Marramendje dhe të përzier


Secili prej nesh së paku një herë duhej të merren mendtë. Ajo është shkaktuar nga lëvizjet e papritur e kokës, lodhje ose sëmundje. Ndonjëherë ndjenjë marramendje dhe të përzier në mënyrë të ashpër që mund të shoqërohet me të vjella dhe pacienti humb aftësinë për të qëndruar në këmbët e tij.
Vjellje dhe marramendje - Shkaqet
Ne e dimë më shumë se tetëdhjetë arsyet e shfaqjes së marramendje. Shumica e tyre janë mjaft të padëmshëm. Këto përfshijnë urisë, lodhje ose sëmundje lëvizje në automjete. Megjithatë, ky fenomen tregon sëmundjen humbjen organizëm. Karakteri qendror i karakteristikë marramendje: • dëmtimi;

 • migrenë;

 • epilepsi;

 • qarkullim të dobët;

 • tumor.


 • Nga plumbi periferike marramendje:

 • Semundja Meniere;

 • shkatërrimi ose veshit aparatin vestibular.


 • Për shkak të këtij numri shkakton humbjen e diagnozës së sëmundjes. Por mos harroni se në qoftë se koka është tjerrje dhe dëmtimi vërejtur trurit (vizion të dyfishtë, humbja e ndjesi e gjymtyrë), ajo sugjeron një plagë qendror. Nëse ka një dëgjim, pastaj e konsiderojnë shkaqet karakter periferik.

  Sëmundje Meniere me marramendje
  Patologji Natyra, i shoqëruar nga një marramendje të mprehtë dhe të përzier, dhe shkaku i saj nuk është kuptuar plotësisht. Disa ekspertë besojnë se trauma dhe infeksioneve që ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes. Karakteristikat e saj përfshijnë:

 • Sulmi i marramendje kohëzgjatje disa orë;

 • të përzier, të vjella;

 • humbjen e dëgjimit;

 • ndjenja presion nga veshit.


 • Simptomat e fundit për dy javë dhe të ndodhë përsëri pas një pushimi të shkurtër.
  Marramendje të fortë, të përzier, të vjella dhe dobësi në pezmatim nervi vestibular

  Sëmundja karakterizohet nga ndodhja e marramendje spontane, i shoqëruar nga të vjella, një panik bilancit të përkeqësuar. Kur anim kokën vërejtur rritje simptomat. Dëgjimi përkeqësohet, nganjëherë ndjehet plotësinë chuvst në veshët.
  Natyra e sëmundjes nuk është kuptuar, por marrëdhëniet u shënua nga zhvillimi i pezmatim nervi pas pësimit të infeksioneve respiratore.
  Dobësi, marramendje, të qenët i përgjumur, të përzier, migrenë
  Dhimbje koke shpesh ndikojnë migraines. Në sulmet, crashes në furnizimin me gjak në pjesët e trurit që rregullojnë funksionin e aparatit vestibular, duke përfshirë edhe një person ndjen rrotullues kokë. Simptomat nuk përfshin vetëm marramendje, por të përzier, të vjella, fotofobi, humbjen e bilancit. Disa dhimbje gjatë sulmit është vërejtur.

  Marramendje psikogjenike
  Kjo patologji është e rreme në natyrë, pasi problemet nuk janë të shkaktuara nga aparati vestibular. Besohet se kjo është një manifestim i dystonia enëve të gjakut, e cila ndikon prirur për ankthit dhe ankth. Tiparet kryesore të Sëmundjet:

 • vetëdija e paqartë;

 • frika e rënies;

 • periudhave të shkurtra të marramendje, zastayuschye brenda ose transport;

 • ankthi;

 • ndjenja e shkurtër fryma;

 • nervozizëm.


 • Marramendje dhe të përzier në gratë
  Shkaku tipik i kësaj sëmundjeje në femra është ndryshim hormon. Numri i tyre rritet gjatë menopauzës dhe menstruacioneve, anemi komplikuar. Mungesa e hemoglobinës është arsyeja që truri nuk ka oksigjen, kështu që nuk ka marramendje, ndryshimet humor. Gjatë menopauzës ka pika presion dhe për të rritur excitability nervor. Manifestimi i marramendje në shtatzëni është rezultat i presionit të ulët dhe mungesa e glukozës në gjak.