Inflamacion i gjuhës


Glossitis - një problem mjaft të zakonshme. Ky inflamacion i gjuhës, e cila jo vetëm që ndryshon pamjen e trupit, por edhe i jep pacientit siklet shumë. Kjo është arsyeja pse lufta kundër tij duan të fillojnë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Gjuhët shkakton inflamacionShkaqet e glossitis mund të jetë e ndryshme. Më të zakonshme janë si më poshtë:

 • infeksionet virale dhe bakteriale (përfshirë edhe virusin herpes);

 • Dëmtimi mekanik;

 • djegiet;

 • candidiasis që ndodh në një çekuilibër microflora sfond të zgavrën me gojë;

 • acarim të shkaktuara nga duhani, alkooli, ushqimet pikante apo shumë i kripur, pije të nxehtë;

 • alergji (dhe ushqim, dhe për të stimujve të jashtëm).


 • Shumë shpesh, inflamacion i maja e papillae gjuhë bëhet një manifestim i sëmundjeve më të rënda:

 • sifilizi;

 • aftoza;

 • planus liken;

 • eritemë miltyformnoyi;

 • anemi dhe të tjerët.


 • Shumë ekspertë të quajtur ndryshimet gjuhësore glossitis që kanë ndodhur në sfondin e beriberi ose dermatosis, dhe trupit natyrore anomalitë strukturë.

  Simptomet e gjuhës inflamatore


  Glossitis - kjo sëmundje nuk e vërejnë atë që është e pamundur. Tipari kryesor i saj - një ndjesi të fortë djegie në gojë. Pacienti ndjen se ai ndihet në gojën e tij një trup të huaj, por e konsiderojnë të pamundur. Simptoma të tjera të glossitis të duket si ky:


 • për shkak të inflamacionit ajo mund të bymehet anë;

 • rrit jargëzim;

 • Gjuha bëhet një sipërfaqe të qetë;

 • ajo është e ndritshme të kuqe ose ngjyrë gështenjë;

 • në gojë shfaqen plagët e vogla dhe plagë që mund të rrjedh gjak.


 • Disa pacientë vuajnë nga fakti se ata nuk mund të hani normalisht dhe flasin - ajo shtohet shumë.

  Trajtimi i gjuhës inflamatore


  Për të marrë glossitis shpëtoj, së pari ju duhet për të hequr shkakun e inflamacionit. Më efektive është konsideruar si një terapi komplekse që përfshin antibiotikët, drogë anti-inflamator dhe do të thotë për të rritur imunitetin.

  Eliminimi shenjat e gjuhëve inflamacion duke përdorur antiseptics. Well krijuar mjete të tilla si furatsillina ose chlorhexidine. Ky solucion, përdoret për përgatitjen e shpëlarje. Në rastet më të vështira për lehtësim dhimbje anesthetics përdorura.
  Mjekimi kryhet në shtëpi, shtrimin në spital është e nevojshme. Dhe për glossitis nuk potryvozhyv përsëri, mundësisht që të angazhohen seriozisht në forcimin e imunitetit: shikoni dietë, të ndajë kohë të mjaftueshme për gjumë dhe ajër të pastër.