Mitër Endometrioza, vezore - trajtim, simptomat, shkalla e Endometrioza


Endometrioza - një sëmundje që shoqërohet me rritjen e mukozës ektopike, e cila është rreshtim e brendshme e mitrës, strukturat e tjera të trupit të femrës. Endometrioza është shkaktuar më shpesh nga dështimi hormonal dhe gjenezën dëmtuar imun.
Rreziku i kësaj sëmundjeje është një lezioni parësor i femrave të moshës 40 vjeç dhe 50% e vështirësive shkaqet për konceptimin e planifikimit dhe lindjes. Rreziku për Endometrioza janë gratë e moshës riprodhuese që vuajnë nga infertilitetit, por edhe në adoleshencë e tyre dhe periudhës së premenopausal ka raste të Endometrioza.


Në strukturën e gjinekologjik Endometrioza profilit sëmundshmëria e grave është një lider së bashku me sëmundjet inflamatore dhe mitrës neoplasms natyrës. Nuk është një varësi e qartë nga shenjat e pushimit Endometrioza. Kështu, hulumtimi ka konfirmuar se gratë pothuajse mnohorozhavshye nuk vuajnë Endometrioza.
Llogaritja e Statistikave të incidenca Endometrioza shumë e vështirë pasi që jo të gjitha gratë që ndjekin zyrën gjinekologjisë për parandalimin e, dhe në 50% të rasteve nuk është i fshehur këtë patologji. Pothuajse 80% e gjinekologjisë episode trajtimit grua specialist në lidhje me dhimbje në projektimin e legenit konfirmuar diagnozën "Endometrioza".

Shkaqet e Endometrioza


Aktualisht, ka disa teori эtyopatohenetycheskyh përhapjen e indeve Endometrioza në organe të ndryshme dhe indet, secila prej të cilave ka të drejtë të ekzistojë, sepse Endometrioza mund të klasifikohen sëmundje polyэtyolohycheskyh.
Sipas teorisë ngulitje, grimcat endometrium rritet si rezultat i retrograde gjetjes qelizave rreshtim mitrës në organe të ndryshme në kurbën e mitrës gjatë menstruacioneve. Kur ngulitje endometrial në peritoneum ose barkut organeve gjithmonë ndryshime inflamatore dhe mykroyzlyyanyya эndometryoydnoho rreth zjarrit, në krahasim me mitër, e cila është një mundësi për të nxjerrë në pah gjakut menstrual, ata kanë një funksion të tillë.

Gjithashtu, shumë shkencëtarë kanë një teori të ndryshme të peritoneum Endometrioza dhe organeve të barkut, sipas të cilit nuk ka ind Endometrioza është futur në peritoneum, dhe provokon degjenerim e strukturës së indeve që i ngjan rreshtim të mitrës.
Mos harroni mikroklimën e mjedisit, e cila është gjithmonë një grua. Kështu, fakt i provuar shkencërisht është se gratë e reja që janë në vende me një përmbajtje të lartë të dioksinës se vuajnë Endometrioza.
Një rol të veçantë në shkakton simptomat e Endometrioza është gjendja e sistemit hormonal grave të trupit. Kështu, një rritje të mprehtë dhe të qëndrueshme në nivelin e hormoneve luteinizing dhe gjëndër kundër emisioneve uljen e progesterone është nxitje faktor për përhapjen e indeve Endometrioza. Vini re se në kohën e menopauzës artificiale ose natyrore ndodh në shumicën e rasteve regres pjesshëm të sëmundjes.

Rëndësi të madhe për ecurinë e Endometrioza lejon trupi i femrës për të dhënë një përgjigje adekuate imun ndaj përhapjes në organet e ndryshme të indeve të huaja. Në një situatë ku sistemi imunitar nuk funksionon në mënyrë efektive, indet Endometrioza nuk refuzohet, por vazhdimisht duke zgjeruar, që ndikojnë në strukturat më të thellë e mitrës dhe përreth organeve. Kështu, gratë vuajnë patologjive përfshijnë inhibimin e sistemit imunitar, janë një grup me rrezikun e endometriozes.

