Hekur mangësi anemi - trajtim, simptomat, niveli, shkaqet


Hekur mangësi anemi - ajo është simptoma të zakonshme klinike dhe hematologjikë shkaktuara nga përqindje të pamjaftueshëm të hekurit në trup dhe tregon një reduktim në qelizat e kuqe të gjakut dhe hemoglobinës në gjakun periferik. Në strukturën e përgjithshme të anemisë, hekur renditet e para në shpeshtësinë e shfaqjes në të rriturit dhe fëmijët popullsisë dhe është së paku 80%.
Në kushte normale, trupi i rritur mesatar shëndetshme përmban rreth 5000 mg e hekurit, e cila është pjesë e hemoglobinës (2/3 e totalit), oxidase citokrom (300 mg), feritinë dhe hemosiderin, të cilat janë depozituar në indet e palcës kockore, mëlçisë dhe shpretkës (deri në 1000 mg) dhe të ashtuquajturat serum ose transport hekuri (deri në 304 mg / dl).


Aksioneve i parë i nevojshëm i Iron Man akumulon gjatë periudhës para lindjes, duke marrë atë nga nëna përmes sistemit të enëve të gjakut placentar. Në hekurit paslindjes hyn në trup vetëm me ushqim.
Mënyrat kryesore të hequr hekurin nga trupi është gjëndër djerse, sistemi urinar dhe traktit digjestiv. Në përfaqësuesve femra pas fillimin e pubertetit, është një tjetër prodhim hekuri mënyrë - së bashku me shkarkimin menstrual, sepse anemi mangësi hekuri në gratë ndodh mjaft shpesh.

Në mënyrë që të mos provokojnë mangësi hekuri anemi duhet vetëm të sigurojë marrja e hekurit nga ushqimi në shumën prej 2 g në ditë, për shkak se çdo ditë është excreted nga trupi në mënyrë që sasia e hekurit.

Hekuri shkakton mangësi anemi


Ndër arsyet që mund të provokojnë shfaqjen e formave të anemisë hekurit, kronike zë një humbje kryesor pozicion. Burimet e humbjes së tillë gjakut kronike, e cila fillimisht shkakton periudhë latente, dhe shenja të qarta se e mangësi hekuri anemi janë:
- ndihmon tretjen e ushqimit traktit defektet Mukoza (formë ulcerative e gastrit, kolit, hemorroide dhe fissures anal, dyvertykullez, pacientët e kancerit);

- sëmundje e sistemit urogjenital në femra (fibroids mitrës, endometriozes, kancer cervikal, mosfunksionim ovarian);
- gjakderdhje pulmonar (bronkoektazise, ​​kanceri i mushkërive, forma të ndryshme të tuberkulozit, hemosiderosis)
- hematuria (veshkave policistike kancer hypernefroydnыy, polipe, tumoret e fshikëzës urinare);
- epistaxis (sëmundje Rand - Osler).
Një tjetër shkak i anemi është një shqetësim i absorbimin e hekurit nga traktin gastrointestinal. Hekuri është zhytur Mukoza e duodenum, por në këtë hekur seksion është i zhytur vetëm tretshëm në formë të reduktuar. Për të siguruar formë të tretshme e hekurit duhet të ndikojë acid perchloric, e cila është në stomak. Në hekurit fillestare vogël zorrëve pëson ndryshime të tjera më pas lidhet me transferrin dhe depozitohen në inde të ndryshme. Kështu, çdo anomali të traktit të sipërm gastrointestinal shkaktuar malabsorption e hekurit (heqje totale dhe Nëntotali të stomakut dhe të zorrëve të vogla, enterit kronik).

Në kundërshtim me futje të sistemit të hekurit në trup, mangësi hekuri anemi shpesh shkakton konsumin në rritje të hekurit, të cilat shpesh ndodh gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, dhe për këtë arsye, ka edhe një formë e veçantë nosologji e "anemi mangësi hekuri në gratë shtatzëna."
Rritja e shpenzimeve është vërejtur edhe në hekur gjatë pubertetit, kur nuk është përshpejtuar rritjen e muskujve, i shoqëruar nga një rënie në përmbajtje hekuri në strukturën e palcës kockore. Ekziston një lidhje e qartë - nëse nëna gjatë shtatzënisë anemi është vërejtur, në vajzat e lindura gjatë fillimin e menstruacione në 100% të rasteve të provokuar anemi, të quajtur "chlorosis herët."

