Etiologji dhe Patogjeneza e apendiksit akute
Shkaqet dhe mekanizmi i apendiksit akute

Apendiksit akute - është inflamacion i shtojcës - cecum shtojcën. Inflamacion është shkaktuar nga depërtimi në patogjene mur trupi. Mënyrat kryesore në të cilat mikrobet hyjnë në indet e kockave është эnterohennыy (zorrëve).
Shumë rrallë, infeksioni hyn në shtojcë me gjak ose limfatike, dhe rrugët e të dhënave të ketë rëndësi të madhe në Patogjeneza e apendiksit.
Faktori kryesor nxitje për sëmundje është patogjene mikroorganizmat - bakteret, protozoa dhe viruset që janë në shtojcë. Në shumicën e rasteve (90 përqind) janë bakteret anaerobe të cilat nuk formojnë spore - Bacteroides dhe anaerobe COCCI. Shumë më pak (6-8 për qind e rasteve) janë bakteret aerobic - E. coli, Enterokoket dhe të tjerët. Nivelet e matura të baktereve në chyme madhe zorrë.


Njerëzit me infeksion HIV goditi sistemin imunitar, dhe kjo mund të shkaktojë infeksion citomegalovirusit sfond apendiksit, Entamoeba histolytica dhe tuberkulozi bakter.
Në gjendje normale, nuk është një shtojcë ngjeshur të mikroorganizmave mukozën, e cila shërben si një barrierë natyrore ndaj infeksionit. Dëmtimi i mukozës bëhet e mundur në virulencë të lartë (aftësia e patogjen infektojnë trupin) dhe dobësimin e përgjigjes mbrojtjes lokale për shkak të komplikimeve përmbajtjes rrjedhjen e shtojcës, muret hedh lëng, probleme me qarkullimin e gjakut dhe ul përgjigje imune.

Ndër faktorët që rrisin rrezikun e apendiksit akute, ju duhet të telefononi mungesën e fibër në ushqim një person konsumon. Mangësi të tilla shkakton akumulimin e mpiksjen e ngurta hummus, quajtur gurë fekal.

Patogjeneza e apendiksit akute

Në 60 për qind të rasteve në njerëz me apendiksit akute vërejtur mbyllje të lumen të shtojcës. Kjo gjendje quhet hyperplasia e follicles limfoide (në një moshë të re), gurë fekal (në 20-35 për qind e pacientëve), trup stenozë (në moshë të vjetër), fillesat fijor. Shumë më pak shkaku mbyllje është objekte huaj, worms, tumoret. Pacientët me HIV mbylljen lumen mund të shkaktojë sëmundjen e apendiksit Hodgkin, limfoma dhe sarkoma anhyosarkoma jo-Hodgkin.

Për shkak të faktit se mbyllje mukusit vazhdon të dal në zgavrën shtojcën vëllimi i të cilit është vetëm 01-02 ml, të shpejtë e presioneve përmbajtje në rritje. Muret procesin shtrihen nën presionin e mukozë, qelb dhe gazit, venoz aq të shqetësuar për herë të parë, dhe pastaj furnizimi me gjak arterial.
Me një mungesë të gjakut në muret e shtojcës është formuar uyazyka rehatshme për rivendosjen e florës patogjene. Mikroorganizmat prodhojnë shumë toksina që shkaktojnë shkelje të indeve epiteliale dhe formimin e kockave të ulçerës në mukozën. Ky fenomen quhet primar ndikojë Aschoff. Luftoni me veprimtarinë e baktereve të fillojnë të qelizave të imunitetit - qelizat e gjakut të bardhë, limfocitet, makrofagjet dhe të tjerët. Ata prodhojnë komponente inflamator, interleukins, molekulat e lidhjes dhe ndërmjetësuesve të tjera të inflamacionit. Kontaktimin me njëri-tjetrin dhe me qelizat e indeve epiteliale, ata të kufizojnë zjarrit inflamatore. Si rezultat, procesi nuk është i heneralyzyruetsya, dhe trupi nuk lëshon reagimin e përgjithshëm të problemit.

Interleukins anti-inflamator në sasi të mëdha, duke çuar në proces progresiv shkatërruese në murin e shtojcën. Nëse trupi është i ekspozuar shtresë e muskujve nekrozë, sidomos me akumulimin e gurëve fekal, gjysma murin e ruptures shtojcë, filluar peritonit ose si absces peryapendykulyarnyy.
Llojet e vëzhguara dhe neokklyuzyonnыe e apendiksit shkaktuara nga ishemi konsiderohet autoritet. Furnizimi me gjak shkelje zhvillohet në pabarazive ndërmjet nevojës për një shtojcë në gjak arterial dhe ardhjen e tij të vërtetë në kufizimet trombozë ose emboli shtojcën pishinë. Në trombozë, të vendosura në mesentery shtojcën zhvillon autoritetin gangrenë primare.

Shpesh shkaku i apendiksit akute është një reaksion alergjik lokal. Kjo mund të shprehet në spazma periodike dhe shkelin muret e shtojcës, dobëson funksionin pengesë mukozale. Si rezultat, patogjene përfshira në zorrë, depërtojnë indet e trupit dhe limfatike. Si rezultat i shtohet zorrëve mukozën, duke rritur mbyllje shtojcën fillon trombozë, përgjegjës për qarkullimin e gjakut. Kundër mureve të çrregullimeve të furnizimit me gjak kockave fillon procesin nekrotike purulent.

Pasi inflamacion tërësisht mbulon murin e shtojcë dhe depërton membranën lëngshëm, ajo shkon në dhe ngjitur me organeve të barkut shtojcën. Formuar lëng i lëngshëm, i cili në Si sëmundja përparon, bëhet një ekzemë.
Në këtë fazë të reagimit të apendiksit lokal te inflamacionit transformuar në simptomat e zakonshme e crregullime te sistemit imun. Nëse purulent exudate dallueshme nga pjesët e tjera të organeve të fryrë formuar një absces. Nëse inflamacioni përhapet në zgavrën e barkut dhe gradualisht ndan inflamacion prekur e shtojcë nga tjetri nuk ka, fillojnë peritonit.

Nëse autoritetet e përfshira në inflamacion caktimin, të prodhojë reagim të gjerë mbrojtëse, zhdukja e rrjedhje të fibrinë provokon formimin e të ashtuquajturës depërtojnë appendiceal. Ky formacion i përbërë nga organet spaced ngushtë dhe indet ngjitur me shtojcë dhe kanë thumba njëri-tjetrin. Gradualisht shkrin ose appendiceal Depërtojnë transformohet në një absces.
Gangrenë shtojcë është e karakterizuar nga nekroza e indeve të trupit shtrihet në ripples e saj. Një nga ndërlikim më të rrallë por shumë serioze të apendiksit është pylephlebitis. Sëmundja është gjetur vetëm në 005 për qind të rasteve. Shkaku i kësaj sëmundjeje është në rritje thrombophlebitis septike, duke filluar në ripples anijeve dhe lëviz në anije rajonit ileocecal dhe venat e tjera që ushqehen organet e barkut.