Emfizemë - trajtim


Në emfizemë alveole të mushkërive janë shtrirë më se e nevojshme, dhe për këtë arsye të prerë keq përsëri. Oksigjen nuk ka kohë për të rrjedhin në gjak dhe karbonit të dioksidit, nga ana tjetër, nuk hiqet shpejt. Shqetësime të tilla të shkaktojnë dështim të zemrës.
Sëmundje shkallë Challenger quajtur përhapur më shumë dritë - bulloz. Ata ndryshojnë në madhësi lezione të mushkërive.
Shkaqet dhe simptomat
Emfizemë - ajo është pothuajse gjithmonë rezultat i sëmundjeve të tilla si bronkit dhe astmë, tuberkulozi, por ndonjëherë sëmundja mund të jetë i trashëguar. Zhvillimi i emfizemë mund të ndikojnë duhanin apo gjendjen ekologjike të dobët të ajrit.


Simptomat:

 • gulçim;

 • Gjoks në formën e fuçi;

 • boshllëqe të avancuara në mes të brinjëve;

 • frymëmarrje të dobët;

 • transparenca në njësinë mushkerise rreze-X;

 • lodhje.


 • Trajtimi i emfizemë pulmonare


  Si për të trajtuar emfizemë pulmonare, tregoni mjekut. Zakonisht, pacienti është përshkruar antibiotikë, zgjedhja e të cilave varet nga ashpërsia e sëmundjes dhe në pacientit. Për më tepër, përshkruajnë expectorants. Ushtrime të detyrueshme të frymëmarrjes dhe një ndërprerje të tërësishme duhanit.
  Ushtrime të frymëmarrjes janë shumë të rëndësishme sepse kjo ndihmon të pastruar mushkëritë dhe rivendosjen frymë normale, ajo i jep stres në zemër dhe drejton të gjitha proceset në drejtimin e duhur. Kursi i trajtimit, nëse sëmundja nuk është shumë running, zgjat rreth një muaj. Nëse pacienti ka dështim të rënda të frymëmarrjes, përveç barnave caktuar një terapi të veçantë oksigjen.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore emfizemë


  Në trajtimin e sëmundjes është e mundur përdorimin e ilaçeve dhe të mjekësisë tradicionale, por vetëm në rekomandimet e mjekut dhe me trajtimin tradicional. Emfizemë për të trajtuar mjetet e njerëzve. Për shembull, hikërror ekstrakt ndihmon. Ajo duhet të marrë 500 ml ujë të vluar dhe të krijoj atyre 3 lugë hikërror, insistojnë 2 orë dhe pini një gjysmë gotë 2-3 herë në ditë.
  Gjithashtu ilaçe efektive e bëra nga patate, të mbushur me ujë të valë. Gjatë muajit të ardhshëm infuzion të marrë një gjysmë gotë para ngrënies. Përgatitja teas tjera dhe infuzione duke përdorur, duke përfshirë bimëve që nxisin lirimin e mukusit nga mushkëritë - fëlliqur, nënës dhe njerkës, delli. Ju mund të thith avullin e patate e nxehtë zier, e vënë atë në gjoks.

  Kur emfizemë sëmundje, por trajtim në kohë duke pasur parasysh motin e mirë. Megjithatë, në rast se pacienti merr këshillën e mjekut. Shërim të plotë nga sëmundja të jetë e mundur.
  Emfizemë bulloz
  Në emfizemë bulloz dhe trajtimin ndoshta kirurgjikale. Emfizemë Shperndare trajtohen mjaft e vështirë. Shpesh, efektet mbeten pas trajtimit. Përveç kësaj, ekziston një numër i madh i vdekjeve në mesin e pacientëve me këtë formë të emfizemë. Dhënë gjithashtu paraseptalnaya emfizemë. Kjo është një nga varietetet e emfizemë bulloz dhe lloji më e lehtë të sëmundjes. Në këtë rast prekur vetëm zona të vogla të mushkërive dhe emfizemë trajtimit paraseptalnoy është i shpejtë dhe efikas.

  Kështu. Është e rëndësishme të mbani mend se ne duhet të monitorojnë me kujdes shëndetin e tyre me kujdes dëgjoni me trupin tuaj, veçanërisht nëse ju keni një predispozitë për sëmundje trashëguese. Në çdo fatkeqësi është e mirë për të parë një mjek dhe të diagnostikuar, sepse sëmundja zbulohet në kohë - një sukses të madh në trajtimin e. Jetë i sigurt për dolikovuvatysya fund, në mënyrë që çdo, madje edhe sëmundje në dukje e thjeshtë, mund të japin komplikime të rënda më vonë.