Asnjë shkak i zakonshëm i anemisë është forma e hekurit janë sëmundje kronike infektive për të cilat nuk është një rishpërndarje e hekurit dhe makrofagjet e saj detyruese, të cilat janë të përfshira në përgjigjen imune (bruceloza, tuberkulozi, sepsë bakteriale).
Përkundër faktit se hekuri hyn në trup vetëm me ushqime, lloj ushqyese e mangësi hekuri anemi është një rast i rrallë dhe shumë e vërejtur në fëmijëri, si dhe vegjetariane.

Hekuri simptomat mangësi anemi


Hekur mangësi anemi në të rriturit ka një spektër të gjerë të simptomave klinike dhe shkalla e manifestimit të tyre varet nga ashpërsia e mangësi hekuri.
Nëse pacientët kanë rënie të moderuar në sasinë e hekurit, ajo ruan kapacitetin për një kohë të gjatë dhe simptoma të caktuara shfaqen vetëm në veprimtarinë e tepruar fizik.
Manifestimet klinike të hekurit mangësi anemi janë shumë të ndryshme, por ata duket të jetë një nga dy syndromes të mëdha - dhe syderopenyy anemik sindromi. Simptomat e përfshira në sindromi anemik shkaktuar ishte rezultat i mangësi hekuri anemi hipoksi. Manifestimet e syderopenyy sindrom që rrjedhin nga mangësi hekuri indeve dhe zvogëluar aktivitetin e citokromit oxidase. Në këto manifestime pacienti ankua zakonisht karakteristikë e sëmundjes themelor, kundër të cilit ka pasur mangësi hekuri anemi.

Një tipar karakteristik i fillimit te sindromi anemik është dukuri e dobësi të përgjithshme, u ul performancën, marramendje, marramendje, tringëllimë në veshët, ndjesi e palpitations dhe gulçim, shkallë të ndryshme të ndërgjegjes dëmtuar, ethe dhe nervozizëm. Një ankesë e zakonshme e pacientëve me mangësi hekuri anemi është dobësi e rëndë e muskujve, dukuri e cila nuk është e lidhur me aktivitet fizik.
Shenjat objektive e hekurit mangësi anemi, të cilat janë të dukshme edhe në shqyrtimin fillestar të pacientit janë: paraqitja rënda zbehje e lëkurës dhe mukozës membranat, puffiness fytyrës, shprehu gjymtyrët pastoznost skajor më të ulët, ritëm të shpejtë të zemrës gjatë ushtrimit, uljen e presionit të gjakut dhe systolic pamjen auskultatyvnoho zhurmës në pikën e të dëgjuarit kulmin e zemrës.

Karakteristikë e hekurit ankesave mangësi anemi që kanë të bëjnë me syderopenyy sindromi janë: humbja e oreksit, shtrembërim i preferencave shije (dëshirën për të ngrënë shkumës, rërë, baltë) dhe erë (dëshirën për të thith avujt benzinë, aceton dhe shter), dhimbje kur gëlltitjes një të ngurta, dhe ushqim të lëngshme (simptomë Plummer-Vinson). Një ekzaminim objektiv i sindromi i pacientit janë çrregullime syderopenycheskym trofike të lëkurës dhe mukozës - thatësi, flaking lëkurës yscherchenost pllaka tërthor gozhdë, humbje e flokëve, do të thërrasë në qoshet e gojës, fissures dhe ndryshimet aftoz në sipërfaqen e gjuhës.

Opsionet kryesore rrjedhën e mangësi hekuri anemi përfshijnë: chlorosis hershme, kronike anemi mangësi hekuri dhe mangësi hekuri anemi gjatë shtatzënisë.
Feature chlorosis në fillim është se ka shenja të hekurit mangësi anemi gjatë pubertetit dhe më shumë i zakonshëm në vajzat. Mangësi hekuri ndodh për dy arsye - për shkak të kostove të rritura dhe rritjen e indeve muskulore si pasojë e gjakderdhje gjatë menstruacioneve. Tashmë në adoleshentët fillestare provimit dyshoni se prania e chlorosis manifestimeve të hershme: lëkurë të zbehtë, pastozni, shënoi ënjtje të fytyrës dhe gjymtyrë të ulët. Një ankesë e zakonshme e pacientëve është humbje e oreksit dhe kapsllëk të shpeshta.

