Inflamacion i trake - Simptomet, trajtim


Trake - kërc organ me tuba që lidh fyt me bronke. Inflamacion i mukozën e trake (tracheitis), shpesh ndodh ftohjet apo infeksione virale, dhe mund të jetë edhe akute dhe kronike.

Shkaqet dhe simptomat e inflamacionit të trakeTracheitis akute shpesh ndodh si një sëmundje të veçantë, dhe shpesh shfaqet në një sfond të gripit, ftohjet, zakonisht e kombinuar me rinitit, pezmatim i fytit dhe faringjit. Në mënyrë tipike, sëmundja është shkaktuar nga infeksionet virale, të paktën - bakterial (streptokoksike, streptokokut, pnevmokokkovыmy) dhe kërpudhat. Përveç kësaj, pezmatimi i trake mund të kontribuojë në inhalimi i ajrit të ftohtë ose me pluhur që përmban substanca ngacmues.

Tracheitis kronike zakonisht zhvillohet nga një akut dhe shpesh shihet në njerëz të cilët abuzojnë duhanit prirur për alergji, si dhe stanjacion në rrugët e frymëmarrjes të shkaktuara nga sëmundjet e mushkërive, zemrës dhe veshkave.
Simptomet e tracheitis akut zakonisht shfaqet pas shenjat e inflamacionit të traktin e sipërm respirator. Simptoma më karakteristike është inflamacion i kollë trake të thatë që është më e keqe gjatë natës dhe në mëngjes. Ajo gjithashtu ndodh gjatë frymëzim të thellë, të qeshura, një ndryshim i papritur në temperaturën e ambientit.

Përveç kësaj, ju mund të përjetojnë:

 • ndjesi djegie në gjoks;

 • wheezing;

 • përkeqësimi i përgjithshëm i shëndetit;

 • ethe.


 • Si për të trajtuar inflamacion trake?


  Trajtimi i sëmundjes ka për qëllim zakonisht në heqjen inflamacion dhe për të luftuar shkakun e tracheitis.
  Duhet të theksohet se pije të nxehtë, lozenges fyt për të lehtësuar disa trajtime të tjera nuk janë të efektshme në luftën kundër simptomat e inflamacionit të trake dhe nuk ndihmojnë në eliminimin e periudhave të shkurtra të dhimbshme të kollitjes.
  Pacientët zakonisht të përshkruara Llaçe mustardë në gjoks. Për të përmirësuar shkarkimin e mukusit në tracheitis përshkruar expectorants:


 • rrënjë alte, jamball;

 • mukolitike tjera;

 • Inhalimi alkaline.


 • Për lehtësimin e sulmeve kollitjes përdorimin e drogës veçanta antitussive:

 • Codeine;

 • Libeksin dhe kështu me radhë. D.


 • Ajo duhet të mbahet mend se kombinohen drogë antitussive me jo mukolitike.
  Nëse pezmatimi i trake të aplikojnë për të gënjyer poshtë pjesë të sistemit të frymëmarrjes, të përdorura për trajtimin e antibiotikëve. Gripi shpesh të përshkruara Remantadin, ndërsa infeksionit viral të pacaktuar - Interferon.

  Nëse trajtimi është nisur menjëherë sëmundja është 1-2 javë.