Ftohtë - trajtim


Ftohjet - sëmundjet më të zakonshme në mesin e të dy fëmijët dhe të rriturit. Në terminologjinë mjekësore, kjo sëmundje quhet sëmundje respiratore akute (ARI).
Ka shumë mendime se si për të trajtuar ftohjet. Pavarësisht nga ARD dukshme neobrazlyvist, trajtim të pahijshme, si dhe diagnoza e gabuar mund të çojë në pasoja tragjike.
Ftohtë të përbashkët kryesisht prek rrugët e frymëmarrjes e sipërme. Por në qoftë se ju le procesi marrë kursin e saj, rreziku i sëmundjeve të shfaqet bronkit, pneumoni, pectoris dhe sëmundje të tjera serioze. Gjithashtu, të ftohtë të hutuar me SARS, mund të merrni komplikime si simptomat e ARI nuk është shumë e ndryshme nga simptoma të tjera të ftohjet.


Simptomet e ftohtë të përbashkët:

 • temperatura rrallë ngrihet mbi 38 ° C;

 • rrufë, teshtitjes, kollë të butë, fyt zihet fryma;

 • ndjenja e dobësisë të kaluar të gjatë, dhe jo shumë e theksuar.


 • Prania e simptomave të tjera (ethe, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve, kollë të rëndë, lodhje) tregon virusin e gripit ose SARS. Shumë besojnë se ftohjet janë rezultat i virusit, i cili lehtësisht sulmon trupin të ftohtë dhe të dobësuar. Por studime të japë rezultate të ndryshme, dhe të bien dakord vetëm se antibiotikët nuk janë të efektshme për ftohjet dhe madje e rrezikshme. Numri mesatar i sëmundjeve ARI në fëmijë në vit është 3-4. Nëse fëmija është i sëmurë më shpesh dhe për një kohë të gjatë, ju duhet të i kushtoj vëmendje për gjendjen e imunitetit. ARI rriturit në mesatare është 1-2 herë në vit. Në rast të dhimbjes është më e mirë për të ndërmarrë veprime dhe të fillojnë trajtimin e ftohjet.

  Si për të kuruar një të ftohtë?


  Pavarësisht mundësinë e komplikimeve, shumica e popullsisë preferon mjetet juridike popullore për ftohjet. Përvojë të dëshmuar në gjysheve decoctions dhe infuzione nuk kanë efekte anësore të tilla si droga. Çdo person ka recetë e tij që ka ndihmuar në mënyrë të përsëritur atë. Rreziku i vetëm i vetë qëndron në diagnozë të gabuar dhe mundësinë e sëmundjeve kronike. Ju shpesh mund të shikojnë njerëzit duke u shpëtoj prej simptomave, që udhëtojnë për të punuar dhe për të dërguar fëmijët e tyre në shkollë dhe trupin e brishtë kishte përveç kontrollin sëmundja ende vazhdojnë të kryejnë shumë funksione. Këtu dhe atje janë komplikime të ARI. Në qoftë se si duhet trajtuar ftohjet, brenda trupit nuk do të shpenzohen për luftë të gjatë me sëmundjen. Nuk janë rekomandime të thjeshta të cilat duhet t'i përmbahen me sëmundje të ARI:


 • temperatura 38 ° C nuk duhet të xhiruar poshtë, kjo është ilaç më të mirë kundër ftohjet dhe viruseve (me përjashtim të përgjigjet individuale për rritjen e temperaturës (konvulsione, probleme të zemrës, dhe kështu me radhë f)..;

 • nuk do të marrë ushqimin në mungesë të oreksit dhe të përpiqen për të ushqyer fëmijët e sëmurë;

 • pini shumë lëngje, mundësisht që përmban vitamina dhe substanca minerale (TEAS bimor, lëngje të freskëta, pije frutash). Është gjithashtu e rekomanduar për të përdorur produktet e qumështit (kos, thartuar pjekur qumësht, hirrë, kos);

 • të jetë i sigurt për pije me hundë të ftohtë, nuk presin që ai do të jetë vetë. Mund të marrë, ose mund të qëndrojnë në formën e sinusit kronike;

 • shpesh hedh në dhomë, ajri duhet të jetë të moderuar të ftohtë dhe të lagësht;

 • Ndiqni pjesën tjetër shtrat. Kjo do të përshpejtojë procesin e shërimit dhe të mbrojtur kundër komplikime.


 • Nëse trajtimi ARD është i paefektshëm, ajo mund të marrë studim, sidomos në kollë zgjatur dhe pamjen e komplikime të tjera.

  Ftohjet në fëmijët


  Në qoftë se fëmijët tuaj janë të prirur për ftohjet e shpeshta, ju mund të lexoni një libër të Dr. Komarovsky "Ari:. Doracak për prindërit e ndjeshme" Rekomandimet e tij janë të bazuara në përvojën praktike dhe mund të mbrojnë fëmijët nga efektet negative të barnave. Shpesh, për trajtimin e sëmundjeve akute respiratore te fëmijët, të frikësuar prindërit përdorë ilaçe të fortë, duke besuar se duke hequr simptomat, ata do të ndihmojë fëmijën tuaj. Në praktikë kjo ndryshe - fëmijët vuajnë gjatë dhe më shpesh si sistemi imunitar dobësohet. Mënyra më e mirë për të trajtuar ARI - për të mundësuar trupin për të trajtuar veten, pa ndërhyrë.

  Sa më sipër nuk zbatohet për fëmijët shumë të vegjël. Gjendja e tyre është më e mirë për të mbajtur nën kontroll specialist me përvojë. Megjithatë, nëse një specialist përshkruan antibiotikët për ftohjet, pa një diagnozë, kështu, vetëm në rast, është më mirë për të kërkuar një mjek tjetër.

  Parandalimi ARI


  Parandalimi i sëmundjeve të frymëmarrjes, sidomos në jashtë sezonit, gjithashtu nuk ka të lënduar. Hani ushqime të pasura me vitamina, fruta, perime të freskëta. Shpesh jashtë Ushtrimi forcon, për të shmangur lodhjen dhe stresin. Më të ventiluar strehimit, veçanërisht me fillimin e sezonit të ngrohjes. Është e dobishme për të mësuar ushtrime të frymëmarrjes - ngopjes së oksigjenit në masë të madhe rrit imunitetin. Kujdesuni për shëndetin tuaj dhe ftohjet nuk janë të frikësuar.