Kronike anemi mangësi hekuri gjatë më tipike për gratë dhe është shkaktuar nga gjakderdhje të rregullta menstruale. Në burra, shkaku mund të jetë gastrointestinale kronike anemi gjakderdhje në një vëllim më pak se 100 ml / ditë. Vini re se gjakderdhje fshehur stomakut mund të shkaktojë anemi, si të gjithë pacientët me mangësi hekuri anemi tregon ekzaminimet instrumentale të traktit gastrointestinal (ezofahohastroskopiya, colonoscopy, sigmoidoscopy, X-rrezet e stomakut dhe irrigoscopy). Shpesh simptomat që tregojnë hipoksi dhe syderopenyy, mënjanua dhe ankesat e pacientit kryesore janë manifestime të sëmundjes themelore, i cili ishte shkaku kryesor i anemi.

Hekur mangësi anemi në gratë shtatzëna është një sëmundje e zakonshme dhe është shkaktuar nga një dietë të paekuilibruar nëna shtatzënë në konsumin e lartë të hekurit. Gjithashtu shkak i shpeshtë i uljes së hekurit në gjakun e grave shtatzëna janë sëmundje infektive, prandaj, ajo është e rekomanduar për të sanitize gjitha burimin kronike e infeksionit gjatë planifikimit të shtatzënisë. Për gratë shtatzëna karakterizuar nga ankesa që tregojnë fillimin e simptomave hipoksia se sindromi syderopenichenoho.

Hekur Diplomë mangësi anemi


Në mënyrë që të japin një vlerësim cilësor të pacientit me shenjat e mangësi hekuri duhet të marrë parasysh jo vetëm klinike, por edhe treguesit laboratorike në dispozicion të pacientit. Vlerësimi i seriozitetit dhe ashpërsia e mangësi hekuri anemi është një proces i detyrueshëm për të analizuar një pacienti para përshkrimin e recetave trajtim.
Nëse ju gjykoni peshën e pacientit në simptomat klinike në dispozicion, ajo qëndron 5 ashpërsia: latente anemi mangësi hekuri (nuk ka asnjë simptomë klinike), të moderuar të rënda anemi mangësi hekuri (manifestimet anemik dhe simptomë syderopenichenoho) shprehu shkallën e mangësi hekuri anemi (pranimit manifestimet klinike të hipoksi dhe i hemodinamikën qendrore), precoma dhe gjendje kome.

Në shqyrtimin e laboratorit ndryshon tipike për mangësi hekuri, një manifestim i cili është anemi, mbani në mend se asnjë prej parametrave biokimike të gjakut mund të konsiderohet si një kriter absolut të provave dhe vetëm në treguesit agregat për të gjykuar peshën e anemisë.
Kështu, për fazën e parë të anemisë mangësi hekuri karakterizuar nga nivele të reduktuara të hemosiderin në makrofagjet e palcën e eshtrave, reduktuar thithjen e hekurit në zorrë.
Në fazën e dytë të anemisë mangësi hekuri në eritrociteve protoporphyrin rritjen e përqendrimit, një rënie të syderoblastov, ndryshimet morfologjike të eritrociteve në formë mikrotsitoz dhe gipohromiya, reduktuar përqendrimin e hemoglobinës, reduktimin e feritinë.

Faza e tretë e mangësi hekuri anemi është e shoqëruar jo vetëm me laborator, por edhe shenjat klinike të anemisë.

Hekur mangësi anemi tek fëmijët


Struktura themelore e hekurit në gjakun e një fëmije është formuar gjatë shtatzënisë së nënës, por futje më intensive e hekurit përmes enëve të gjakut placentare ndodh në tremujorin e tretë. Normë të përfshira në hekur trupit është konsideruar të plotë-gjatë porsalindur 400 mg, dhe në fëmijët e lindur para mandatit, kjo shifër nuk i kalon 100 mg.

Ndërsa trupi i një foshnje e porsalindur nuk është i shqetësuar bilanc pozitiv midis kostos së hekurit dhe të ardhurat e saj, nuk ka ndonjë ndryshim. Neonatolgët dhe pediatër thonë se stoku i hekurit të përfshira në qumështin e gjirit të nënës të mjaftueshme për të parandaluar mangësi hekuri në një fëmijë nën moshën 4 muajsh. Në lidhje me këtë braktisje të hershëm të ushqyerjes me gji mund të provokojë mangësi hekuri me pasoja të rënda për shëndetin dhe zhvillimin e hershëm të fëmijëve.
Në zhvillimin e shtetit të fëmijës zhelezodefytsytnoho patogjene ndajë 3 faza: prelatentnaya (reduktimin e hekur duke reduktuar akumulimin e saj në indet nën paprekur treguesit kuqe të gjakut formula), fshehura (Normat e reduktuara jo vetëm përmbajtja e hekurit në indet, por niveli i hekurit të përfshira në hirrë gjakut) dhe anemi (rënie në të gjithë treguesit e akuzat e kuqe të gjakut).

