Keqësimi i osteoarthritis - qafës së mitrës, mesit, kraharorit, trajtim, simptomat


Një sëmundje e quajtur osteokondroza e shpinë, procesi degjenerative kur subjekt i një ose më shumë disqe në mes rruaza të ndonjë prej departamentit të tij.
Për sa kohë që trupi përpiqet për të kompensuar për hedh lëng makinë njeriut ose asgjë veçanërisht të shqetësuar në lidhje me nëse ai ka kohë që të mësohen me dhimbje, në qoftë se ajo nuk është shumë e rëndësishme.
Pasi një person ndryshon uyazyka kompensim "prishet". Kjo është rëndim i osteoarthritis.
Përmbajtje

Shkaqet e mundshme të rëndim të osteokondroza
Shenjat dhe simptomat e rëndim të osteokondroza


Sa mund të zgjasë fazën akute të sëmundjes?
Çfarë një rëndim i osteoarthritis?
ParandalimShkaqet e mundshme të rëndim të osteokondroza?


Konsideroni acarimin shkaqet, të cilat shpesh janë referuar njerëzve: nëse ata vërtetë mund të jetë i rrezikshëm për shkak të përkeqësimit të osteokondroza, nëse ajo është një mit.

Për rëndim sistemin nervor


Stresi shkakton përkeqësimin e disk pushtet, por jo të mjaftueshme për të thirrur atë një ishemi të mprehtë, edhe në qoftë se stresi ka qenë i jashtëzakonshëm.


Por kjo do të përkeqësimit e duhur, më shumë gjasa, lëvizjen vështirë të njëjtin pozicion i vështirë, e cila vetëm në sfondin e eksitim të fortë u vënë re.
Nëse jeni të vërtetë nuk mund ta shpjegoj, pasi stresi, tjerrje, ose një dhimbje koke, ju, përveç trajtimit rëndim të sëmundjeve degjenerative disk të procesit të kraharorit shpinë degjenerative ose në një tjetër departament, ju merrni një qetësues ("Novo Passit", "Hlitsysed"). Dhe pastaj rutinore duket neuropsikiatër apo terapisti.

Acarimin pas masazh


Masazh mund të provokojë një përkeqësim të sëmundjeve degjenerative disk, në qoftë se ajo është bërë:jo për të trajtuar sëmundjen (p.sh., humbje peshe);
ju nuk e tregoni masazhator që ju keni dhimbje të ulët mbrapa;
masazh kryhet nga jo-specialistët.
Nëse ju bëni një masazh profesional, i cili, për më tepër, pashë fotot tuaja dhe mori këshilla nga neurolog tuaj të marrin pjesë, masazh i tillë mund të bëjë edhe një javë pas fillimit të acarimit.
Në këtë rast mund të jetë më keq, por përkohësisht. Kjo pikë masseurs vetëm. Ata thonë se kjo është për shkak të përmirësimit të gjakut - dhe qarkullimin limfatike në këtë fushë.

Keqësimi sezonale


Keqësimi i tillë - një fakt i provuar lidhur me ndryshimin e kushteve të motit. Pas disqe, edhe pse ka në mes rruaza, ndikuar ende nga presioni atmosferik, sidomos kur ata kanë filluar tashmë procesin e degjenerative.

Por procesi në pjesë të ndryshme të "dashurie" kohën e tij të vitit:Shkrirje pranverë forcimi provokon dhimbje në rruaza të ulët kraharorit.
Zyyazytsi ftohtë provokuar probleme me departamentin nyzhnehrudnыm. Shpesh është "bashkohet" përkeqësim në lumbosacral. Ky është një reagim ndaj traktit urinar të ftohtë dhe të organeve pelvike. Ata vospalyayas, përfshijnë muskujt tuaj mbrapa, të cilat praktikisht të vendosura, dhe vetëm të fundit dhe të destabilizojë shpinë, duke shkaktuar dekompensimi osteoarthritis.

