Dhimbje të tmerrshme të fytit vetëm se çfarë të bëni


Shumë shpesh pacienti ankohet se dhimbje të tmerrshme të fytit vetëm, para se të përgjigjet në pyetjen, çfarë ju duhet për të kuptuar shkaqet e dhimbjes. Dhimbje të fytit zakonisht ndodh në vjeshtë dhe periudhën e zyyazykay. Dhimbja mund të shoqërohet me simptoma të tilla si temperaturë të lartë, dobësi, lodhje. Shumë shpesh arsyeja kryesore është angina që vuajnë nga një sëmundje duhet të harrojnë për përdorimin e pijeve të ftohta, nuk është gjithmonë një mjek, sepse njerëzit që vuajnë nga angina, madje edhe të sëmurë e saj me SARS.Gjithashtu, dhimbje mund të ndodhë kur bajamet përflakur (grykët akute). Një dhimbje të tmerrshme të fytit e shkaktuar nga viruset dhe, shumë e rrallë ka dhimbje, sepse bakteret shpesh ajo është shkaktuar nga shkaqe jo-infektive.


Çfarë mund të shkaktojë një dhimbje të tmerrshme të fytit?

1. Dhimbje shkaktuar nga infeksionet virale - gripit, parainfluenza, ftohjet, li e dhenve, fruthi, mononucleosis infektive.


2. Një dhimbje të tmerrshme në fytin tim vetëm për shkak të infeksioneve bakteriale - difterisë, mycoplasmosis, gonorre, klamidia.


3. alergji lënduar fyt, gastro-esophageal zbaticë, për shkak të lagështia e ulët, tensioni në muskujt e fytit.


Cilët faktorë mund të shkaktojnë një dhimbje të tmerrshme të fytit?

1. Në rastet kur një person nuk i përmbahen higjienës personale.


2. Një sëmundje kronike të hundës.


3. Në tabakokureniya, dhe pasive dhe aktive.


 4. Nëse një person është i prirur të reaksioneve alergjike.


5. Në crregullimeve te sistemit imun.


6. Kur qëndruar në një dhomë të zihet fryma, e cila rrallë transmetuar.


7. Dhimbje fyti përmes seksit oral.


8. Në rast se sistemi i frymëmarrjes ndikojnë stimuj kimike.


Sëmundjet që mund të shkaktojnë një dhimbje të tmerrshme të fytit 

1. Nëse në fyt i përflakur, atëherë ju sëmundjet fyt. Duket fytin e thatë, gudulisje, rritet dhimbje me gllabërim, ngre temperaturën mbi 38 gradë, mund të duket e ftohtë.


2. Në qoftë se bajamet Palatine bëhet i përflakur, atëherë ju keni pectoris. Kjo dhimbje e tmerrshme, nuk mund të përtypë, e karakterizuar nga një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit, të kuqe dhe bajamet fryrë. Kjo limfatike nyjet që janë vendosur nën nofulla të fillojnë të rriten, njeriu ndjen dobësi e përgjithshme.


3. Në paratonsillar abscesit indeve përflakur ngjitur me myndalynam. Sëmundja është një ndërlikim i grykët, faringjit streptokokut. Dhimbje të fytit përditësuar vazhdimisht, ka një karakter të fortë dhe fidaneve, me një temperaturë të lartë e mësipërme 39 gradë, bajamet mund të rritet në një anë.


4. Nëse laring përflakur, laringjit ndodh, Ky fyt shumë artikull, kollë dhe pacienti duket në gëlltitje.


5. Një dhimbje të tmerrshme të fytit mund të rezultojë nga lëndimet mekanike mbi muskujt e faring dhe laring, me glossopharyngeal nevralgji, nëse përmbajtja e tmerrshme të stomakut në ezofag, tumori, në qoftë se një person ka sëmundje tiroide.


6. Shfaqja e një dhimbje të fytit me një sulm në zemër, angina, osteokondroza, kur këto sëmundje lindin dhimbje kur gëlltitjes.


Po në qoftë se ka një dhimbje të fytit?

