Eustachitis - trajtim


Pavarësisht nga fakti se eustachitis është praktikisht pa dhimbje kundër sfondit të sëmundjes inflamatore ose alergjike hundës, trajtimi i tij duhet të merret shumë seriozisht. Kjo sëmundje kërcënon humbjen e dëgjimit, dhe nëse tranzicioni i saj në humbjen kronike dhe të dëgjimit.

Fazat kryesore të trajtimit evstahiitaNë rast të trajtimit akut evstahiita fillon me përcaktimin e shkaqeve-origjinë.
Nëse eustachitis shkaktuar disa sëmundjeve infektive nasopharynx, trajtimi fillon me eliminimin e shkaqeve. Për trajtimin e SARS, gripi, dhimbje të fytit aplikojnë drogë gjithëpërfshirëse trajtim antivirale, agjentët antiseptik për të eliminuar fyt strep, antihistamine dhe vasoconstrictor - për të eliminuar edemë nasopharynx. Për trajtimin evstahiita grup antibiotikë mundur sulfanylomydnoy.

Trajtimi evstahiita shkaktuar reaksione alergjike të tilla si rinitit, duke filluar me heqjen e edemë duke përdorur pika (nazyvyn, naftizin, tyzyn etj) dhe antihistamines (Claritin, diazolin, suprastin).
Diagnoza Eustachitis mund të bëhen dhe që rezultojnë çrregullime anatomike hundës - paraqitja e tumoreve ose polyps, prania e adenoids, thyerje hundës dhe ndarëse shtrembërim. Arsyet e tilla janë të eliminohen me anë të operacionit.
Në mënyrë tipike, trajtimi i evstahiita akute - procesi është i shpejtë, simptomat e tërheqjes dhe shërim të plotë ndodh brenda pak ditësh. Sëmundje kronike duke përdorur procedura shtesë:


 • Defekt veshit - promovon zbutjen pėrshkueshmėrisė membrana dhe shërim.

 • Pneumomassage - rikthen elasticitetin dhe lëvizshmërinë e daulle e veshit.

 • Fizioterapi - të rritur efektivitetin e trajtimit dhe duke kontribuar në një shërim më të shpejtë.


 • Evstahiita Mjekimi zakonisht ndodh në shtëpi dhe nuk kërkon shtrimin në spital.

  Mjetet juridike popullore përdoret për të trajtuar evstahiita


  Infusions e bimëve të rekomanduara në mjekësinë popullore, mund të plotësuar trajtimit të rekomanduar nga mjeku juaj.
  Për të përgatitur që ju duhet:


 • Calendula, horsetail, fushë tërfili, shoots blueberries dhe gjethe delli të përziera në proporcione të barabarta.

 • Dy lugë përzierje derdh në një termos dhe derdh gjysmë litër ujë të valë. Të lënë gjatë natës.

 • Në filtrin në mëngjes dhe për të marrë 1/3 filxhan tri herë në ditë.

 • Kthesë e fashë fashë për ndaljen e gjakut të vogël dhe njomje atë në infuzione, të vendosura në vesh për një orë. Kjo përfundojë bëhet një herë në ditë.


 • Gjithashtu i përshtatshëm për trajtimin e evstahiita:

 • hop kone;

 • kamomil;

 • lë lulushtrydhe;

 • lë Kastrati.


 • E pra për varrosje veshët e tij dhe hunda (pjesa inflamacion) lëng qepë nxehtë, holluar pak me ujë.