndyrore dhe çokollatë). Ju duhet gjithashtu pirja e duhanit plotësisht vidyazykatysya.

I rëndë
Në ezofag ulcerative me painkillers manifestime të rënda të dhimbshme të përshkruara (Lavage stomakut është rreptësisht e ndaluar).
Në rastet e sëmundjeve të rënda duhet të hanë shumë të butë dhe me kujdes, dhe në disa raste arrin vidyazyka plotë të ushqyerit enteral. Antacids emëruar xhel dhe droga enveloping. Në rast të dehje të rëndë, nëpërmjet zgjidhjeve detoxification kryer terapi infuzion. Për të eliminuar antibiotikët infeksionit emëruar. Në rast të dështimit të trajtimit me antibiotikë vatrën e inflamacionit purulent - mbajtur rehabilitimin kirurgjikale.

Forma kronike
Pacientët me këtë formë të sëmundjes duhet të vidyazykatysya nga marrja medikamente që ndikojnë në muskul unazor esophageal (prostaglandins, qetësues, theophylline, qetësuesve), dhe një e duhanit plotësisht vidyazykatysya. Recommended vakt çdo ditë të kaluar të paktën dy orë para gjumit dhe pas ushqimit nuk ka marrë një pozicion horizontal.
Terapia e barnave përfshin marrjen e barnave që rrisin tonin e Cardia (blockers holynomymetyky dhe Dov-receptor), dhe droga që zvogëlojnë aciditetin e stomakut (receptorët H2-histamine, frenuesit proton pompë, antacidet xhel me anesthetics).

Trajtimi Fizioterapia përfshin elektroforezë, amplipulse, Balneotherapy dhe baltë.
Parashikimi i kësaj sëmundjeje në mungesë të komplikimeve është mjaft i favorshëm për uyazyka aderimin në të ushqyerit dhe jetesës të shëndetshme.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. duodenitis
2. Bauhynyt
Sëmundje 3. Ormond s - fibrozë idiopatike retroperitoneale