Mes të dimrit dhe në mes të verës , ose më mirë, ftohje apo nxehje ekstreme të paktën shprehur provokojë përkeqësimin e disqe intervertebral, të vendosura në mes të xhades blades dhe të ulët mbrapa në. Rruaza sipërme e mesit mund të "lidhur" në mes të verës dhe pranverës.
Ditë Vjeshtë , karakterizuar nga thatë motit të ftohtë - "preferuar" kohën e qafës së mitrës, verhnohrudnoho dhe mesit. Nga departamenti i fundit - ajo lind nga reagimi i zorrës së trashë. Qafa është aq reagon me faktin se njerëzit e pereoholodyt paktën shkrirje duke u përpjekur për të marrë veshur lehtë.
Acarimin pas alkoolit


Alkooli ndikon negativisht në proceset riparues në të gjitha fushat e trupit, jo përjashtim dhe shpinë.
Keqësimi nuk janë të lidhura drejtpërdrejt me marrjen e një numër të madh të alkoolit dhe se njeriu harron apo edhe veshur dhe pereohlazhdaetsya ose mund të qëndrojnë një kohë të gjatë në një pozitë të pakëndshme.

Me mujore


Gjatë menstruacioneve nivelet e estrogjenit janë shumë të ulëta, dhe kjo është këto hormone në gratë janë përgjegjëse për ruajtjen e integritetit të kockave.
Sipas të dhënave shkencore, një raporti i hormoneve seksuale gjatë një periudhe kaq të shkurtër nuk është në gjendje të përkeqësojnë osteoarthritis.

Për dhimbje, të ngjashme me ato në osteokondroza mesit, gjatë menstruacioneve mund të marrë dhimbje, janë të lidhur drejtpërdrejt me gjakderdhje më të mujore.

Në të ftohtë


Jo rëndim shumë të ftohtë është provokuar faktor, dhe hipotermi. Që shkakton shfaqjen e inflamacionit jo-infektive në rrënjët nervore, e cila gjithashtu ndodh për shkak të ndryshimeve në strukturën e diskut intervertebral, thyer furnizimit me gjak.
Një reagim i tillë të ftohtë është "llambë alarmante", thotë se trupi është një vatër e inflamacion kronik.

Përveç kësaj, çdo përkeqësimi i sëmundjeve kronike në lidhje me agjentët infektivë që mund të shërbejnë si një fillim për rëndim të osteoarthritis.
Kjo është për shkak se zhvillimi i osteoarthritis shkatërruan pjesë të diskut intervertebral. Një pjesë e saj merr në kanalin kurrizor, rezulton, në mënyrë për të hequr këtë "copë" Zhvillimi i procesit alergjike. Si rezultat, trupi e sheh këtë proteinave "fragment" si të huaj.
Shfaqja e procesit inflamator në ndonjë organ tjetër "përfshin" imunitet. Janë aktivizuar dhe gjakut proteinat që janë përgjegjëse për alergji, duke përfshirë disk proteina-vet.


Pas dush


Acarimin në këtë rast për shkak të rënies së mprehtë të temperaturës.
Nëse pas një personi dush i cili vuan osteokondroza, fshij thatë dhe të shkojë në një dhomë pije freskuese, të qëndrojnë atje për një kohë dhe pastaj të dalë, atëherë ju mund të shmangur përkeqësimin.
Por në qoftë se ju shkoni në dhomë me avull në fazën akute të sëmundjes, ndërsa dhimbja rritet dhe simptoma të tjera në mënyrë të pashmangshme - si dhe përdorimi i alkoolit gjatë një dush të ngrohtë poshtë daljet në borë ose dip përsëritet në pishinë me ujë të ftohtë.


Mekanizmi është si vijon: disqe intervertebral në qarkullim u rrit, trupi "faleminderit" për ndihmë, sepse ai tani është pak më e lehtë për të rimarrë disk (ngrohja dhimbje të trajtojnë të ulët mbrapa, por jo në fazën akute).
Por ka një të ftohtë të mprehtë, dhe të gjitha njollat ​​e lënduar të merrni shtënë.
Nëse ju nuk dëshironi për rikthim, shkoni në banjë, kur dhimbja përsëri ka filluar të bjerë (të paktën një muaj nga fillimi).
Nëse ju doni për të notuar në ujë të ftohtë pas palë, të bëjë atë gradualisht duke rritur kohëzgjatjen e qëndrimit në të.

Ulur temperaturën e ujit duhet gradualisht.

Arsye të tjera


Kjo - vërtetuar nga shkenca, shkaqet e "vërteta" e rëndim të osteokondroza.