Bazuar në këto shifra të gjitha shkaqet që provokojnë mangësi hekuri në trupin e fëmijës mund të ndahen në disa grupe:
? Periudha e paralindjes, kushtet patologjike që përfshijnë pamjaftueshmërinë placentar (hershme dhe toksikoz vonë, sindromi hipoksi, sëmundjet infektive shtatzëna), gjakderdhje utero-platsentranoe, shtatzënisë të shumta sindromi transfuzionit fetusit, kronike të rënda anemi mangësi hekuri gjatë shtatzënisë.

? Periudha Intrapartum: ligation fillim kurrizit, gjakderdhje masive gjatë lindjes.

? Periudha Postpartum: Arsyet ushqyese (lloji i hershëm i të ushqyerit interrupt gjirit, në fillim ushqime të ngurta qumështi i lopës, dietë vegan lloji) shkakton, bazuar në normë të shpejtë të rritjes së fëmijës (parakohshmeve, lindja e një fëmije që mbart peshë shumë gjatë zhvillimit pubertal) sëmundjet që janë të shoqëruara me shkelje të zorrëve funksion thithje (sindromi malabsorption, anomalitë e sëmundjeve trashëguese e traktit gastrointestinal).
Në diagnozën e fëmijërisë e anemisë mangësi hekuri në baza klinike është e vështirë, për shkak se simptomat e anemisë janë nonspecific dhe mund të përfaqësohet nga një simptomë e mëposhtme:

- manifestimeve astenovehetatyvnыe (paraqitja e tyre për shkak të mosfunksionim strukturave të mëdha të trurit dhe janë në formën e një diferencë në zhvillimin psikomotor, irritim, reduktuar aftësinë intelektuale, prirje me hipotension dhe urinim i pavullnetshëm);
- ndryshimet trofike në lëkurë, mukozës të shkaktuara nga të ashtuquajturit sindrom epiteliale;
- sindromi i mungesës së imunitetit (sensibilitet ndaj sëmundjeve infektive natyrore që ndikon në traktin e sipërm respirator dhe zorrë);
- Çrregullime sindromi hemodinamik (hipotension, tachyarrhythmia zhurmave auscultative vrazhdë).

Fundit qendra studime randomized kanë treguar se fëmijët me simptomat e mangësi hekuri anemi që jetojnë në qytete të mëdha kanë më shumë gjasa të vuajnë nga helmimi me plumb, e cila ka komplikime të rënda në formën e çrregullimeve mendore dhe neurologjike, hepatike-i veshkave dështimit dhe i fortë absolut të përdorimit të preparateve të hekurit .
Ndër format klinike të anemisë mangësi hekuri që ndodhin në fëmijëri, dallohen:
- anemi në fëmijën e parakohshme, shenjat e para të cilat janë tashmë në muajt e parë të jetës, dhe është e shoqëruar nga një rënie e theksuar në hemoglobinë në gjak për 80 g / l. Si medikament i zgjedhur në këtë situatë është eritropoietin, i cili është paraqitur nenlekure 3 herë në javë në një dozë prej 200 IU per kg peshe trupore normës së paku 10 injeksione;

- anemi ushqimore infektive, e cila ndodh në gjysmën e dytë të jetës dhe është shkaktuar nga marrja e pamjaftueshme e hekurit të dobishme me qumështin e nënës gjatë çrregullimeve të ushqyerit të gjirit, dhe sëmundjet ngjitëse;
- chlorosis shkaktuara nga mosfunksionim endokrine gjatë pubertetit dhe ka të gjitha shenjat e mungesës së hekurit në gjak, por nuk kërkon korrigjim të specializuar mjekësor dhe kalon në mënyrë të pavarur pas instalimit cikël të rregullt menstrual.

Për të parandaluar mangësi hekuri në një fëmijë në një periudhë të dhënë, është e nevojshme për zbatimin e masave parandaluese, të ushqyerit e grave shtatzëna dhe përdorimin e formave të gjatë i ngarkuar i përgatitjeve hekurit me shenja ekzistuese e anemisë,, analiza zgjatur dhe të rregullt të ushqyerit me gji me një qasje të balancuar në futjen e ushqimeve të ngurta laboratorike periodike gjakut periferik.

