EKG një nga metodat e zemrës së njeriut


Një duhet të jetë shumë naive të supozohet se të mëlçisë, veshkave, stomakut, zemra, duke qenë brenda trupit tonë, më të mbrojtur nga ndikimet e ndryshme negative dhe sëmundjet e organeve të njeriut të prirur për shumë sëmundje dhe bëri vetëm faktin se ata nuk janë do të thotë, e vështirë për të diagnostikuar këto sëmundje. Në të vërtetë, ne nuk mund të shohim brenda vetes vetëm një vendosjen e mendimin se ne kemi diçka të gabuar. Nëse nuk është ënjtje në trup apo dëmtime të tjera të rënda, ne menjëherë të kthehet te mjeku, por në qoftë se e njëjta gjë ndodh në një nga organeve të brendshme, mund të shërbejë si një simptomë e sëmundjes hidhërim, trishtim, ndjesi shpimi gjilpërash, etj


Pavarësisht nga kjo, një numër i sëmundjeve të rënda të organeve të brendshme nuk mund të shoqërohet me simptoma dhe sëmundje të ndodhë vetëm kur ajo është mjaft e drejtuar. Në këtë rast, mjekët paçmueshme ndihmojë në sigurimin e një shumëllojshmëri të avancimet që e bëjnë jetën më të lehtë për pacientët dhe mjekët. Një nga këto asistentë është electrocardiograph. Fakti që ai është, i cili kërkon elektrokardiogramë, dhe cili është roli i ekzaminimit mjekësor, ne do të flasim.

EKG një nga metodat e zemrës së njeriut, e di në lidhje me atë shumë, sepse në këtë mënyrë për të eksploruar muskujve të zemrës është e përhapur në kohën tonë dhe një shumë prej nesh të paktën një herë në jetën e tij të përballen me këtë. EKG është projektuar për të hequr elektrokardiogramë, i cili është një vijë e lakuar që pasqyron dinamikën e dallimit kardiak elektrike potencial. Pak njerëz e dinë se zemra në punën e saj, prodhon të njëjtin potencial elektrike, dhe për shkak se trupi i njeriut ka një përçueshmëri të mirë elektrike, është e mundur për të matur, vlerësuar, shkruani për studime të mëtejshme.


Electrocardiographs, në shikim të parë, pajisja nuk është shumë kompleks, por roli i tij në studimin e zemrës është e vështirë të mbivlerësohet. Ata që duhej të shqyrtohen, mos harroni se trupi i tyre për lehtësimin e electrocardiograms, vendosur disa elektroda të veçanta, gjashtë prej tyre ishin të vendosur në gjoksin e tij, një në secilën këmbë dhe krah. Shumë thanë se para se vende porotë trupit elektrodë janë të lubrifikuar me një substancë - një xhel pa ngjyrë që promovon një kontakt të dendura elektrodë me lëkurë. Që EKG - është një metodë e hulumtimit është zemra e njeriut, procedura para se të hiqni electrocardiograms pacientit këshilluar disa qetësuar për disa minuta të shërohen. Por, në parim, për readout në Electrocardiographs, nuk ka trajnim të veçantë është e nevojshme. Nëse është e nevojshme, ajo mund të bëhet menjëherë, por inspektimi i planifikuar i zemrës, pacientët ende dhënë një numër rekomandimesh që synojnë përfundimin e suksesshëm të kësaj procedure. Për shembull, ajo është këshilluar që t'i nënshtrohen një elektrokardiogramë, pas disa orë pasi të hahet, dhe, siç u përmend më lart, një person ka nevojë për të qëndruar heqjen elektrokardiogramë relaksuar për të qetësuar zemrën.


Si saktësisht është kryer EKG - një metodë e studimit të zemrës njerëzore? Procedura është qesharake e thjeshtë dhe nuk kërkon ndonjë përpjekje nga pacienti, fëmijët duhet të vë në dijeni që kjo është absolutisht e pa dhimbje. E gjithë kjo është e nevojshme të një njeriu zemra e të cilit është verifikuar në electrocardiograph - një të qetë, të relaksuar shtrihen maksimale në shtrat për një periudhë të shkurtër kohe, zakonisht rreth dhjetë deri në pesëmbëdhjetë minuta.

Electrocardiography sot - një nga metodat më të zakonshme dhe të përballueshme diagnostikuese, e cila e detyron të mbajë në pothuajse të gjitha spitalet dhe klinikat. Sidomos njeri i cili ka luajtur një rol të rëndësishëm në zhvillimin e electrocardiography klinike - është William Einthoven, fiziolog holandez. Për arritjet e tij ai u nderua me Çmimin Nobel.


Për shkak se EKG - është një metodë më të thjeshtë, por shumë të rëndësishme të zemrës, është e mundur për të diagnostikuar sëmundjet e pacientëve të tilla si sëmundje koronare të zemrës, infarkt miokardi, aritmia e zemrës, miokardit. Sigurisht, mund të ndodhë që sëmundjet e zemrës është e pamundur për të vendosur në shqyrtimin normal electrocardiographic, dhe në qoftë se pas kalimit të kësaj pacient vazhduan të ankohen për dhimbje dhe parehati në zemër, ajo mund të caktohet ekzaminim tjetër electrocardiographic, për shembull, monitorimin e përditshme, EKG ose ekzaminimit fizik ngarkesës. Punë në zemër mund të thyer herë pas here, në bazë të disa faktorëve të tjera të tilla si lodhje dhe këto lloje të studimeve do të ndihmojë në identifikimin e tyre.


Kjo është e nevojshme t'i nënshtrohen një elektrokardiogramë - një nga metodat më informative dhe pa dhimbje e zemrës? Për të filluar me të, ajo nuk ka lënduar askënd që ka ndonjë shqetësim për shëndetin e zemrës tuaj apo diçka pereduyazyka për të, për shembull, ndjesi shpimi gjilpërash, dhimbje në gjoks. Përveç kësaj për të duke u shqyrtuar për electrocardiograph absolutisht pa dhimbje, ata janë gjithashtu të padëmshme, kështu që ju duhet të kontrolloni rregullisht muskujve të zemrës. Megjithatë, një numër i pacientëve që kanë nevojë për atë për të bërë, të tilla si që vuajnë nga hipertensioni apo diabeti. Gjithashtu, në qoftë se stilin e jetës tuaj ulur, ju vuani mbipeshë ose shpesh ndihen stresi ECG duhet të shkoni, sepse rrezikoni marrjen e një mosfunksionim i muskulit të zemrës dhe sëmundjeve të saj. Për shkak se kjo metodë është ekzaminim i sigurt dhe për të mbledhur informacion, EKG kryer domosdoshmërisht në gratë shtatzëna. Duhet të theksohet se detyrueshme EKG kryhet para çdo operacioni.