Rritje të mprehtë në performancën e ushtrimit apo lëvizjen menjëhershëm


Po, shpesh provokojnë përkeqësimit:heqjen e peshës (të jetë në gjendje për të bërë);
anim të mprehtë e trupit;
Tranzicioni papritur për hapin e gjerë.Për shkak të lëvizjeve të tilla zbutur përkohësisht dhe fryrje përpara, e cila normalisht ekziston në shpinë mesit (lordosis) dhe muskujt fileto mishi tensionuar.

Fig:. Sjellje korrekte dhe të gabuar gjatë punës fizike

Gjetja e një sjellje të detyruar përkulje, bust të shpeshta, hipotermi mbrapa


Këta faktorë janë veçanërisht të rëndësishme për njerëzit që:të çojë një mënyrë jetese i ulur;
mbipeshë;
janë të varur nga nikotina dhe / ose alkoolit (i cili dëmton fort e fluksit të gjakut në nyje, duke përfshirë shpinë);
të angazhuar në punën e ulur;
me scoliosis;
me dridhje ngjashme vazhdueshme, shoferët, njerëzit që punojnë me jackhammers dhe kështu me radhë.

Faktorët "rënduese brendshme" e rëndim të osteokondroza


Këto përfshijnë:mosha të avancuara;
kohëzgjatja e osteoarthritis;
"Provokuar" trashëgim.
Shenjat dhe simptomat e osteoarthritis akute?


I qafës


Acarimi i osteoarthritis në rajonin cervikal karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:dhimbje dhe të reduktuar të lëkurës zona kurorë ndjeshmëri (I çrrënjosur rruazë qafës së mitrës);
simptomat e njëjta - rajoni parietal-zverku (pinching shpinë mes rruaza e I dhe II);

Dhimbje në një anë të qafës (cilado që është e ngjeshur rrënjë) në anën e njëjtë - ndjenja e ënjtje të gjuhës, është e vështirë për të lëvizur (shpinë në mes rruaza III dhe IV - C3);
dhimbje qafe, "paguan" në klavikul dhe sup brez; e vështirë për të kthyer kokën në njërën anë; mund të jetë dështim të frymëmarrjes; mund të jetë një dhimbje në zemër (EKG - normale dhe "Nitroglycerin" nuk punon), ose të mëlçisë (C4 rrënjë);
Sindromi arterie vertebrale - kjo ndodh kur një compression arterie e ndonjë rruaza të qafës së mitrës (dhimbje koke që ndodhin sulme të zbatohet për ballin, sytë, veshët, tempuj, kapur pivholovy, me kokën kthyer qafën "crunches";

"Mjegull", "fluturojnë" me sytë; tingëllim në veshët; rritur presionin e gjakut; marramendje ndodh).
mbrapa C5: dhimbje në qafë dhe sup brez, por edhe në sipërfaqen e jashtme të shpatullën; ka thyer ndjeshmëri dhe muskujve forcë;
mbrapa C6: dhimbje shkon nga qafa, shpatullat, sup brez dhe shtrihet në thumb; në këtë fushë ndjerë "gunga patë"; biceps reduktuar të energjisë;
Dhimbje C7 rrënjë në qafë jep shpatullën, përhapjen sipërfaqe posterolateral jashtme e sup dhe parakrah - 2 dhe 3 gishtat. Triceps reduktuara forcë. Shkeljet e ndjeshmërisë në jashtë sup brez, furçë dhe të pasme gishtat II-III.

Simptomet e sëmundjeve degjenerative disk mesit


Varet nga rruaza mes cila ishte clamped rrënjët e palcës kurrizore:dhimbje këmbë, ijë ulët ndjeshmëri dhe kofshët e brendshme;
prostrilyuye me dhimbje prapa, shtrirë këmbën në gishtin e madh;
Reduktuar ndjeshmërinë kofshë e brendshme e palës së tij;
mund të jetë mosmbajtjeje e urinës dhe feces (apo, anasjelltas, vështirësi me urinim dhe kapsllëk);
cikli menstrual;
reduktuar potencë në meshkuj;

atrofi e muskujve këmbë;
dhimbje në këmbë që zhduket në pjesën tjetër, rënduara kur ecin.Fig:. Për të cilat autoritetet përgjegjëse shpinë

Simptomet e osteokondroza kraharorit


Këto shenja shpesh "simuluar" sëmundjet e organeve të brendshme.
Kështu, për shkak të osteoarthritis e personit mund të besojnë se ai është i sëmurë:gastrit;
stomakut ulçerë;
pectoris.Dhe ndonjëherë simptomat janë aq të forta se ekziston dyshimi i pneumonisë, infarkt miokardi komplikuar me vrimë ose ulçerë.