Ka faktorë të ndjeshmërisë ndaj Endometrioza, të cilat përfshijnë anomalitë e tubave fallopiane, të ngarkuar nga trashëgim, immunosuppression. Gratë që iu nënshtruan të përsëritura abortin mjekësor, kirurgji në organet e legenit, kërkojnë vëmendje më të kujdesshëm, është që të vëzhgimit punishte barnash në spital, pasi ato janë më të ndjeshëm se të tjerët në zhvillimin e Endometrioza.
Studimet e fundit randomized provojë faktin e natyrës gjenetike të shfaqjes së Endometrioza, pasi ka lloje të patologji të familjes. Teknologjitë moderne në fushën e inxhinierisë gjenetike kanë zhvilluar teste specifike të ADN-së përdoren për të vendosur se tendenca për të shfaqjes së Endometrioza në një grua të veçantë. Në identifikimin testin pozitive të ADN-së, gruaja duhet të ndjekë masa parandaluese për të parandaluar zhvillimin e Endometrioza, trajtimin e hershëm të sëmundjeve inflamatore të organeve gjenitale, laboratorike sistematik hormonal studimit dhe ultrazërit që kalojnë organeve të rregullta legenit.

Simptomat dhe shenjat e Endometrioza


Simptomat klinike të Endometrioza varet lokalizimin e procesit patologjike dhe mekanizmat e mbrojtjes individuale të trupit. Në 40% të rasteve diagnoza e Endometrioza është një gjetje e rastësishme gjatë gjinekologjike vizitës zyra kujdes dhe të mos shoqërohet me simptoma të caktuara të shënuar.
Simptomë më specifik vërejtur në shumicën e pacientëve me Endometrioza është dhimbje në projektimin e pelvisit. Dhimbja e Endometrioza janë të përhershme dhe të përforcohet disa ditë para menstruacioneve, se gratë me këtë patologji vuajnë më shumë algomenoreya. Në algomenoreya çrregullime menstruale të ndodhë si një shkelje të rregullsisë së tyre, kohëzgjatjen dhe intensitetin. Dhimbje gjatë menstruacioneve është për shkak të përfundojë gjak reaksionar menstrual dhe stimulim të receptorëve peritoneum parietal dhe përplasje эndometryoydnoho xhepat me autoritetet fqinje.

Dhimbje në Endometrioza ndodh jashtë periudhës së menstruacioneve. Shfaqja e dhimbjes legenit në këtë situatë është e lidhur me ndryshimet inflamatore në organet që përmbajnë Endometrioza. Shfaqja e dhimbjes në zonën e legenit radiating në rajonin e mesit gjatë marrëdhënieve është në favor të zhvillimit të ndryshimeve endometrial rektovahinalnoy mur ndarës dhe vaginës.
Si rezultat i ciklit menstrual në Endometrioza rrit rrezikun e infertilitetit sekondar për sfond Tubali pengim për shkak të rritjes së shpejtë të lezioneve endometrial dhe anovulation.

Në 15% të rasteve të Endometrioza, mitrës gjakderdhje shoqëruar nga intensitet të ulët, jo e lidhur me periudhën menstruale. Menorrhagjia shpesh tregohet pacientët me endometriozes lokalizuar në trupin e uterusit shkaktuar nga prezenca e formimit tumor rrethojnë natyra.
Në një situatë ku lezione endometriotic përhapur të organeve të barkut dhe sistemit urinar, ka simptoma që karakterizojnë shkelje të funksionit (vështirësi urinimi, shfaqjes së dhimbjes në zonën perianal dhe bark të ulët në aktin e jashtëqitjes, shkeljen stol).

Endometrioza mund t'i atribuohet sëmundje ngadalë progresive si ind Endometrioza të përhapur në distanca të largëta që kërkohen për një periudhë të gjatë kohore. Në të njëjtën kohë, uyazyka përfunduar mungesën e trajtimit, kjo patologji provokon zhvillimin e një numri të komplikimeve të shkaktuara nga ndodhja e ndryshimeve të pakthyeshme në organet e prekura, dhe zhvillimin e ngjitës barkut sëmundjes dhe legen.
Hulumtimet e fundit shkencore në Endometrioza provuar fakt degjenerimin e mundshme të lezioneve endometrial në procesin malinje të tumorit. Përqindja e transformimit malinje e endometriozes eshte jo me pak se 4%.

Shkalla e Endometrioza


Në varësi të vëllimit të procesit patologjike, dmth thellësia e depërtimit të endometrial lëshuar disa faza të Endometrioza mitrës:
- 1 shkallë endometriosis karakterizuar nga rritja e endometrium në shtresën e muskujve të mitrës;
- Endometrioza 2 gradë të shoqëruar nga një rritje e thellë e endometrium, shpërndarjen e të gjithë myometrium;
- endometriosis Klasa 3 karakterizohet nga përhapja e membranën mukoze në shtresën e lëngshëm;
- dhe shkalla e katërt e rëndë Endometrioza është shoqëruar nga qelizat endometrial në peritoneum parietal.

