Shkaqet paralizë cerebrale, simptomat, trajtimin e paralizë cerebrale


Paralizë cerebrale (CP) - një sëmundje që përfshin një grup të çrregullimeve simptomatike komplekse motorike. Çrregullim Lëvizja e mesme dhe ata erdhën kundër sfondit të anomalive të trurit kanë ndodhur në periudhën perinatale (në barkun e nënës)
Përse fëmijët janë të lindur me paralizë cerebrale në kohën tonë progresive? Ky fakt paraqet konfuzion si punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe prindërit e fëmijët. Ajo që ne paralizë? Pyesni prindërit. Është e rëndësishme të dini se kjo sëmundje nuk është e trashëguar

Shkaqet e Cerebral paralizuarShkaqet e paralizë cerebrale tek fëmijët është patologji në lëvore dhe në rajone nen-kortikale dhe brainstem. Kjo mund të çojë virusit te rubellës, dhe herpes, tension të ulët apo të lartë të gjakut. Postpartum plagosje porsalindur (shtypë kokën) dhe hipoksi shpesh çon në sëmundje

CP Historia


Kush botuar për herë të parë punën e tij në këtë çështje, ky kirurg John vogël. Ai besonte se asfiksia lindjes është shkaku i spasticity (rritur gjendjen e ton në muskuj) dhe plehyy (mungesë të plotë të lëvizjeve vullnetare në këmbë). Pak parë ndonjëherë dha një përshkrim të cerebrale diplegia paralizë (paralizë që ndikon në gjithë trupin, por më shumë se këmbët duart). Dhe për një kohë të gjatë shkaku i paralizë cerebrale tek fëmijët konsiderohet mbytje gjatë lindjes së fëmijës, ndërsa Frojdi e as mohuar këtë version. Ai vuri në dukje se jo të gjithë fëmijët e prekur nga hypoxia janë të sëmurë me paralizë cerebrale dhe çrregullime mendore. Frojdi shpikur termin "paralizë cerebrale" dhe sugjeroi se sëmundja është e lidhur me zhvillimin e trurit në utero. Dhe ishte ai që paraqiti klasifikimin e parë të paralizë cerebrale tek fëmijët. Kjo diplegia cerebrale dhe hemiplegia. Diplegia cerebrale paralizë cerebrale ose bilaterale, nga ana e tij, të shpërndara me ngurtësi përgjithësuar (pak sëmundje) ngurtësi paraplehycheskuyu, athetosis dyfishtë, horeyu përgjithësuar hemiplegia bilateral. Duke përdorur këtë klasifikim janë përpiluar të gjitha këto sëmundje. Aktualisht ngurtësi paraplehycheskuyu për paralizë cerebrale tek fëmijët nuk është e regjistruar. Sëmundja është ngatërruar shpesh me paralizë cerebrale infantile paralizë. Kjo është një sëmundje të ndryshme. Ky i fundit është për shkak të epidemisë së poliomielitit

Simptomet e paralizë cerebrale


Në tre vitet e para të jetës, shenjat dhe simptomat e sëmundjes. Një fëmijë ka vështirësi në paraburgim kokën, ai sutulytsya kur ulur, shtrirë merr një pozicion i vështirë, crawls mënyrë të pazakontë, vështirësi gëlltitjes gjatë ngrënies nuk mund të mbajnë ekuilibrin. Pacientët me zhvillim të vonuar fizik, aftësitë motorike gjobë dhe vështirësi me të folurit

Simptomet e paralizë cerebrale


Pacientët me paralizë cerebrale kanë anormale tonin e muskujve (tensioni dhe dobësi e muskujve), çrregullime të ndryshme të lëvizjes, shënoi mungesën e koordinimit, problemeve të origjinave të ndryshme dëgjimi dhe vizion (vëngër dhe kodrina-shikimet), dhimbje në pjesën e prapme të një natyre të ndryshme si dhe dhimbje barku dhe contractures përbashkëtaKa disa forma të paralizë cerebrale: spastik, ose atetoydnuyu dyskynetycheskuyu, ataksycheskuyu, hypotonic