Simptomë kryesor i osteoarthritis e dashurisë - dhimbje në shpinë dhe një ose dy (rrallë) anët.

Kjo dhimbje akute zgjat gjatë, rritet me lëvizjen, kollitjes, frymëmarrje të thellë, bëhet e fortë gjatë natës.
Kjo mund të ndodhë edhe në hips shqisore, dhe nëse procesi është vërejtur në rruaza të ulët, në afërsi të mesit, ajo mund të prishet funksionin e zorrëve dhe fshikëzës urinare (mosmbajtjeje ose kapsllëk).

Simptomat mposhtur qafën dhe kraharorit

Dhimbje në qafë dhe në dorë. Dora e vështirë për të ngritur dhe të lënë mënjanë. Dora Ndjeshmëria reduktuar fuqinë e muskujve - too.

Muskujt shkallë Sindromi. Në dorën e tij ka dhimbje dhe vuajtje. Dhimbje mund të ketë ndonjë karakteristikë (të mprehtë, dhemb, prerjes). Ajo është më e keqe gjatë natës, kur koka është tilted mënyrë tjetër, me një frymëmarrje të thellë, nga ana çojë. Mund të japë në shpatull, sqetull, gjysmë gjoks.
Dhimbje në dorën e tij, e cila e rrit dorën rotacionit dhe lakimi atë drejt pëllëmbë. Forca reduktuar muskujve në dorë. Rrip Hand bërë shumë e dhimbshme.
Dhimbje të forta në zemër. Kjo është më e lehtë kur merr "nitroglicërinë" dhe "Validol" bëhet. Në kulmin e EKG Pain - normale.

Sindromi vertebrale arterie.Sklerozë e rrezikshme e shtyllës kurrizore? Gjej atë në artikullin tonë në lidhje me sklerozë subchondral e shpinë.
Çfarë është një gjë e shëmtuar vertebrale pykë? Shih këtu.

Simptomet e osteoarthritis gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes së fëmijës


Osteoarthritis Keqësimi gjatë shtatzënisë është mjaft e natyrshme, pasi që në këtë periudhë u rrit në masë të madhe e ngarkesës, e cila është shumë e vështirë për të shpërndarë siç duhet.
Kur ngarkesa është rritur barkun shtatzënisë. Nëse mprehje nuk është trajtuar, lindja edhe më keq.

Pas lindjes, gruaja gjithashtu ndihet ngarkesën e fortë në shpinë: ajo është një fëmijë, ajo shpesh ka për të ushqyer atë dhe lulled në një pozitë të vështirë.

E gjithë kjo shkakton përkeqësimin e sëmundjeve degjenerative disk që ndodh kryesisht në mesit apo rajon i qafës së mitrës-kraharorit.
Simptomat në gratë duket e njëjtë si në nonpregnant:nëse procesi - në shpinë mesit, dhimbja ndodh në rajonin e mesit, shtrihet në një ose dy këmbë, shtrirë bëhet më e lehtë;
në qoftë se u shkallëzua osteokondroza qafës së mitrës, dhimbje që dalin në qafë, mu në krah, e cila është e vështirë dhe e dhimbshme për të lëvizur;
Rrallë simptomat radicular lindin, por ato gjithashtu mund të ndodhë.

Temperatura gjatë rëndim


Ajo mund të rritet (dhe pastaj vetëm deri në 375 gradë, jo më të larta) në rast se:ka simptome të tjera të sindromës arterie vertebrale;
Simptomet e stenozë kurrizore kanalit, që është palca kurrizore;
shumë rrallë - nëse lezionet torakal.Në raste të tjera, ethe (edhe pse kundër një sfond të dhimbjeve në shpinë) - një shenjë e infeksionit.

Sa mund të zgjasë fazën akute të sëmundjes? ?


Kjo përcaktohet nga prania e simptomave të ruajtjes.
Sigurisht, për trajtim uyazyka është ruajtur për 7 ditë. Periudha më pak akute zgjat 2 javë.
Megjithatë, trajtimi aktive e osteoarthritis e çdo dashurie zgjat 1-3 muaj.
Ju mund të hiqni dhimbje në osteokondroza përdorur aplikues Kuznetsova? Ky lexoni artikullin tonë në lidhje me përdorimin e aplikues Kuznetsova.
Duke kontribuar në zhvillimin e scoliosis te fëmijët? Lexoni këtu.
Zgjatje më i rrezikshëm i diskut intervertebral? Shih këtu.