Shuma e simptomave klinike të Endometrioza varet nga vendndodhja dhe pamjen e patologjike indeve proces Endometrioza në organe të ndryshme. Samoa është një formë e zakonshme e endometriozes gjenital, e cila është e karakterizuar nga gungë i endometrium në organet e afërta. Në situatat kur endometrium është shpërndarë vetëm në organet gjenitale të jashtme, zhvillimin e Endometrioza jashtëm (qafës së mitrës, pozashyykovyy, vaginal, rektovahynalnыy).
Kur u përhap эkstrahenytalnom Endometrioza prek të gjitha pjesët e zorrë e vogël, sistemit urinar, dhëmbëza postoperative dhe madje zgavrën e kraharorit.

Në patologjitë rënda si ind Endometrioza rritet në organet legenit dhe më gjerë dhe zhvillimin e formave të Endometrioza kombinuar.

Endometrioza ovarian


Të vezoreve janë të prekur nga Endometrioza në 50% të rasteve, me pjesën e llogarive të njëanshme shkatërrimit për të paktën 80% të rasteve. Faktori Эtyopatohenetycheskym kryesor i Endometrioza në këtë rast është qeliza reaksionare turpin endometrial jo vetëm në murin e tubave fallopiane dhe vezoret por në llojin reaksionar menstruacioneve, si dhe infeksioni i limfatike - dhe rrugë hematogjene.

Manifestimet patologjike e Endometrioza është formimi i nodules vogla apo të dëmtimit të dhëmbëve që përmbajnë gjak të lëngshme në vezore që në mënyrë të qartë përgjigjet për trupin hormonal sfond femëror.
Endometrioza Ovarian ndodh më shpesh me formimin e mbështjelljes masive në legen që kufizojnë lëvizshmërinë, jo vetëm vezore e prekur, por organet e tjera të brendshme riprodhuese, kështu që krijoi uyazyka për zhvillimin e pjellorisë primar.
Për shkak të faktit se Endometrioza ovarian nuk është pasuar nga manifestimet klinike të veçanta, përveç dhimbje në projektimin e legenit, ky kusht kërkon dyfdyahnostyky e sëmundjeve inflamatore të, dhe pacientët e kancerit.

I vetmi trajtim efektiv i pacientëve me drejtimin e ndryshon vezoret эndometryoydnыmy është operacioni. Të rejat e moshës riprodhuese është e dëshirueshme për të kryer oophorectomy pjesshme, e cila i përket operacionit kategori orhanosohranyayuschey. Megjithatë, në këtë rast, nuk e përjashton mundësinë e një përsëritje të Endometrioza ri-trajtimit (heqjen radikal i shtojca).

Endometrioza qafës


Endometrioza në qafën e mitrës është i dyti në frekuencën e shfaqjes së këtij lokalizimin e sëmundjes dhe shkaqet e tij rrënjësore janë të njëjta si me çdo formë tjetër e Endometrioza, reaksionar përveç gjetjes së indeve Endometrioza gjatë fillimit të menstruacioneve.

Shumë shpesh Endometrioza kanali i qafës së mitrës është gjetja e një gjinekolog në inspektim të rastit rutinë një grua për shkak se në disa raste, kjo patologji nuk shkakton ankesa nga pacienti. Një mjek me përvojë tashmë në shqyrtimin fillestar në pasqyrë mund të parashikoj ndryshime në qafën e mitrës, si shfaqjen e spoteve ngjyrë blu të errët mbi sfond rozë mukozën e paprekur. Këto ndryshime kërkojnë citologjike shtesë dhe konfirmimin histologjike, për të cilin pacienti është i inkurajuar për të kryer biopsi colposcopy me zonat shoqërues ndryshuara mukozale.

Sëmundje të zgjatur zhvillon sindromin karakteristik klinike, e cila konsiston në paraqitjen neobylnыh gjakderdhje kafe pak ditë para fillimit të pritur të periudhës së menstruacioneve, dhimbje dhe madje edhe dhimbje gjatë raportit seksual, dhe dhimbje legenit tipike e se veshur përhershëm.
Për shkak të faktit se Endometrioza e mitrës shpesh ndodh kundër një sfond të çrregullimeve hormonale dhe imunologjike pathogenetically përgatitjet justifikuara për trajtimin e pacientëve është droga hormonal dhe imun-rritjen. Në shumicën e rasteve një efekt pozitiv mbi nivelim xhepat endometrioid me drogë kombinuar estrogjenit-progestin dhe antyhonadotropynы.