1. Metodat Të gjitha të njohura të trajtimit në shtëpi, ju mund të poparyty këmbët, pastaj të fshijë të thatë, pastaj derdh në çorape mustardë thatë dhe të lënë atë brenda natës në çorape.


2. gargarë Shumë shumë të mirë duke përdorur tretësirë ​​Calendula, zgjidhje furatselina (që ju duhet në katin e një gotë me ujë të shpërndajë një furatsillina tabletë), shumë mirë të ndihmojnë bimëve të tjera.


3. Për të ndihmuar në lehtësimin dhimbje dhe acarim të karamele që ju dëshironi për të shpërndarë. Ata duhet të pini më shumë se 5 ditë.


4. Është shumë mirë me limon, i cili është një antiseptik i mirë. Ju duhet të marrë një fetë limoni dhe të shpërndarë gjatë ditës. Il vetëm pini ujë të ngrohtë me lëng limoni.


5. Lani kripa e detit, shtoni jod, me një zgjidhje e tillë mund të hiqet inflamacion. Ajo është e mirë për pije 4 herë në ditë.


6. shpëlarje TEAS bimor shumë të mira, ata ndihmojnë lehtësimin inflamacion, një efekt i dobishëm në mukozës. Gargarë marrë deri në 3 herë në ditë.


7. A është përballuar me infeksion viral, pirja e tepruar mund të ndihmojnë, lëng molle, çaj butë, ujë të ngrohtë, çaj jeshil, të përpiqet të marrë sa më shumë lëng.


8. Nevoja për të përfunduar deri shall të ngrohtë qafën, një triko me jakë të lartë të zgjedhin për fyt ishte e ngrohtë.


9. Si për të shmangur tharje në fyt? Gjithmonë njomet e ajrit në dhomë, provoni tendosje të paktën të jetë e mundur zërin, litarët vokale kanë nevojë për pushim.


Trajtim dhimbje të tmerrshme në fyt

Disa fyt nuk do të funksionojë pa përdorimin e antibiotikëve dhe shpëlarje nuk do të ndihmojë. Sepse, për lehtësimin e dhimbjeve, ju keni nevojë për të vrarë bakteret e dëmshme. Në rast fyt nuk pushon të dhemb për një javë, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Në asnjë rast nuk mund të trajtohet me antibiotikë, infeksionet virale, trajtojnë vetëm bakteriale.


Kur të kërkoni ndihmë nga një mjek?

1. Në qoftë se dhimbje të fytit është e gjatë.


2. Njeriu është shumë e vështirë për gëlltitje.


3. Është e vështirë të përtypë.


4. Është e vështirë për të hapur gojën.


5. Është e vështirë për të marrë frymë.


6. ngre temperaturën mbi 38 gradë.


7. Shpesh përsëritura dhimbje të fytit.


8. Nuk ka dhimbje në vesh.


9. Dhimbja që ndodh në fyt i jep një kokë, qafë, mund të rrisë nyjet limfatike të qafës së mitrës dhe zverku. Kjo dhimbje është karakteristikë e infeksionit viral dhe inflamacion në fyt.


Mjeku për të gjetur patogjen, e bajamet është scraping. Normalisht, analiza të tilla tregon mikroorganizëm që shkaktoi sëmundjen.


Kur mjeku e di rezultatet e testimit, ajo mund të jetë një trajtim efektiv që ndihmon të shpejt të të hequr qafe e problemit. Me nasopharynx mbjella mund të shpëtoj prej studimeve të gjata dhe të panevojshme të cilat nuk mund të jap një përgjigje të vetme të saktë pse dhimbje të fytit.


Për shembull, angina trajtohet për dy javë në një javë vjen përmirësim, por nuk ka nevojë për të ndaluar trajtimin, për sa kohë që sëmundja nuk është përsëritur, ajo duhet të dolikuvaty. Më të ndodhin komplikime është kur një person sjell sëmundjen e tyre ose dolikovuye atë.


Pra, tmerrësisht dhimbje të fytit vetëm mund shumë arsye se kurrë për të mësuar në lidhje me të, aq më shpejt ju mund të, të shpëtoj nga një dhimbje të fytit.