Sëmundjet inflamatore të syrit njerëzor


Në varësi të vendndodhjen e procesit inflamator në mjekësinë moderne mund të dallojë sëmundjet e mëposhtme njerëzore sy dhe sëmundjet inflamatore të syrit dhe kornea. Konjuktivit - një inflamacion i mukozës së fundus. Kjo sëmundje është konsideruar më e zakonshme e të gjitha sëmundjeve të syrit. Si patogjen kryesor zakonisht veprojnë viruset dhe kërpudhave, klamidia dhe bakteret e ndryshme dhe patogjene të tjera. Në mjekësi gjithashtu prodhojnë conjunctivitis alergjik. Shpesh agjenti penetron sytë mukoze për shkak të kontaktit të drejtpërdrejtë të saj me duart e kontaminuara ose ujit të kontaminuar. Simptomat e dukshme të konjuktivit dhe fotofobi gjetur sy të forta të kuqe, marramendës i vazhdueshëm dhe madje konvulsiv tepruar, një rënie të lehtë në mprehtësi vizuale, si dhe ndjesi të pakëndshme të trupit të huaj në sy, ënjtje të jetë e mundur e lehtë e qepallave. Shpesh konjuktivit përditësuar me lezionet njëanshme e fundus, por sëmundja gjithmonë vlen edhe për syrin tjetër. Sy shkarkimit mund të jetë aq i grimcave mukozës dhe mukozës së plehut organik që mund të tregojnë praninë e konjuktivit virale dhe bakteriale. Për diagnozë të saktë dhe trajtimin e duhur të pacientit konjuktivit duhet të shihni një okulist specialist. Varësisht nga vajrat më të mira patogjene përdorur së bashku me antibiotikë, antifungal dhe barnave antivirale. Kur duhet ose kur simptomat rastolkovannыh metodë joefikas të trajtimit të mundshëm një tranzicion të qetë të inflamatore kronike apo të saj "thellim" në brendësi të syrit për zhvillimin e mëtejshëm të keratitit.


Keratitis - një inflamacion i kornea e syrit të njeriut. Keratitis, si dhe sëmundje të tjera të syrit të njeriut, mund të shkaktojë një gamë të gjerë të patogjene. Ndër të gjithë të tjerët duhet gjithashtu të theksohet se papritur Keratitis mund të ndodhë në trup në praninë e sëmundjeve të tilla si sifilizi, infeksion herpes dhe tuberkulozi. Shumica Keratitis bakterial shfaqet pas një fundus traumatik lëndimit, si dhe patogjen penetron kornea steril normale. Në një situatë tipike njerëzit ankohen për dhimbje të mprehtë, lotim të rëndë, frika e dritës, skuqje të syve, prania siklet e trupave të huaja dhe humbje të mprehtë vizion. Në ekzaminimin fillestar vërejtur një rënie të lehtë në shkëlqimin, transparencën e kornesë. Nëse Keratitis ishte shkaktuar nga bakteret, ka qelb bollshme. Në qoftë se kjo është shkaktuar nga virusi herpes, ka një skuqje të lëkurës të flluska të vogla transparente në gojë, buzë, lëkurë, hundë, qepallat. Trajtimi duhet të jetë një klinikë, spital, por sigurisht në departamentin e oftalmologjisë. Angazhohen në keratitit vetë është shumë e rrezikshme, kjo shpesh çon në humbjen e pjesshme ose të plotë të vizionit në një ose edhe të dy sytë. Yrytom quajtur inflamacion irisit të syrit. Më iritis zhvillon në njerëz, nëse infeksioni mori në enët e gjakut dhe hyri në mënyrë të vendosur në choroid. Rol të rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjes luajnë një sëmundje sistematike dhe kronike të tilla si sifilizi dhe tuberkulozi, reumatizmi dhe sëmundjet e Otolaryngology, kirurgjisë në zonën e syrit - lëndimeve dhe operacioneve të ndryshme në sy, duke rastet e keratitit. Shpesh, duke ndryshuar ngjyrën e irisit, për shembull, gri të lehta ose blu është pothuajse e gjelbër, sytë ngjyrë kafe të kthehet pothuajse i zi. Ndryshimet dhe foto iris sy - ka disa swellings zhduken linja të dallueshme drejtë. Simptomë e fundit dukshëm është nxënës shtrëngim sy dhe mungesa e çdo përgjigje të lehta - një inflamacion të mprehtë e enëve të gjakut tranzicion të qetë të muskujve që constricts nxënësin. Trajtimi i iritis mund të kalojë dy ambulatore dhe stacionare. Mjeku pjesë përshkruan substancave të veçanta që zgjerohet nxënësi, fizioterapie trajtim të plotë dhe injeksione të hormoneve. Së bashku me procedurat e mësipërme praktikuar terapi të mirë profesionale. Iridocyclitis - një inflamacion i irisit dhe trupit ciliar. Ai është si një vazhdim logjik Irita. Direkt në sy vaskulare është trupi ciliar, funksioni kryesor i cili shtrihet në pjesën e brendshme të fundus dietë. Në çdo proces inflamator që po ndodh në dhimbje të trupit ciliar intensifikuar në vendin e prekur dhe vizionin njerëzor përkeqësohet edhe më shumë. Në depozitat ekzaminimin mjekësor vërejtur manifestimin e pikës ngjyrë gri dritë mbi kornea fundus. Trajtimi në kohë dhe e duhur e iridocyclitis rikthen të gjitha funksionet e syrit. Trajtimi i kryer në spitale. Terapia Mjekimi është yzlechyvanyyu ngjashme Irita. Horeoydyt - një inflamacion i choroid. Kjo sëmundje shkaktohet nga tuberkulozi Mycobacterium, por megjithatë mund të ketë arsye të tjera. Njerëzit horyoydytomom pacientët ankohen për flashes të ndryshme të dritës që ndodhin para syve të pacientit, turbullt fortë, shtrembërimit të formave të ndryshme dhe madhësive të objekteve, shimmer ngjyra për sytë ulur mprehtësi vizuale. Në çdo inflamacion edhe të vogël të syrit duhet të fillojë trajtim të menjëhershëm në fazat e hershme të sëmundjes, ajo do të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve dhe për të mundësuar vtyahaty botën si shkëlqim në të gjitha ngjyrat, si dhe në sëmundje.