Çfarë një rëndim i osteoarthritis? ?


Gjëja kryesore - për të ofruar ndihmën e parë. Për ta bërë këtë, ardhja e mjekut nuk ka nevojë të shpjegoj pacientin prirje. Ai ka nevojë për ndihmë për të marrë në shtrat, dhe kur ai ra në dysheme - nuk e heqë atë.
Ju mund të jepni një person painkillers ("Ibuprofen", "Diclofenac", "Analgin").
Next vjen mjeku i cili shqyrton viktimën dhe vendos ku do të trajtohen në një spital apo në shtëpi.

Mjekim


Trajtimi i rëndim të qafës së mitrës sëmundje degjenerative disk përbërë administrimin droga të tilla:
Painkillers. Ata kanë për qëllim jo vetëm për lehtësimin e dhimbjeve, por për ta redukuar inflamimin në shpinë. Këto janë droga, "indometacin" (më efektive), "Diclofenac", "Ketanov", "Ibuprofen".
Chondroprotectors. Është droga që të ndihmojë të ndaluar procesin e degjenerative disk intervertebral. Kuptimi i tyre është përdorur vetëm për 6 muaj. Gjatë më pak kohë që ata nuk janë të efektshme. Kjo "KONDROnova", "Hondroksyd", "Arthro", "Mukosat".
Relaxants muskujve. Se droga që të relaksoheni muskujt e tendosur parregull - ". Finlepsyn" "Mydocalm",

Vitamina B: "Milhamma", "Neurorubine Forte", "Neurovitan".
Droga Nootropic: "Tiotsetam", "Aminalon".
Droga vaskulare: "VINPOCETINE", "Betaserc".
Diuretics . Këto fonde ("furosemide") zbatohet nën mbikëqyrjen e kaliumit dhe natriumit në plazmën e gjakut.Photo: droga për trajtimin e osteoartritit
Për trajtimin e osteoartritit e departamenteve tjera përdorur të njëjtat mjete, përveç nootropics dhe droga kardiovaskulare (nëse nuk vuan çrregullime të qarkullimit të gjakut të trurit).

Mjetet juridike popullore


Rekomandoni fasha bimor aplikoni për vend të lënduar.
Kështu, healers thonë se në qoftë se napë të lagur në një supë të ngrohtë me urtë dhe nenexhik (dhe një lugë e gjysmë të çdo barishte në gjysmë litër ujë të vluar), dhe bashkëngjitni të shtyllës kurrizore, dhimbja do të kalojë.
Nuk ka më keq se ndihmë, sipas mjekëve popullore, dhe produktet (FA SHAT, xhaketa) të qenit ose leshi.
Nuk janë të recetave:1 tbsp + 1 lugë mjaltë Uthulla e Molles holluar në një gotë me ujë të nxehtë dhe pije gjatë ditës, për 3 orë;
mumje shkërmoqet në vaj ulliri, pastaj derdh tretësirë ​​e Wort Shën Gjonit; këmbëngul muaj; rubbed vendin e lënduar.
Metoda popullore e trajtimit osteoarthritis: VideoMasazh


Kur osteokondroza, por jo në një fazë aktive, ju mund të aplikoni të gjitha llojet e masazh terapeutik (Periosteal, identifikuar, hardware, hedhje kupash dhe të tjerët).
Ajo ndihmon për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në disqe intervertebral, të relaksoheni parregull muskujt e tendosur, aktivizon rigjenerimin e nervave dhe kështu me radhë.
2-3 seanca e parë duhet të jetë më fal, që nuk shkaktojnë dhimbje, nuk ka siklet. Vëmendje e veçantë i kushtohet studimit të pikave dhimbje.

Kohëzgjatja duhet së pari të jetë 8-10 minuta, pastaj më gjatë.


Trajtimi i rëndim të sëmundjeve degjenerative disk të masazh mesit jep një efekt të mirë në përdorimin e kombinuar të procedurave të ngrohjes (SOLLUX, rërë të ngrohtë). Masazhin jo vetëm prapa, por hip.

Reflexology


Ky ndikim mbi pikat biologjikisht aktive me metoda të ndryshme.
Këto pika janë tërhequr në manualet e veçanta, duke shtypur ato në person duhet të ndjeni disa dhimbje dhe dhimbje.