Forma spastik gjendet në shumicën e rasteve të sëmundjes dhe nuk është rritur tonin e muskujve, si dhe zvogëlimin e numrit të lëvizjeve dhe ul ndjeshmërinë në fushat e shkatërrimit. Në hemiplegia spastik off njërën anë të trupit dhe ndikon në gjymtyrët më të ulët. Dhe me quadriplegia spastik ndikon në dy krahët dhe këmbët, dhe një tjetër lidhet vonuar mendor. Fëmija është shumë e vështirë të ecin ose të përdorin duart e tyre dhe zërin, duke rezultuar në sjellje shqetësuar dhe legenit shtrembëruara

Atetoyidna (diskineticheskih formë) tregojnë çrregullime të lëvizjes dhe hypervozbudymostyu sistemin nervor. Fëmija i sëmurë kryen rastit dhe jashtë kontrollit të lëvizjeve të përsëritura. Fëmija është e vështirë për të shkuar dhe të ulen në një pozicion, është e vështirë për të folur dhe të kontrollojë muskujt e tyre të fytyrës, e cila shkakton jargëzim
Ataksycheskaya formojnë një çrregullime vestibular. Fëmija vërejtur vështirësi në ruajtjen e ekuilibrit dhe ka shkelje të perceptimit të botës. Nuk keni lëvizjet myyazytsilni - dridhje, e cila është e karakterizuar nga forcimi i momentit afrohet qëllimin. Fëmijët që vuajnë nga kjo formë e stuttering, por inteligjenca e tyre nuk është prekur


Forma Hypotonic është e karakterizuar nga letargji dhe muskujve dobësi, vështirësi në mbajtjen kokë. Në një fëmijë të sëmurë ka disa vështirësi në frymëmarrje dhe gllabërim dhe të folurit

Trajtimi paralizë cerebrale


Të jetosh me punën paralizë cerebrale përditshme për të kapërcyer vështirësitë që lidhen me këtë sëmundje. Mënyra efikase dhe efektive për të trajtuar këtë sëmundje nuk ekziston. Patologji në tru nuk përparim, por nuk i nënshtrohen rehabilitimit. Inteligjencës zhvilluar dhe një ndërgjegje të qartë e pacientit do të mbetet përgjithmonë prangosur sëmundje në trup. Dhe për të bërë trupin të shkathët, fleksibël dhe rehabilitimi i bindur nevojshme.

Rehabilitimi i paralizë cerebrale tek fëmijët përfshijnë përdorimin e ekspertë të ndryshëm. Kjo terapistët masazh, instruktorët e terapisë fizike, ortopedike, terapistë të të folurit dhe psikologë. Trajtimi tonik përfshin sesione ushtrime imperativë-korrigjimin (për të forcuar muskujt e brendshme). Një programe zhvillim të forcuar të folurit dhe motorike funksionet e fëmijës, përshtatur atë për të jetuar të pavarur në komunitet
Një nga metodat e suksesshme në trajtim - një delfin. Rezultatet e rehabilitimit të tilla mjekët kënaqshëm dhe prindërit. Mjekimi kryhet nën mbikëqyrjen e specialistëve. Delfinët menjëherë krijojë ndërveprim me fëmijët e sëmurë dhe të stimulojë zhvillimin e analizues vizuale dhe të prekshëm. Themeluar që prekur delfin, fëmija stimuluar zonat refleks përgjegjës për sistemin nervor. Dolphin, duke punuar notar e tij krijon një efekt vorbull, dhe uji trajnon muskujt, duke reduktuar stresin në nyje. Atmosfera delfin jep mundësinë për të jetuar plotësisht dhe me gëzim, duke harruar në lidhje me paralizë cerebrale.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Down Syndrome 2. hydrocephalus