Gastro erozive


Sot, probleme me stomak u bë e zakonshme, dhe diagnoza "gastrit" nuk trembë askënd. Gjithashtu një nga sëmundjet e përbashkëta të traktit digjestiv - gastro erozive. Kjo mund të jetë pasojë e zhvillimit të gastrit dhe pa probleme të rrjedhin në të.

Simptomat gastroduodenitis eroziveGastroduodenitis erozive të jetë pjesë e stomakut dhe duodenum. Ajo dallohet nga prezenca e gërryerjet dhe ulcerat në mukozën e stomakut ose duodenale ulcerat. Sëmundja manifestohet në mëngjes dhe në mëngjes:


 • nauze dhe një shije të keqe në gojë;

 • bloating;

 • të vjella (ndonjëherë të përgjakshme, në rastin e gërryerjet shumëfishta);

 • dhimbje dhe dhimbje barku në stomak;

 • stol shkelje (kapsllëk ose diarre);

 • test pozitiv për bakteret infeksion në Helicobacter pylori.


 • Nëse pamja e rregullt e gjakut në të vjellat dhe stools sëmundjeve mund të kenë simptoma të hemoglobinës ulët:

 • marramendje;

 • dobësi;

 • lodhje.


 • Gastro kronike erozive


  Përkeqësim të gastroduodenitis erozive në vjeshtë dhe pranverë karakterizojnë kronike. Në këtë kohë, brenda 7-10 ditësh personi fillon të prishë dhimbje epigastrike 1-2 orë pas ngrënies, të shoqëruar nga të përzier, pesha, urth.

  Trajtimi tradicional i gastroduodenitis erozive


  Qasja në të trajtimit të gastroduodenitis kombinon aderimin në një dietë të rreptë dhe duke marrë medikamente.
  Parimet e dietës në gastroduodenitis erozive:

 • Ajo është shumë e rekomanduar dhe ushqimi pjesshëm të shpeshta (5-6 herë në ditë) dhe ushqim të copëtuar pureed.

 • Produkte të ziera, të përgatitur steamed, pjekur.

 • Temperatura e gjellë përfunduar duhet të jetë jo më i lartë se 60 gradë.


 • Ushqime lejuara në dietë:

 • mish i grirë ligët (lepuri, pule pa lëkurë, viçi);

 • peshk ligët;

 • drithëra (bollgur, oriz, hikërror);

 • patate, kungull i njomë, lulelakër, karrota, kungull, panxhar

 • çaj i dobët, hips supë;

 • pije frutash, pelte, infusions e fruta të freskëta dhe manaferrat;

 • karamele, marshmallows, sheqer.


 • Trajtim të drogës përshkruara nga mjeku. Ajo kombinon ilaçe për:

 • marrjen e shpëtoj të baktereve Helicobacter në rastin e tij në kohën e analizave (terapi me antibiotikë);

 • mbrojtjen e mukozës e stomakut dhe ulcerat duodenale duke rritur aciditetin;

 • rrisin rigjenerimin e mukozës së stomakut;

 • normalizimin e zorrë.


 • Trajtimi i erozive gastroduodenitis mjetet juridike popullore


  Aplikimi receta popullore për trajtimin gastroduodenitis së bashku me dietë dhe ilaçe do të rezultojë shërim të shpejtë. Për trajtimin e gastroduodenitis erozive përdorura:

 • celandine;

 • farë liri;

 • kamomil;

 • Wort Shën Gjonit;

 • yarrow.