Rëndim i pancreatitis kronike


Shumica pancreatitis kronike formuar gradualisht, kundër cholelithiasis, cholecystitis kronike, ulcerat, sëmundjet infektive, kequshqyerja dhe dehje (alkool, të hahet ushqim me vaj dhe erëza në sasi të mëdha). Por kjo mund të ndodhë edhe për shkak të disa sulmeve të pancreatitis akute.

Shenjat e pancreatitis përkeqësimitKronike pancreatitis - sëmundje e gjatë, shpesh e luhatshme kurs, me periudhat e acarimit dhe faljen. Gjatë mprehje vërejtur dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme apo dhimbje që përfshin, e cila mund të shoqërohet me nauze, vjellje, fryrje të barkut.

Sulmet e dhimbjes nuk janë frekuenca të qarta, por në përgjithësi rritet me lëvizje aktive dhe vakt. Pacientët mund të përjetojnë verdhëz (një shenjë nuk është konstante). Në fazën e fundit të sëmundjes mund të zhvillojnë diabetin.
Rëndim i pancreatitis kronike është e lidhur shpesh me shkeljen e dietë e pacientit - hahet yndyror, i kripur, ushqimet pikante, alkoolit.
Trajtim
Trajtimi i pacientëve me pancreatitis kronike merret mjek-gastroenterologist, dhe zakonisht ajo ka për qëllim lehtësimin e dhimbjes dhe kompensimi endokrine pamjaftueshmërisë. Kur rëndim dhimbje shoqërues i pancreatitis kronike mund të quhet analgesics narkotike (aspirinë, Diclofenac, etj). Droga të tilla në mesin efekt anti-inflamator, dhe për uljen e inflamacionit dhe dhimbje ulje.

Në dhimbje shumë të rënda mund të përshkruhen ilaçe përdoren për të trajtuar pancreatitis kronike - octreotide. Ajo pengon prodhimin e hormoneve që nxisin pankreasit. Gjithashtu përshkruar mjetet zvogëluar prodhimin e enzimave të caktuara (trasilol, pantripin), metabolike (Methyluracilum, pentoksil) dhe droga lipotropic (lipokain, methionine). Në pamjaftueshmëri pankreatik exocrine enzimave të përcaktuara: pancreatin, festive, holenzim. Përveç kësaj rekomanduar komplekset multivitamin.

Gjatë trajtimit, pacientit, madje edhe në mungesë të dhimbjes të shprehur, e nevojshme mënyrën e butë - lëvizshmëri të kufizuar, mungesa e stresit psiko-emocionale dhe stresi.
Ushqim
Në pancreatitis kronike, si me çdo sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal, një komponent thelbësore e trajtimit është dietë. Pacientët duhet të përjashtohen nga dietë e ushqimeve të kripura dhe të tymosur, skuqur dhe erëza, pijet joalkoolike, kafe, bukë të bardhë, alkoolit është i kundërindikuar.
Në akute në ditën e parë në përgjithësi mund të përmbahen nga të hahet, duke përdorur vetëm ujë mineral (Borjomi) pa gaz, të nxehtë në temperaturën e dhomës, TEAS,

hips supë. Në ditët në vijim, kur sulmi do të dobësohet ushqimet rekomandohet ndarë vakte të vogla çdo 3-4 orë. Në dietë të pacientit duhet të zvogëlojë numrin e fibër trashë (fruta, perime, bukë miell i pasitur) për të mos rritur peristaltikės dhe nuk dëmtojnë absorbability e stomakut dhe zorrët e elementeve të rëndësishme gjurmë dhe minerale. Furnizuar me ushqime të lartë në kalcium dhe kalium - lëngje, sidomos karrota, komposto nga fruta të thata, qumështit, dhe mish ligët, të pasura me hekur. Kur reduktimin e peshës e dukshme duhet të rrisë numrin e proteinave në dietë.

Trajtimi i drogës duhet të bëhet vetëm me anë të rekomandimeve të mjekut tuaj.