Dyspnea në infarkt në zemër


Nëse një qarkullim të ngadalshëm personi, uria kronike oksigjen zhvillon organet dhe indet. Si rezultat i kësaj sëmundjeje, nuk është një gjë e tillë si gulçim - vështirësi në duke u përpjekur për të fituar ajrit në mushkëri, mungesa e banimit. Shpesh kjo është sëmundja e zemrës pulmonare shkaku kryesor, i cili karakterizohet nga një rënie e aftësisë kontraktil të muskulit të zemrës dhe të rrisë ngarkesën mbi të.

Dyspnea në infarkt në zemër - SimptomatNë fillim të kësaj ndjenjë patologjisë shkurtër fryma ndodh vetëm gjatë tendosje të fortë fizike dhe shpesh injorohen. Me kalimin e kohës dhe zhvillimin e sëmundjes vërejtur vështirësi në frymëmarrje në pushim, dhe pamjen e tyre në ato raste kur një person merr një pozicion horizontal (orthopnea). Në disa raste, nuk ka dyspnea aq i fortë në dështim të zemrës, pacienti kishte për të edhe fle në një pozitë të ulur ose polusydyachey. Përveç kësaj, viktima ka për të shmangur qëndrimin e zgjatur në një pozicion, pasi ajo ngadalëson rrjedhjen e gjakut edhe më shumë dhe, rrjedhimisht, shkel shkëmbimin e oksigjenit.

Dyspnea në infarkt në zemër ka karakteristikat e mëposhtme:

 • tachypnea (frymëmarrje të shpejtë);

 • cyanotic duart tonin e lëkurës dhe këmbët dhe thonjtë;

 • presionin e lartë të gjakut;

 • përçarje e trurit;

 • lodhje, dobësi afër kohë të natës e ditës.


 • Konsiderohet themelor llojet njësi patologji të dështimit të zemrës në nënklasë funksionale:

 • I parë - Aktiviteti i përditshëm njerëzor nuk është e zhvlerësuar. Në raste të rralla ka dobësi në muskujt e trupit, gulçim vetëm gjatë stërvitje intensive, të tilla si të shpejtë ngjitje kangjella shkallë.

 • I dytë - kufizuar pak aktivitetet e përditshme, si simptoma të manifestuara e dështimit të zemrës janë në një peshë të moderuar vëllim (ecje, të kryejë punët e shtëpisë). Në pjesën tjetër ndonjë shenjë të sëmundjes nuk janë shënuar.

 • I tretë - edhe aktiviteti i vogël fizik shkakton sulmet pacientit akute të frymarrje, ndjenja pak fryma dhe simptoma të tjera.

 • I katërt - ka gulçim në pjesën tjetër, të dy horizontale dhe vertikale. Çdo përpjekje shtesë fizike madje edhe të ndryshoni sjellje, forcon shenjat dështimit kardiopulmonar. Një njeri nuk mund të fle në një pozitë të rehatshme, ndërsa duke u përpjekur për të shkuar për të ndjehen një gungë në fyt apo gjoks.


 • Trajtimi i dyspnea në infarkt në zemër


  Para së gjithash, ju keni nevojë për terapi të sëmundjes themelore, si patologji respiratore në këtë rast është vetëm një bazë të mesëm. Masa të gjithanshme për të zvogëluar barrën e muskulit të zemrës dhe për të rritur kapacitetin e saj shtrëngohet duhet të zhvillohen kardiolog me përvojë.
  Për të shmangur ndërlikimet e pakëndshme të dyspnea në dështim të zemrës përshkruara droga të tilla si Pumpan ose Эltatsyn. Ju gjithashtu duhet të kujdeset për parandalimin e dështimit të frymëmarrjes - për të siguruar qasje të lirë të ajrit, nuk veshin rroba shumë të ngushta. Ndihmë e mirë dhe ekstrakte, tretësirë ​​e bimëve, të tilla si murriz, i urtë, nenexhik dhe sanëz.

  Tableta efektive të dyspnea në infarkt në zemër:

 • Kardiofit;

 • Kordevyt;

 • Kralonyn;

 • Cardio-njëanshme;

 • Kratal;

 • Homvyokoryn;

 • Cardonat;

 • Trykardyn;

 • Doppelherts energotoniki.


 • Quite drogës efektive konsiderohet gjithashtu Zelenin pika.