Ezofag erozive


Ezofag - inflamacion muret e ezofagut. Format e ndryshme të sëmundjes karakterizohen nga simptomat e ndryshme. Në manifestimet kryesore dhe trajtimin e sëmundjes në përgjithësi dhe formën e saj më të zakonshme - e ezofag erozive - në mënyrë të veçantë e përshkruajnë në artikull.

Erozive dhe ezofag ulcerativeKur forma erozive ezofag preken mjaft Mukoza e ezofagut. Ta themi thjesht, sëmundja zhvillohet aq shumë sa që në sipërfaqe të trupit fillojnë të shfaqen ulcerat, të cilat, natyrisht, nuk mund të shkojnë pa u vënë re.

Shkaqet e sëmundjes mund të jetë shumë e shumë:

 • Shumica ezofag erozive zhvillohet në inflamacion akut të ezofagut, ulcerat, hernias.

 • Ndonjëherë sëmundja shfaqet paralelisht me infeksionet virale apo bakteriale.

 • Disa pacientë të bërë ezofag pas ndjerë.

 • Regjistruar rastet ku ezofag erozive zbaticë zhvilluara në njerëzit që marrin drogë anti-inflamator në sasi të mëdha.

 • Ne nuk mund të përjashtojmë djegiet kimike. Në rast gëlltitje aksidentale të alkalet, acidet apo lëngjeve ezofag teknike vuan garantuar praktikisht.


 • Të prirur për sëmundje dhe ata që abuzojnë me alkoolin dhe ushqim erëza shumë.
  Në ezofag erozive janë disa faza kryesore të zhvillimit:

 • Fillimisht, mukoza duket ulçerë vetmuar. Shumica e erozionit formuar në trup më të ulët.

 • Në fazën e dytë numri i ulcerat rritet dhe zona e goditur në këtë kohë mund të marrin deri në një të tretën e zonës së ezofagut.

 • Faza e tretë - kalimi në ulcerat kronike.


 • Sigurisht, sa më shpejt të zbuluar sëmundje, më lehtë do të kuruar. Të njohin simptomat kryesore të ezofag ndihmë.

  Simptomet e ezofag erozive


  Problemi kryesor është se në disa raste janë ezofag asimptomatike, dhe për këtë arsye mund të zbulojë sëmundje, por që ka një studim të plotë. Por shpesh sëmundja e bën vetë ndjehet më herët.
  Simptomat skajshme, erozive, kronike, akute dhe forma të tjera të ezofag nga dhe të mëdha, secili prej tyre është i ndryshëm. E vetmja gjë - kur lezionet ata bëhen më të theksuara. Ato duken simptoma të njëjta bazë si më poshtë:


 • Shpeshta dhe të rënda urth - një rast për të reflektuar në studim. Sidomos në qoftë se siklet pasi të hahet ushqimet pikante ose yndyrore forcuar.

 • Pacientët me ezofag erozive shpesh ankohen për përzier që ndodh pas një vakt. Trajtimi i ezofag erozive mund të kërkojë paraqitjen e dhimbjes në krye të barkut apo në zonën retrosternal.

 • Rreth sëmundjes gjithashtu mund të sinjalizojë belching, dështim të frymëmarrjes dhe të vjella të përziera me gjak.


 • Trajtimi i ezofag erozive zbaticë


  Për fat të mirë, ezofag trajtohen mjaft e lehtë. Gjëja kryesore - përmbushja e të gjitha kërkesave të profesionistëve. Shumica e mjekëve të zgjedhin metodën e trajtimit konservativ. Ezofag shpesh provokojnë shfaqjen e dysbiosis, kështu që gjëja e parë për të bërë microflora restaurimit. Kjo do të ndihmojë në përgatitjet speciale dhe produktet e qumështit. Është e rëndësishme për të ruajtur imunitetin dhe pije vitamina.

  Kur trajtimin ezofag erozive është e rëndësishme për të ndjekur dietë. Nevoja e mundur vidyazykatysya pirjen e duhanit dhe alkoolit - ajo vetëm të irritojë. Ju nuk mund të hani ushqim erëza. Ajo është e mirë për të ngrënë ushqim të butë:

 • gatuar mirë pulë ose peshk;

 • pelte;

 • perime;

 • steamed;

 • qull.


 • Një dietë e tillë jo vetëm që do të ndihmojë për të shëruar ezofag, por një pastroj pak trupi.