Pezmatimi i fytit


Hipotermia, SARS dhe madje edhe zonat e larta të pluhurit mund të shkaktojë inflamacion të laring. Mjekët e quajnë këtë fytit sëmundje. Me një orar të favorshëm ajo është mjaft e lehtë për një javë, por në raste të rënda mund të zgjasë 10-15 ditë.

Simptomet e inflamacion të laringInflamacion i mukozën e fytit të lehtë të njihet në fazat e hershme të sëmundjes;

 • zëri bëhet ngjirur dhe të shurdhër;

 • ka dhimbje kur gëlltitjes;

 • me inspektim vizuel skuqje të dukshme;

 • dukuri e mundshme e ethe dhe kollë e thatë.


 • Këto simptome mund sekuenciale ose në kombinim. Çdo gjë varet nga origjina e pezmatim i fytit. Nëse arsyeja SARS, gripi, apo sëmundje të tjera infektive të karakterizuar nga të gjitha shenjat. Inflamacion të shkaktuara nga pirja e duhanit apo substancave toksike, kryesisht bën vetë ndihet fyt gërvisht dhe kollë. Kur të ftohtë, dhimbje kur gëlltitjes dhe vetëm atëherë - shenja të tjera.

  Trajtimi i inflamacion të laring


  Çfarë për të trajtuar inflamacion të laring jo shumë lidhur me shkaqet e sëmundjes. Veprim skema pothuajse i njëjtë:


 • Si mund të flisni më pak.

 • Pini shumë lëngje të ngrohtë.

 • Shpëlarje sjellja dhe mbytje.

 • Përdorimi expectorants, kollë të dizajnuara për të lehtësuar dhe përshpejtuar nga pështymë (Bromhexine, Mukaltyn, shurup të ëmbël dhe të tjerët).

 • Në akute duhet të marrë antibiotikë si një llak ose tableta (Bioparox, Yoks).


 • Në raste të rënda, ku temperatura e lartë është mbajtur për disa ditë, shanset e komplikime. Një trup i shëndetshëm mund të përballen me bakteret vetëm, ai ka nevojë për vetëm një ndihmë të vogël. Por ndonjëherë është e nevojshme për të parë një mjek. Jenë të përgatitur për faktin se ju mund të jenë të përmendur për trajtim ambulator.

  Nëse situata nuk është kritike, ajo është e justifikuar për të trajtuar inflamacion të mjeteve juridike popullore laring. Këto janë TEAS bimor dhe infuzione, inhalimi i patate, pije. Çaj me Rosehip, zaparenyy një termos, jo vetëm të ndihmojë për të përballuar me pezmatim i fytit, por edhe forcimin e sistemit imunitar. Këtu janë barëra që edhe të ndihmojnë lehtësimin inflamacion:

 • kamomil;

 • karamele mente;

 • Melissa;

 • rigon;

 • e ëmbël;

 • urtë;

 • Eukalipt.


 • Duke treguar edhe për gargarë me një zgjidhje të sode pjekje dhe kripë në ujë të ngrohtë, por në këtë rast mund të tharjen e mukozën e laring. Më mirë mos pije kamomil ekstrakt.