Terapi imunostimulues përdoret nën kontroll të rreptë të treguesve kryesorë të immunogram dhe drogës më efektive në këtë rast është Cyclopheron një dozë ditore prej 1500 mg.
Përveç kësaj duke përdorur trajtim mjekësor konservativ, të jetë i sigurt për të aplikuar një trajtim i ditës që synon shkatërrimin e vatrave të Endometrioza. Tani përdoret gjeresisht shkatërrimin tejzanor e lezioneve endometrioza të qafës së mitrës, electrocautery dhe cryosurgery por gjithashtu ka rezultate pozitive në trajtimin e endometriozes të mitrës.

Edhe pas terapisë komplekse, duke përfshirë lokale dhe ilaçe, ekziston rreziku i përsëritjes së Endometrioza sepse gratë që vuajnë këtë sëmundje për një kohë të gjatë që të jetë vëzhgimi klinik.

Endometrioza mitrës


Kanceri Endometrioza ndodh më shpesh Endometrioza në krahasim me vendet e tjera dhe është e shoqëruar me simptoma klinike të ndritshme, duke lejuar më herët për të vendosur një diagnozë të besueshme.
Shenja të hershme të Endometrioza, cikli menstrual mitrës është si ndryshimet ciklike në fillimin e menstruacioneve, intensiteti menstrual dhe ndodhjes së mitrës gjakderdhje pa lidhje me ciklin menstrual. Të gjitha këto ndryshime janë për shkak të mosfunksionim ovarian me një tendencë për të hiperstroheniyi, ndryshimet endometrial hyperplastic, duke zvogëluar intensitetin dhe amplitudë e kontraktimet e mitrës, ndryshimet inflamatore në mitër dhe ndryshime fallopiane patologjike e mureve të enëve të gjakut. Tipar i mitrës gjakderdhje e Endometrioza është stabiliteti i tyre në lidhje me përdorimin e trajtimeve konservatorë, sepse ndërhyrjet e nevojshme terapeutike në këtë rast është scraping në mitër.

Nën foto zhvilluar klinike të pacientit me Endometrioza mitrës ankohen për dhimbje të ndryshme intensiteti në projektimin e legenit dhe zonat mesit që kanë një varësi të qartë të ciklit menstrual. Lidhja Pathogenetic i dhimbjes është ngjeshja e enëve të gjakut arterieve mitrës mur si rezultat i rritjes në lezione endometrial dhe stimulimin shoqërues të receptorëve.
Në ekzaminimin fillestar të pacientit me Endometrioza mitrës rritje të rëndësishëm të konsiderueshme në madhësinë e mitrës, dhe për këtë arsye, pacienti është rekomanduar për të inspektuar për praninë e hapësirë-zënë lezioneve të mitrës. Në një situatë ku Endometrioza është me hope, nuk është ristrukturimi i murit të mitrës, e cila bëhet e pabarabartë dhe i përafërt cilësi sipërfaqe me praninë e fushave të densitetit të lartë.

Metodat kryesore të diagnozën e Endometrioza, mitrës konsiderohet teknika të imazhit ray (me ultratinguj, metrohrafyya kontrast) për të vlerësuar madhësinë dhe formën e mitrës, struktura e mureve të saj, prania e ndryshimeve në mitër dhe për të përjashtuar praninë e ndryshimeve të tjera patologjike.
Sipas manifestimet e para të grave me Endometrioza, trupi i mitrës tregon një trajtim të plotë mjekësor duke përdorur droga të përmirësuar tkurrshmërisë e agjentëve mitrës Hemostatic, si dhe skemën e duhur të terapisë hormonale.

Veprojnë ndihmë zbatueshëm në mungesë të efekteve pozitive të terapisë drogës dhe janë në hysterectomy radikale me shtojca. Metodat e organeve të trajtimit kirurgjik në këtë situatë nuk është e përshtatshme për të aplikuar, pasi Endometrioza mitrës është një rrezik i madh i rikthim.

Endometrioza në shtatzëni


Pacientët e moshës riprodhuese me Endometrioza e lokalizimit në rrezik për ndodhjen e infertilitetit sekondar, i cili është, në fakt, një komplikacion i sëmundjes themelore dhe kërkon heqjen e lezioneve Endometrioza. Gratë që vuajnë nga Endometrioza, madje edhe në fazën fillestare është e vështirë të krijoj, por në praktikë gjinekologjike nuk është një përqindje e vogël e shtatzënive që kanë lindur në sfondin e Endometrioza. Në këtë situatë të krijuar për zhvillimin uyazyka myyazytsilnoho abortin në të gjitha fazat e shtatzanisë.

