Emfizemë - Simptomat


Emfizemë quajtur patologji, i shoqëruar nga përmbajtje të tepërt të ajrit në mushkëri. Kjo dëmton proces normal i frymëmarrjes dhe të gazit të këmbimit. Sëmundja është kronike dhe progresive të ndryshme natyrisht. Shumica e njerëzve vuajnë nga emfizemë mesme dhe mosha e vjetër.
Shkaqet emfizemë
Faktorët që përcaktojnë zhvillimin e emfizemë janë klasifikuar në dy grupe.
I pari është i faktorëve për shkak të cilat elasticiteti dhe forca e elementeve të lehta është shkelur, të gjithë departamentit të frymëmarrjes harmonishëm të lehta patalohychesky: • Tymi sistematik inhaling duhanit;

 • inhalimi sistematik të ajrit të kontaminuar me grimcat e pluhurit ose kimikateve;

 • mangësi kongjenitale i alfa-1-antitripsines;

 • çrregullime microcirculatory në mushkëri.


 • Grupi i dytë përfshin faktorë për shkak të cilat në departamentin e frymëmarrjes të mushkërive rrit presionin, ndërsa bronchioles frymëmarrjes, pasazhe alveole dhe alveolare shtrihen më të fortë. Në veçanti, kjo është për shkak të pengesave (pengim) të traktit respirator që është një komplikim i bronkit.
  Llojet e emfizemë

  Grupi i parë i faktorëve është shkaku kryesor i emfizemë. Kjo ndikon në të gjitha mushkëritë dhe një formë të quajtur përhapur.
  Nëse ndryshimeve patologjike në mushkëri të lidhur me TB transferuar ose bronkit, atëherë flasim për riciklimin emfizemë, e cila shpesh shfaqet në formën e bullosa. Ajo prek mushkëritë dhe pjesa brenda e formimit bullae - zonë fryrë e indeve të mbushur me ajër.
  Çfarë ndodh kur emfizemë?
  Për shkak të shpërdorimit të elasticitetit të vëllimit të indeve të mushkërive të ajrit exhaled kush merr më pak. Në mushkëri është ajri i tepërt që njerëzit nuk mund të marr frymë. Prandaj, simptomë kryesore e emfizemë - një shortness fortë fryma. Pacientët të cilët kanë një predispozitë gjenetike për emfizemë, gulçim kanë filluar për të zhvilluar në një moshë të re.

  Ajri që qëndron në mushkëri gjatë frymëmarrjes nuk është i përfshirë, aq më pak oksigjen hyn gjakut dhe numrin e dioksidit të karbonit nxjerrë gjithashtu reduktuar.
  Përveç kësaj, sasia e indit lidhor në mushkëri fillon të rritet, për shkak të cilat këto agjenci të rritet në vëllim, por brenda ata të grumbulluar çanta e ajrit, interspersed me indet normale.
  Simptomet e emfizemë
  Ju mund të njohin emfizemë nga:

 • shortness rënda fryma, e cila është veçanërisht i fortë gjatë ushtrimit;

 • specifike "pыhtenyyu" - pacienti kryen shpejtë "snaps" frymë dhe exhales ajrin ngadalë rritje faqet dhe buzët stulyvshy;

 • cianozë - forma drejtimin e emfizemë në një pacient vëzhguar Gjuha kaltërosh, thonjtë, buzët;

 • lëvizjet e dobëta të gjoksit, e cila në këtë rast është bochkovydnuyu, formë të fryrë;

 • Fushat nadklyuchychnыm dhe hapësirat ndër brinjëve të përparuar.


 • Pacientët me emfizemë të detyruar për të fjetur mbi barkun e tij me gjoks ra përmbys, edhe pse në fazat e mëvonshme dhe kjo situatë shkakton siklet, kështu që pacienti duhet të fle ulur. Gjatë syçeltësi pacientët të doja të rri përkulur përpara pak - kështu që është e lehtë për të marrë frymë e ajrit.

  Diagnoza dhe trajtimi i emfizemë
  Në studimin e kryer emfizemë:

 • dëgjim dhe trokitje e gjoksit (përgjuar dhe trokitni lehtë);

 • X-ray e mushkërive (shenjat radiologjike e emfizemë - heqje e diafragmë dhe inflacionin e indeve të mushkërive);

 • CT lehtë për të përcaktuar vendndodhjen e demave;

 • monitorimin e frymëmarrjes jashtëm (mjeku vlerëson sasinë e ajrit që pacienti është në gjendje të marrë frymë).


 • Emfizemë kërcënuese komplikime të tilla si zemra dhe dështimit të mushkërive dhe pneumatoraks (goditi në gjoks me një bullae thyer ajrit). Përveç kësaj, drita, punë jo të plotë, janë veçanërisht të pambrojtur ndaj infeksioneve. Për shkak se ajo është e rëndësishme për të parë një mjek në dyshimin e parë të emfizemë pulmonare - ai do të vlerësojë simptomat dhe të përshkruajnë trajtim, të cilat në përgjithësi vjen poshtë për vidyazyka zakone të këqija dhe ushtrime të frymëmarrjes. Ndonjëherë dem është hequr kirurgjike.