Hekur mangësi anemi - Trajtimi


Hekuri - është një nga elementet kryesore gjurmë të trupit të njeriut, është përgjegjës për mbushje të gjakut, indet dhe organet me oksigjen, i cili nga ana e tij është transportuar nga hemoglobinë. Sindromi klinik dhe hematologjik shoqëruar me një rënie të konsiderueshme në të hemoglobinës dhe hekurit nivelet quhet mangësi hekuri anemi. Ky shtet nuk është një sëmundje e vetme e madhe dhe mbart një informacion simptomatike.

Shkaqet e mangësi hekuri anemiShfaqja provokator kryesor i anemisë - mungesa e hekurit. Ka një numër faktorësh që kontrollojnë këtë proces.

1. Humbja e gjakut:

 • sëmundjet e sistemit të tretjes (sëmundje ulceroz, tumoret, hemorroide, gastrit gërryes);

 • menstruacioneve të rënda, probleme gjinekologjike (fibromatosis, Endometrioza);

 • dhurim, hemodializ, sëmundjet kronike e sistemit urogjenital.


 • 2. asimilimi i ulët i hekurit (heqje e zorrë e vogël, enterit).
  3. Rritja nevojë për hekur (sportive, shtatzënisë dhe laktacionit).
  4. Marrja e kufizuar e hekurit në gjak, kur vegetarianism, rritja aktive ose neonatal dhe zhvillimi.

  Simptomet e mangësi hekuri anemi


  Manifestimi i mungesës së hekurit në gjak është i shoqëruar me një dobësi të përgjithshme të trupit, marrje mendsh. Pacientët ankohen për të reduktuar efikasitetit dhe përqendrim të dobët. Përveç kësaj, ka gojën të thatë, ndryshim në shije dhe ndjesi të trupit të huaj në fyt. Pacienti ka vështirësi në gëlltitjes, numrin e normës së zemrës, gulçim.
  Në raste të rënda nuk janë të përjashtuara i dobët, dhimbje koke të rënda, të qenët i përgjumur. Shenjat e jashtme të anemisë parë në thonjtë i brishtë, shtresimit, humbjen e flokëve. Ndryshimet në lëkurë, të shoqëruara me kruarje, lëkurë, thatësi.

  Nganjëherë ka procese atrophic në muskuj, ligaments dhe organet e brendshme Airways. Shumica vuajnë nga mukozën e zorrëve.

  Diagnoza e hekurit mangësi anemi


  Metoda themelore e përcaktimit anemi është konsideruar një test të gjakut laborator. Ndonjëherë përbëjnë myelogram - kjo metodë ndihmon të përcaktojë një rënie të mprehtë të hekurit në gjak.
  Shkalla e manifestimeve klinike të mangësi hekuri anemi

 • Anemi fshehur;

 • mesatarisht të rënda;

 • shqiptuar;

 • peredkoma anemik;

 • koma anemik.


 • Trajtimi i hekurit mangësi anemi


  Para caktimit të drogës mjeku duhet të përcaktojë shkakun e reduktimit të hekurit në gjak. Për t'u marrë me problemin e drogës dhe për të ndihmuar ushqim të veçantë me mangësi hekuri anemi. Kompleksi shpesh të përshkruara ferroterapyyu dhe rrezikun monitoruar e përsëritje.
  Një dietë me mangësi hekuri anemi, mjekët rekomanduar si më poshtë:

 • theksi në ushqime proteinike - mish, peshk, fasule, arra;

 • zëvendësojë fruta ëmbël të thata, shegë;

 • drithëra, oriz dhe hikërror.


 • Kur mangësi hekuri anemi zakonisht emërohet drogat e mëposhtme:

 • tardyferon;

 • totem;

 • feramyd;

 • maltofer;

 • ferropleks dhe kështu me radhë. d.


 • Trupi i ri është në gjendje për të lëvizur thuajse pa e kuptuar të gjitha simptomat e mangësi hekuri. Ndonjëherë pacientët edhe të aftë për punë të rënda fizike, të pavëmendshëm ndaj lodhje dhe lodhje kronike. Të moshuarit vuajnë më shumë - në zemër ndërprerë hipoksi indeve vërejtur, i shoqëruar nga angina dhe fikët.
  Deri më sot, shumë trajtimin popullore popullore e anemisë. Në disa raste ata janë pjesë e një recetë klinike. Përbërësit terapi në shtëpi - hudhër, hirit, mjaltë, vezë e verdhë veze, karrota, elderberry zi, arra.