Pamundësia e konceptues një fëmijë me Endometrioza gjenitale dhe lokalizimin extragenital mund të jetë për shkak të faktorëve të ndryshëm etiologjik, por askush gjyq randomized në ditë gjinekologjike zbuluar asnjë faj që të besueshme të infertilitetit në këtë situatë. Nga faktorë predispozues e infertilitetit në Endometrioza përfshijnë:- pėrshkueshmėrisė thyer e një ose të dy tubat fallopiane për shkak të sëmundjes së legenit ngjitës, anomalitë kongjenitale të organeve riprodhuese të brendshme;

- çekuilibër hormonal dhe sistemin imunitar, i cili nuk lejon fekondimin dhe implantimin e vezës në murin e mitrës;
- Përmbajtja e lartë e prostaglandins në trup, i shoqëruar nga mosfunksionim të transportit tubat fallopiane;
- myyazytsilne histori të përsëritura aborti;
- ndryshimet inflamatore në organet gjenitale.
Në disa raste, gratë që vuajnë nga Endometrioza pa shkelje shenjë përsëritje e menstruacioneve, dhe ndërsa shtatzënia nuk ndodh në një uyazyka të rregullt të jetës seksi. E ashtuquajtura cikli menstrual anovulatory në të cilën nuk ka pjekuria oocyte uyazyka edhe për përdorim mjekësor të stimuluesve.

Nëse kryer në kushtet e trajtimit adekuat të Endometrioza, norma e shtatzënisë dhe lindjen e një fëmije të shëndetshëm është të paktën 15% gjatë vitit. Gjinekologë rekomandojmë që të përmbahen nga ngjizja edhe pas trajtimit të suksesshëm për gjashtë muaj, pasi kjo është periudha e kohës së nevojshme për trupin e femrës, për të rivendosur statusin hormonal dhe imunitar.
Në situatat kur fakti i shtatzanisë me periudhën e Endometrioza sëmundjes, mos harroni rrezik sayazytsilnoho lartë abort në shtatzëninë e hershme. Nëse lezione endometriotic nuk e kishte përhapur në placentë, gruaja shtatzënë ka një shans i madh për të mbajtur fëmijën për korrigjim të përhershëm uyazyka hormoneve. Besohet se fakti i abortit komplikon në masë të madhe në rrjedhën e Endometrioza.

Në tremujorin e parë është e këshillueshme për të marrë një presim e të shohim taktikat vëzhgimin e një grua shtatzënë që vuan nga Endometrioza. Në tremujorin e dytë të justifikuara pathogenetically është emërimi i barnave që përmbajnë progesterone për të reduktuar tkurrshmërisë së mitrës. Metoda më e mirë e dorëzimit të grave me Endometrioza kanë një c-seksioni, pasi që ky kusht në masë të madhe rrit rrezikun e këputje mitrës.

Diagnoza e Endometrioza


Për të krijuar e saktë diagnoza "Endometrioza", një parakusht është një ekzaminim të plotë të pacientit, i cili është një histori e plotë koleksion i sëmundjes, duke përfshirë historinë e familjes, shqyrtim gjinekologjik manual, dhe që përfshin laborator dhe metodat instrumentale të hulumtimit. Në praninë e simptomave Endometrioza duhet të shqyrtohen të gjitha gratë ankohen shfaqjes legenit dhimbje.

Në shqyrtimin kryesor manual vaginal pacienti me Endometrioza shënuar palpyruemыe nyjë ndjeshme masë përgjatë ligaments utero-sakrale, dhe e pasme e murit të mitrës. Në formën e zakonshme e sëmundjes vërejtur zhdukje të plotë të hapësirës Douglas dhe fiksimin e mitrës në retropozytsyy.
Përveç studimit standarde vaginale duhet të kryhet studimi zorrës së trashë gisht për të diagnostikuar ndryshimet në ndarëse rektovahinalnoy projektimit, si incidenca rektovahynalnoho e Endometrioza është rreth 20%.

Metoda radiale akoma përdoren shumë në diagnozën e sëmundjeve të organeve, duke përfshirë endometriozes. Ekzaminimi me ultratinguj duke përdorur një sondë vaginale për të vlerësuar madhësinë e mitrës dhe shtojca, ndryshimin e strukturës së murit të mitrës dhe praninë e formimit rrethojnë në mitër. Ultratinguj Endometrioza shoqëruar me një rritje në madhësi të mitrës, fikse dhe të përkulem jo-fikse e mitrës, si dhe mbresë sklerozyrovannыmy ndryshon myometrium vendosur rreth vatrave të Endometrioza.

