Lidhjes zë inflamacion


Lidhjet Voice - ajo edhe folds e membranës së mukozës laring, brenda secila prej të cilave janë zë dhe muskujve. Komunikimet zë kanë dy funksione kryesore - zë arsimi dhe mbrojtja e ulët te traktit respirator kundër depërtimit të trupave të huaja. Kur pezmatim i fytit (inflamacion i mukozës së laring) në procesin patologjike shpesh litarët përfshirë dhe vokale, e cila mund të çojë në pasoja të rënda - humbje e zërit të mbylljes së lumen fyt (stenozë).

Shkaqet pezmatimi i litarët vokale fytFaktorët kryesorë shkaktuar përfshijnë:

 • infeksionet respiratore akute dhe kronike;

 • alergji;

 • Tendosje zë;

 • inhalimi i irrituese substancave;

 • frymëmarrja çrregulluar nëpër hundë;

 • sëmundja e refluksit gastroezofageal, etj


 • Simptomet e inflamacion litarët vokale


  Ndër shenjat e inflamacionit janë shënuar si më poshtë:

 • ethe;

 • dobësi;

 • dhimbje të fytit, të rënduara kur gëlltitjes;

 • frymëmarrje vështirësi;

 • fyt gërvisht;

 • kollë e thatë;

 • ndryshojë votën hryplost.


 • Si për të trajtuar inflamacion litarët vokale?


  Nëse keni simptome më lart që tregojnë inflamacion litarët vokale, ju duhet menjëherë të marrë ilaçe. Veçanërisht e rrezikshme mund të jetë proces akut se në disa raste progresion i edemë laryngeal çon në asfiksi. Megjithatë, procesi kronike afat-gjatë mund të çojë në efekte të pakthyeshme negative.
  Para së gjithash, duhet të përjashtohen të gjithë faktorët irrituese. Nëse shkaku është inflamacion i litarët vokale proces infektive është kryer në terapi të drogës.

  Përveç kësaj, medikamente emëruar për të ndihmuar në lehtësimin e ënjtje dhe redukuar inflamimin indeve. Në procesin kronike duhet mirëpritur përgatiten mjetet emëruar edhe fizioterapi (UHF, elektroforezë, etj).
  Në trajtimin e kësaj sëmundjeje duhet të respektojë rregullat e mëposhtme:

 • Pjesa tjetër krevat gjatë ditëve të para të sëmundjes;

 • mirëmbajtjen e rozyazyka (përfshirë pëshpëritje);

 • Refuzimi i hahet djegëse dhe ushqim erëza;

 • Refuzimi i shprehive të këqija;

 • Pirja e një shumë të lëngjeve të ngrohta.


 • Mjekësisë tradicionale ofron mëposhtme trajtimet inflamacion litarët vokale:

 • Ngrohja fasha në fyt;

 • gargling zierje e kamomil ose të urtë;

 • Avulli alkaline mbytje;

 • Banja e nxehtë këmbë;

 • Shpërndarja në mjaltë gojë dhe të tjerët.


 • Në mënyrë tipike, kohëzgjatja e trajtimit të inflamacionit të litarët vokale është 7 - 10 ditë.