Hekuri trajtim mangësi anemi


Kur zgjedhjen e terapive mangësi hekuri anemi duhet të konsiderojnë shumë faktorë, si trajtimi duhet të individualizuar, vazhdimësinë dhe justifikuar pathogenetically.

Drejtimet kryesore në trajtimin e mangësi hekuri është ndikimi i detyrueshëm në faktor dëshirore që provokojnë anemi dhe mangësi hekuri korrigjim të drogës.
Si trajtimi etiopathogenetic duhet të konsiderohet trajtimi i sëmundjeve që lidhen me gjakderdhje kronike edhe në sasi të vogla, rehabilitimin e foci kronike të infeksionit të pranishëm në trup.
Si droga justifikuara pathogenetically përdorur për të trajtuar aneminë nga mungesa e hekurit është droga përmban jonet e hekurit. Trajtimi me hekur duhet të jetë rreptësisht individuale dhe kryhet vetëm nën mbikëqyrjen e parametrave të gjakut laboratorike, pasi këto barna nuk janë në të gjitha rastet toleruar mirë nga pacientët.

Efekte anësore nga përdorimi i ilaçeve të hekurit që përmbajnë rezultojnë kripëra hekuri irrituese veprim në mukozës së traktit të sipërm digjestiv. Reagime negative manifestohet si regurgitation e përmbajtjes stomakut, shije metalike në gojë, bloating dhe shkarkimin e rëndë e gazeve dhe karrige frustrimit.
Vini re se administrata oral i përgatitjeve hekurit mukoze absorbency e zorrë e vogël është vetëm 10% dhe vetëm në shkallën e rëndë të hekurit mangësi anemi mund të arrijnë 20%, kështu që ne rekomandojmë përdorimin e dozave të larta të barnave që janë të paktën 100 mg në ditë. Besohet se për të përmirësuar zorrët absorbency acid Askorbik ndikim pozitiv, ajo është e rekomanduar përdorimin e kombinuar të suplementit të hekurit në një dozë ditore prej 50 mg për fëmijë dhe 100 mg për të rriturit.

Administrimi parenteral i plotësim të hekurit është e këshillueshme për të aplikuar për uyazyka shprehura abuzim funksion zorrë thithje. Zëvendësimi transfuzioni i gjakut të plotë ose komponentët e tij bëhet vetëm në rastin e çrregullimeve të rënda hemodinamik, si dhe manipulimi përgatitor para operacionit për arsye urgjente.
Droga te hekur-oral me efikasitetin e provuar përfshijnë: Ferropleks nje doze ditore prej 150 mg, 80 mg Tardyferon 2 g / dite, 105 mg Ferrohradumet deri 1 g / ditë, Sorbyfer-DURULES 100 mg 1 g / ditë, Aktyferryn 1 capsule 2 g / ditë.

Kur tableta administruar dhe encapsulated plotësim hekuri duhet të pini shumë lëngje, pasi ato mund të shkaktojnë lezione karies të dhëmbëve. Përgatitjet për administrim parenteral është Ferrum-Lek 100 mg 1 g / ditë. Për trajtimin e pamjaftueshmerise hekuri fëmijëve që përdoren droga në formë të lëngshme: Aktyferryn nje doze ditore prej 5 pika për kg të peshës trupore, të ndarë në 3 orësh, 5 ml Maltofer 2 g Per dite..
Në emërimin e suplemente hekuri pacientit si një trajtim zhelezodefytsytnoho shteti duhet të marrë parasysh se disa lloje të drogës në konsum thithje një fazë mund të pengojnë aftësinë e zorrëve. Këto barna janë Almagel, Tetraciklina dhe kripëra magnez.

Kohëzgjatja e trajtimit varet nga aftësia e pacientit për të absorbuar hekur dhe zgjat për aq kohë sa janë normalizuar ka parametra laboratorike të gjakut (që do të thotë qelizat e kuqe të gjakut, hemoglobinë, indeksi ngjyra, hekuri serum dhe rezolucion zhelezosvyazыvayuschaya).
Pas heqjes shenjat e mangësi hekuri anemi rekomanduar përdorimin e të njëjtit drogës, por në një dozë të reduktuar të profilaktik, si fokusi kryesor i trajtimit nuk është aq shumë eliminuar shenjat e anemisë, si mungesë e hekurit në trup.