Të besueshme të vendosur praninë e indeve Endometrioza në organe të ndryshme të rekomanduara biopsia citologjik dhe histologjik, e cila është marrë nga kolposkopisë dhe biopsi me laparoscopy shoqërues.
Aktualisht, më saktë në drejtim të diagnostikimit instrumentale e Endometrioza nga laparoscopy konsiderohet kërkime që nuk kërkojnë trajnim të gjerë të pacientit dhe mund të kryhet edhe në një bazë pacient i jashtëm. Laparoscopy lejon jo vetëm për të përcaktuar faktin e lezioneve endometrial në organe të ndryshme dhe indet, por edhe për të vlerësuar shkallën e procesit patologjik, i cili është thelbësor në përcaktimin e shumës së trajtimit të nevojshëm.

Kur laparoscopically studiojnë për një endoscopist përvojë është e lehtë për të përcaktuar praninë e lezioneve të Endometrioza, të cilat mund të përfaqësohen errët zjarre blu rritur dendësia apo papules drita e verdhë dhe madje edhe zonat e fibro-gunga që favorizojnë vuajtjet e Endometrioza në të kaluarën.

Trajtimi i Endometrioza


Në përcaktimin taktikat e pacientëve të diagnostikuar me mjekun Endometrioza duhet të mbështetet në mundësinë e një metodë të trajtimit, dhe të marrë në konsideratë karakteristikat individuale të pacientit (mosha, prania e fëmijëve, ashpërsisë dhe thellësinë e plagë, praninë e patologjive shoqëruese natyrës inflamator, nevoja për të rivendosur funksionin e riprodhimit).

Para se emërimi i një metodë të terapisë parakusht është ekzaminim i plotë dhe gjithëpërfshirës të pacientit me ndihmën e specialistëve të profilit të ngushtë (gjenetist, endokrinolog, kirurg, etj). Një komponent i rëndësishëm i trajtimit të suksesshëm të Endometrioza është normalizimi i gjendjes emocionale të grave, të cilat psikiatrat përdorin teknika të ndryshme të korrigjimit.
Kur zgjedhjen drejtimin e trajtimit të pacientit, pika kryesore nuk duhet të luftojnë me aktivitetin e përhapjes së endometrium dhe për të parandaluar komplikimet e mundshme të Endometrioza, me pasoja të rënda për jetën dhe shëndetin e grave.

Në ditët e sotme, në një epokë të zhvillimit të shpejtë të teknologjive mjekësore përdoren metodat konservative dhe kirurgjikale e trajtimit të pacientëve me Endometrioza. Secili prej tyre ka të drejtë të ekzistojë, por gjinekologët shpesh mbështeten në terapisë së kombinuar me përdorimin e ilaçeve dhe trajtime dhe operacionale.
Fushëveprimi i metodave konservatorë të trajtimit të trajtimit Endometrioza është pacientë të rinj me sëmundje asimptomatike, grave periudhë premenopausal, dhe pacientët me varfëri shoqërues. Komponentët kryesorë të trajtimit konservativ është përdorimi i kursit hormonal, desensitizing dhe terapi anti-inflamator.

Për drogës terapi hormon përfshijnë: mjete antyhonadotoropnыe kombinuara progestins dhe agonist hormoneve Gonadotropin.
Droga kombinuara Progestogen-estrogjenit për të shtypur ovulacionit dhe sekretimit të hormoneve estrogjenit. Ky grup e ilaçeve është përdorur vetëm kur manifestimet e para të sëmundjes për lehtësimin e dhimbjeve legenit, pasi ato përmbajnë progestins nyzkodozyrovannыe. Droga moderne në këtë grup dozimit eshte - "Marvelon", "Sylesta". Vini re se nyzkodozyrovannыe kombinuar estrogjenit-progestin nuk janë të efektshme kundër lezione të mëdha endometrial. Shfaqja e ngjarjeve negative (nauze dhe vjellje, menorrhagia, arsimi rritur densitetit në gji) është një tregues absolut për ndërprerjen e drogës.

Izoluara medikamente progestin hormon në formë gojore e "norkolutom", "Uterozhestan" kanë efekte pozitive në trajtimin e fazës së parë të Endometrioza, uyazyka për përdorimin e tyre afat-gjatë (të paktën tetë muaj). Ashtu si të gjithë hormonal, këto barna mund të shkaktojnë efekte anësore të tilla si të përzier, pamja gjakderdhje jo të rënda jashtë periudhës së menstruacioneve, si dhe zhvillimin e depresionit.
Hormonet Antyhonadotropnыe si "Danazol" synojnë pengon sekretimin e hormoneve Gonadotropin, si dhe pengimi lokale nga receptorët e hormoneve të organeve të synuar. Droga në këtë grup të ketë një efekt pozitiv në trajtimin e Endometrioza vetëm pas pranimit të zgjatur të rregullt. Contraindication absolute për të përdorur antyhonadotropov kanë nivele të larta të androgens në trupin e femrës, e cila është konfirmuar nga analizat laboratorike të gjakut. Në emërimin këto grupe të hormoneve duhet të jenë të vetëdijshëm se ata mund të shkaktojnë reaksione të rëndësishme anësore të tilla si shtim në peshë papritur, rritjen e rritjen e flokëve trupit, rritjen e djersitje dhe rritjen e prodhimit të gjëndra dhjamor.

