Sëmundjet inflamatore të trurit njerëzor


Truri është një nga organet kryesore përgjegjëse për koordinimin, gjuhën dhe sjelljen. Një njerëzore, natyrë në një aktivitet të veçantë, emocion - të gjitha në kordonin pushtet. Si çdo organit të trupit të njeriut, ajo është karakteristikë e sëmundjes dhe trurit mund vuajnë nga sëmundje vaskulare, si dhe sëmundjet e natyre inflamatore. Për të përfshirë arachnoiditis nxitëse, encefalit dhe meningjit e etiologies ndryshme. Arachnoiditis ndikuar kryesisht trurit Arachnoid. Kjo mund të ndodhë pas reumatizmi rënda të gripit vuajtje, si rezultat i grykët kronike, otitis media, rhinosinusitis. Që infeksioni mund të merrni në tru, duke anashkaluar ndarjen kockëmadh që ndan sinus hundës ose veshin në tru. Arachnoiditis mund të shkaktohet nga sëmundje të përbashkëta, të tilla si fruthi apo fruth i keq kur inflamim mund të depërtojnë në trurin me gjak, e cila është bartëse e një sëmundje inflamatore (dhëmbi, grykët, pneumonia, abrasions, etj). Si rezultat i kësaj, truri Arachnoid pëson ndryshime patologjike: trashje dhe turbullt, formimin e mbështjelljes, cysts mbushur me lëng. Arachnoiditis mund të jenë: të përbashkët; kufizuar; slypchyvыm; cistike; slypchyvыm cistike. Sëmundjet e trurit të njeriut, si abscesi dhe arachnoiditis mënyra shumë të ngjashme të infeksionit, të cilat mund t'i atribuohet në kokë lëndime të kokës. Megjithatë, arachnoiditis, ndryshe abscesit, mund të ndodhë edhe kur mbyll trauma. Vendi i vendndodhjes së saj mund të jetë mëparshëm ose filxhan pasmë kafkës dhe baza e trurit.


Diagnostics është shumë e komplikuar, kështu që ju duhet të i kushtoj vëmendje të përkeqësimit pas sëmundjeve infektive apo acarimin e sëmundjeve kronike të veshit-hundë-fyt. Pafuqi, dobësi, dhimbje koke, pagjumësi, vizion reduktuar mund të japin një efekt 10 ditë pas infektimit mëparshëm. Bazuar në ankesat e pacientit dhe tablonë e përgjithshme klinike, i emëruar studime shtesë për të sunduar nga një tumor të trurit. Trajtimi ka për qëllim kryesisht në marrjen e shpëtoj të infeksionit, i cili çoi në sëmundjet e mëposhtme të njeriut, duke përfshirë të trurit. Trajtimi vazhdoi, përfshirë antihistamines dhe thithjen e fondeve dhe për të përmirësuar qarkullimin. Kërcënimet ndaj jetës në këtë rast nuk është, por pacienti zakonisht mbetet grupi me aftësi të kufizuara III, në qoftë se shteti nuk përkeqësohet relapses shpeshta. Sëmundjeve të tilla inflamatore të tilla si meningjiti është virale, purulent ose toksike. Për të mposhtur origjinën meninges virale dhe të shkaktojë fruthit, gripit, shytave dhe infeksionet e tjera virale. Natyra purulent meningjit është i ndarë në sëmundje fillor dhe të mesëm. Primar të shkaktuar nga meningokoku, dhe i dyti në të njëjtën mënyrë si kur arachnoiditis dhe abscesi cerebrale kur agjentët kanë vatra të ndryshme të infeksionit ose dëmtim të trurit traumatike. Për shqetësimet e mesme dhe meningjitit me tuberkuloz të shkaktuara nga TB aktiv. Ai njihet si forma më komplekse e meningjitit lëngshëm. Ashtu si shumë sëmundje të trurit të njeriut, meningjitit shoqërohet me torturues dhimbje koke. Në fillim ajo e lokalizuar vetëm në rajonet ballore dhe zverku, më pas kapjen e të gjithë kokën. Pacienti është e vështirë për të edhe të ndryshojë pozicionin e kokës dhe trupit. Gjatë temperaturave të përzjerë të larta dhe ndonjëherë të vjella. Dhe të vjella harlisur nuk varet marrjes të ushqimit. Me një rritje të pacientit janë konvulsione vëzhguara, jerm, hallucinations. Ndonjëherë, për të krijuar pamje të vërtetë dhe shkakun e meningjitit në një pacient duke marrë lëngun cerebrospinal përmes birë. Por në dyshimin më të vogël të sëmundjes dhe pacientit të hospitalizuar të përmbajë izoluar. Një terapi me antibiotikë në rast të origjinës viral ose komplikime të trajtimit rregulluar. Sëmundje truri i njeriut natyra goditës infektive dhe në rast të encefalit, e cila i referohet edhe të sëmundjeve inflamatore. Encefalit primar ndodh zakonisht si rezultat i pickimin e insekteve. Shumë të zakonshme tik-tak-përballohen encefalit (CE), por simptoma të ngjashme me atë ka pranverë-verë virus encefalit të shkaktuar gjitarët tajgë. Nga emri është e qartë se ajo është aktivizuar vetëm gjatë këto kohë të vitit. Sot, ka disa lloje të vaksinave. Simptomat CE dhe tajgë virus të ndryshme. Në rastin e parë pacienti dhemb dridhura dhe temperaturë, dobësi të gjithë trupit dhe dhemb joints, por përndryshe nuk ka sup paraliza e dobët dhe zonën e qafës. Një encefalit letargjik transmetohet nga pikat ajrore dhe ajo është e karakterizuar nga pagjumësia, ndërgjegje të dëmtuar, temperaturë të lartë. Encefalit mund të jetë për shkak të një sëmundjeje, fruthi, li e dhenve, rubeolës. Shenjat e para mund të manifestuar veten në 3 - 5 ditë pas skuqje të lëkurës. Në të gjitha rastet ka dobësi, ethe dhe vetëdije në depresion. Kjo është për shkak se kur encefalit ndonjë etiologji kryesisht ndikon në çështjen e bardhë të trurit. Encefalit është trajtuar vetëm në një spital dhe, në varësi të shkakut të drogave të caktuara të ndryshme. Pra, në qoftë se hryppoznom, lopë apo virus encefalit herpes mjete të përdorura, pastaj kafshoj shënoni ato janë absolutisht të padobishme. Terapia e përdorur tonik përdorur antipyretics dhe analgesics për të lehtësuar gjendjen me temperaturë të pacientit në ditët e para. Encefalit konsiderohet sëmundje shumë të rënda të trurit. Statistikat raportojnë se 80% e të gjithë të shërohen të mbetet me aftësi të kufizuara. Edhe pse kjo nuk është aq e zakonshme, ju duhet të kujdeset për vaksinimit.