Në përgjithësi, përmirësimi i përzgjedhjes pacientit uyazyka regjim adekuat re për 6-7 ditë. Në qoftë se efikasiteti nuk është vërejtur, është një pretekst për rregullim dozë ose ndryshimin mjekim dhe nxitje për punë të mëtejshme diagnostike.
Arsyet për mungesën e efekteve pozitive mund të jenë: nekupyrovannoe gjakderdhje, duke parregullt drogës, një kombinim i mangësi hekuri dhe mungesa e vitaminës B12, si dhe shkelje të kapacitetit thithje të zorrëve.
Moti për jetën dhe shëndetin e pacientit uyazyka favorshme për zbatimin e të gjitha rekomandimeve të mjekut, për sjellje të ushqimit korrigjim dhe marrjen thotë terapi të drogës.

Përveç barnave të përdorura për të eliminuar mangësi hekuri në trup, pacientët rekomanduar përdorimin e recetave të veçanta të mjekësisë tradicionale, e cila është e bazuar në përgatitjen e tyre ekskluzivisht nga përbërësit natyral. Këto fonde mund të përdoren si masa shtesë për trajtimin parësor dhe për të parandaluar ndërlikimet e mundshme (terapi mbushje) nën mbikëqyrje mjekësore.
Pronat më të mirë krovovostanavlyvayuschymy, sipas ekspertëve të mjekësisë alternative ka tretësirë ​​hudhër, e cila është e nevojshme për të pres gatim 100g hudhër të rinj dhe të përziejnë atë me gjethe copëtuar e mustaqe ari, pas së cilës përzierje është gatuar shtoni 05 litra 70% alkool dhe të lënë për 1 muaj. Aplikoni tretësirë ​​duhet 20 pika 3 g. Në ditë. Vini re se gjatë shtatzënisë dhe laktacionit do të thotë kundërindikuar aktualisht.

Për gratë shtatzëna dhe fëmijët Rowanberry nxjerrjen e më të përshtatshme për përgatitjen është për përzierje 1 tbsp manaferrat Rowan grimcuar 1 tbsp mustaqe ari grimcuar lë dhe pour përzierje 05 litra ujë të valë. Në infuzion mund të shtoni 1 lugë Mjaltë (në mungesë të një reaksion alergjik) dhe përdorur atë 3 g. në ditë në sips vogla 50 ml

Hekur mangësi anemi ushqim


Hematologët Shoqata Ndërkombëtare thotë se normalizimi i hahet sjellje pacient me shenja të mungesës së hekurit të butë në masë të madhe mund të normalizohen akuza e gjakut dhe jo të mbështetet në përdorimin e drogës për të eliminuar hekuri zhelezodefytsytnoho shtetit. Pacientët me anemi të rëndë tregon përdorimin e dieta të specializuara si një shtojcë për trajtimin themelor.

Parimet themelore të të ushqyerit klinike me mangësi hekuri anemi është kufizimet e mprehtë në përdorimin e yndyrave si perime dhe me origjinë shtazore dhe pasurimit produktet që përmbajnë shumë proteina. Është vërtetuar se thithjen e hekurit nga trupi nuk është në asnjë mënyrë të ndikojë në karbohidratet, kështu që ata nuk duhet të kufizojnë konsumin.
Për të mbushur nevojshme për nivele normale të hekurit hematopoiesis duhet të përfshihen në dietën e numrit të pacientëve të madh të produkteve që përmbajnë hekur (mëlçi, gjuhë viçi, mish ligët Turqi, specie kuqe peshk deti, hikërror dhe mel drithëra, boronicë dhe pjeshke) . Një përqindje e madhe e hekurit është gjetur gjithashtu në të gjitha llojet e zarzavate, mish dhe vezë. Në mesin e frutave duhet të jenë të preferuar persimmons, mollë dhe Ivey formë të papërpunuara apo të pjekura.

Nga dietë për pacientët me mangësi hekuri anemi është e rekomanduar për të eliminuar plotësisht prodhimet e qumështit dhe një numër të çajit të zi, sepse ato përmbajnë në përbërjen e tyre substanca që parandalojnë thithjen e hekurit. Në anën tjetër, produkte, synergists, të cilat duhet të jenë në një shumë të përdorimit në lidhje me produktet e hekurit që përmbajnë janë ato që përmbajnë një përqindje të lartë të vitaminës C (lëpjetë, currants, lakër turshi, fruta dhe lëngje agrume me tul).