Droga e gjeneratës së fundit, efektive në proceset leveling hyperplastic e organeve riprodhuese, janë agonist e hormoneve Gonadotropin. Efekti i këtyre barnave që synojnë pengon ovulacionin dhe sekretimit estrogjenit vet, duke siguruar ndalimin e përhapjes së lezioneve endometrial. Agonist e hormoneve Gonadotropin janë përdorur gjerësisht në trajtimin e Endometrioza e lokalizimit të ndryshme, pasi ato nuk shkaktojnë reaksione të rënda negative, të lehtë për t'u përdorur (1 muaj) dhe nuk kanë contraindications.

Pavarësisht nga mjetet efikase të trajtimit hormonal seri Endometrioza, ka një numër të rrethanave që kufizojnë përdorimin e tyre, të cilat përfshijnë: diabet insulinë-varur dhe format ulcerative nekrotike të sëmundjeve të tretjes, patologji kardiovaskulare me shoqërues dështimit të rënda të zemrës dhe formave të ndryshme Sëmundjet e gjakut. Përveç kësaj, shumë pacientë pengesë, e cila kufizon përdorimin e këtyre barnave është kostoja e tyre të lartë.
Në shumicën e rasteve, trajtimi i Endometrioza simptomatike është plotësuar nga një numër i barnave që synojnë heqjen e sindromi dhimbje. Për këtë qëllim, zbatohen agjentët antispasmodic, si dhe grupet e drogës synojnë pengon prostaglandins dhe NSAIDs jospecifik.

Pavarësisht nga ashpërsia e dhimbjes, gratë që vuajnë nga dhimbje legenit, tregojnë ushtrime sistematike fizike që forcojnë muskujt legenit, pasi aktiviteti fizik është lirimin e endorphins që mund të bllokojnë receptorët dhimbje në sistemin nervor qendror.
Në mungesë të masave mjekësore kohë niveli adekuat i Endometrioza rrit rrezikun e komplikimeve në formën e mbështjelljes në projektim legenit, formimin e ndryshimeve cistike e vezoret vëzhguara Çrregullimet neuro-psikiatrike.

Fundmi aplikuar me sukses një metodë të trajtimit të reja e endometriozes lokalizuar në trupin e uterusit - intrauterine terapeutik përcaktimit sistem "Mirena". Mekanizmi i shtypjes së leckë эndomteryoydnoy përhapjes kur instalimi " Mirena është një alokim i vazhdueshëm i dozave të vogla të levonorgestrel, e cila është një analog sintetike e progesterone.
Mirena themeluar në Endometrioza ndihmon për të normalizuar vëllimin dhe kohëzgjatjen e menstruacioneve, leveling gjakderdhje intermenstrual dhe lehtësimin e dhimbjeve, pavarësisht nga fakti se në muajt e parë pas krijimit të saj ka qenë në rritje gjakderdhje mitrës. Në disa raste ka një ndërprerje të tërësishme të menstruacioneve, e cila kontribuon në shërimin e plotë të pacientëve me Endometrioza.

Ashtu si çdo substancë të huaj Mirena, i vendosur në mitër, mund të shkaktojë inflamacion mur mitrës kufizuar, duke komplikuar aktivitetin motorike e spermës.
Për shkak të faktit se Mirena vazhdimisht sekreton hormonet vetëm në doza të ulët yyazytsirnist e reaksioneve negative të tilla si vjellje, dhimbje koke, fituar peshë të shpejtë, rritje flokët e trupit, minimale. Në qoftë se simptomat e mësipërme ende të ndodhë, ata nuk janë një tregues për heqjen e spirale dhe në shumicën e rasteve ngriti vetë.

Sigurisht, Mirena, si çdo spirale tjetër ektopike mund të shkaktojnë murin e mitrës vrimë ose i shtatzënisë ektopike, në lidhje me këtë, gjinekologu duhet të përqëndrohet në pajtim me të gjitha kushtet e instalimit të tij të saktë. Tregues absolut për sistemin urgjente heqjen " Mirena është paraqitja e shenjave të komponentit purulent reaksioni inflamator, si në këtë rast në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e gjendjes septike.
Para se sistemet e instalimit të " Mirena pacienti duhet të shqyrtojë me kujdes nevojën për praninë e dysplasia qafës së mitrës, kanceri i organeve gjenitale, mbështjelljes në legen, si dhe ndonjë sëmundje inflamatore e organe gjenitale brendshme dhe të jashtme, pasi që këto patologji nuk janë të rekomanduara spirale mitrës.