Gjetja dhe ndikimi duhet të theksojnë të specializuara - reflexologist.

Metodat e ndikimit:Akupunkturë
acupressure
magnet
electroacupuncture
Moxibustion pelin cigare
përcëllues të ftohtë
Aplikimi i barnave.Ekspertët thonë se akupunktura mund të kuruar çdo sëmundje pa përdorimin e ilaçeve.
Ajo nuk mund të përdoret për tumoret, sëmundjet e gjakut, ethe, shtatzënisë.

Dietë


Në ushqimin që ju nevojitet:eliminuar ushqimet yndyrore;
për të kufizuar ushqime të kafshëve (supë, vezë, mish);

gjithashtu përjashtojnë alkool, kafe të fortë dhe çaj.
për efektivitetin e trajtimit - për të hequr qafe të varësisë ndaj nikotinës.Si për të kuruar inflamacion të muskujve në anën e pasme? Gjej më shumë në lidhje me këtë çështje në artikullin tonë për myositis mbrapa muskujt.
Pse dhemb në anën e tij të djathtë nën brinjë? Gjeni këtu.

Ushtrime


Pa to trajtimin joefektiv e osteoarthritis.
Ushtrime Aplikuar në ditën e tretë të trajtimit. Ushtrimet osteokondroza departamente të ndryshme të ndryshme.
Ka edhe dallime për periudha të ndryshme të sëmundjes.

I qafës


Në fazën akute të sëmundjes qafës së mitrës degjenerative disk, qafën nuk e ka shtyrë. Forcimi i vetëm duart, supet dhe parakrahët e.
Nëse sindromi komplikuar osteokondroza qafës së mitrës arterie vertebrale, të gjitha ushtrimet kryhet vetëm gënjen.
Tashmë në periudhën Subacute e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk fillojnë të ngadalë të trajnuar qafën.
Për ta bërë këtë, klikoni ballin mbi ushtrimin e tij të dorës mjek që i reziston të shtypur. Running atë në një pozitë të ulur - ballin dhe qafën, gënjejnë - ballin dhe qafën, sipërfaqet anësore të kokës.

Gjatë kësaj periudhe, të vazhdojë të gatuaj supet e tij, dorën dhe parakrah, të kryejnë ushtrime për të forcuar aparatin vestibular (hedhin topin, shkoni hapave bashkangjitur dhe kështu me radhë).
Fig. Ushtrimi për trajtimin e sëmundjes cervikal degjenerative disk

I mesit


Në fazën akute të sëmundjes mesit degjenerative disk vetëm të kryejnë ushtrime të frymëmarrjes dhe ushtrime të relaksimit.
Në periudhën Subacute të fillojnë për të kryer këmbët mahi, hips lëvizur. Pak më vonë transferohet në vysam dhe të shtyjë ups në bar.
Fig. Ushtrimi për trajtimin e sëmundjeve të mesit degjenerative disk

Masat e parandalimit?


Masat për të parandaluar acarimin e osteoarthritis përfshijnë:mënyra e saktë e punës dhe të pushimit;
shtrojë të rehatshme;
gënjyer korrekte dhe në këmbë;
heqjen inteligjente.Ekspertët rekomandojnë:mos ulen në karrige të buta në qoftë se keni nevojë për të punuar, ndërsa ulur, karrige duhet të jetë i fortë, me shpinë në mes të kokës, dhe vend deri në një thellësi prej 2/3 gjatësisë së kofshët (këmbët, ndërsa në këmbë në dysheme);
ndërsa ulur nuk rri shtrembër;
çdo 15 minuta për të ndryshuar pozicionin;

fjetur në një dyshek ortopedik ose një sipërfaqe të fortë;
veshin të njëjtën ashpërsi në çdo dorë;
për të hequr ngarkesën, për herë të parë ulen në këmbë e tyre me një shpinë të drejtë, nga ky pozicion për të tërhequr barrën;
të përpiqet të angazhohen në vetë-masazh.
Prandaj, rëndim i osteoarthritis mund të shkaktojë shumë faktorëve.
Dhe kjo, nga ana tjetër, mund të komplikojë shumë jetën, dhe, përveç kësaj, të jenë të rrezikshme për jetën.
Prandaj, ajo duhet të trajtohet në kohë, të saktë, duke i kushtuar vëmendje të gjitha "stuff" e.