Shtrirja e sistemit " Mirena nuk janë raste të rënda të ashpërsisë Endometrioza dhe trajtimit kirurgjik apo konservatore pas-mbajtur të pacientëve me Endometrioza vende të ndryshme.
Kriteri për shërim absolut të pacientëve me Endometrioza është konsideruar mungesën e plotë të ankesave të pacientit, tipik i kësaj sëmundjeje, si dhe shenjat e rikthim konfirmuar nga laboratori dhe metodat instrumentale diagnostike, dhe për gratë e moshës riprodhuese - një shtatzëni fakt dhe lindjen e një fëmije të shëndetshëm. Teknologjitë moderne, të përdorura për trajtimin kirurgjik, mund të arrijë shërim të plotë në 60% të rasteve, duke përfshirë Endometrioza rëndë.

Operacioni i Endometrioza


Ndër metodat e disponueshme të trajtimit të Endometrioza duke përdorur manualet e ndryshme operative, të cilat mund t'i atribuohet një prej dy grupeve kryesore të trajtimit kirurgjik - heqjen e xhepat e izoluar e indeve Endometrioza dhe laparaskopike qasje radikale laparotomycheskym ose heqjen e mitrës dhe shtojca.
Çdo kirurgji është përdorur në rast të kursit të rëndë të Endometrioza nga foci madh endometriotic, joefikasitetin e metodave konservatorë të trajtimit, dhe përçarje të barkut dhe legen.

Gjinekologjisë moderne kirurgji promovon parimet e përfitimeve operacionale prioritet aplikimi organeve edhe kur shoqëruar nga procesi përhapur эndometryoydnom rënda dhe operacioni radikal përdoren vetëm kur është absolutisht e nevojshme. Rindërtues dhe Kirurgjisë Plastike Konservatore synon mbrojtjen e pacientëve të cilët janë në moshë riprodhuese të cilët dëshirojnë për të rivendosur dhe ruajtur funksionin gjeneruese.
Metoda më e mirë e qasjes kirurgjikale në lezionet e Endometrioza laparaskopike konsiderohet dhe qëllimin e saj është lokalizimi i Endometrioza në vezore, qafën e mitrës dhe peritoneum në projektimin e mbështjelljes shoqërues legenit. Avantazhi i pamohueshëm i kësaj metode është invasiveness saj minimal dhe parandalimin e komplikimeve të mundshme të tilla si formimin e mbështjelljes dhe gjakderdhje.

Gratë e reja të diagnostikuar me endometrial ovarian kist ovarian rekomanduar operim me heqjen e plotë e kapsulë dhe kist përmbajtjes aspiratë krovyanystoho. Pacientët të cilët janë periudha premenopausal, përshtatshmërinë e adneksэktomyy, dmth heqjen e plotë të vezore, si në këtë situatë një rrezik të lartë të keqdashje.
Kur retrotservykalnoy lokalizimin e Endometrioza përdorur gjatë një operacioni të gjerë me heqjen e xhepat mëdha të xhepa endometrioid me heqje totale të qasjes laparotomycheskym zorrë. Teknologjisë moderne në profilin gjinekologjik kirurgjisë lejojë këtë Transvaginal operacion.

Metoda radikale e trajtimit kirurgjik ofron një hysterectomy plotë me shtojca e peritoneum dhe auditimit të traktit gastrointestinal dhe sistemit urinar. Fushëveprimi i kësaj metode është stabiliteti i xhepat endometrioid për terapi konservative, dhe pacientët të cilët nuk dëshirojnë për të ruajtur funksionin riprodhues dhe nuk kanë contraindications për përdorimin e trajtimeve kirurgjikale.
Në 90% të rasteve pas pacientëve hysterectomy kryera në mënyrë adekuate tregohet lehtësim të plotë të dhimbjes, por ky grup i pacientëve që kanë nevojë për terapi të hormoneve zgjatur zëvendësuese me droga përmbajnë estrogjenit. Sipas statistikave botërore, 18% e rasteve të kryera pas hysterectomy radikal re përsëritjen e sëmundjes nëse ishin organe gjenitale impresionuar jo vetëm të brendshme, por zorrët. Terapi zëvendësimi të hormoneve është i bazuar në estrohensoderzhaschyh marrë droga të gjata, të cilat në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e përsëritje dhe kërkon monitorim të vazhdueshëm jo vetëm tregues të statusit hormonal të gruas, por edhe të planifikuara hetim instrumental.