Ftohtësi


Në shumicën e rasteve të ftohtë është një infeksion viral i traktin e sipërm respirator, e cila çon në inflamacion të mukozën rreshtim këtë pjesë të traktit respirator. Simptoma të përbashkëta përfshijnë rhinorrhea (rrufë), teshtitjes, dhimbje të fytit (fyt strep).
Infeksion viral, që ne e quajmë "të ftohtë"Shpesh mund të trajtohen pa drogë duke përdorur pjesën tjetër, duke marrë një shumë të lëngjeve dhe disa barnave OTC për lehtësimin e disa simptomave. Ndërsa nuk ka barna të efektshme kundër agjentëve dëshirore e ftohjet.


"Ndihmon" e duhanit të ftohtë, duke përfshirë praninë e fëmijëve, si ajo paralizon qelizat e epitelit ciliar (qerpikë) që ofrojnë ajrore të pastër. Ftohjet mund të përhapet përmes duarve, jo vetëm nëpërmjet ajrit. Për të parandaluar përhapjen e viruseve nuk prek sytë, gojën dhe hundën, lani duart shpesh, kur ju jeni të sëmurë ose janë në kontakt me personin e sëmurë.
Disa sëmundje të tjera të ngjashme në simptomat e ftohjet, por kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor dhe duke marrë medikamente të veçanta. Nëse ju keni një temperaturë të lartë (temperaturë mbi 380 ° C), të shoqëruar nga të dridhura dhe kollë me otharkyvanyem trasha mukozë ose nëse kollitjes dhe të marrë frymë thellë shkakton dhimbje të forta në gjoks, është e mundur që ju keni pneumoni. Ajo menjëherë duhet të konsultoheni me mjekun për një diagnozë dhe të fillojnë trajtimin e duhur.


Më të sigurta, më e lirë dhe më e mirë mënyrë për të trajtuar të ftohtë të përbashkët - kjo është pothuajse asgjë për të bërë dhe për t'u dhënë sëmundjen për të kaluar të tyre. Nëse është e nevojshme, të marrë ilaçe për lehtësimin e disa simptomave.
Si për të trajtuar një të ftohtë


Terapi jo-drogës


Mënyra më e mirë për të trajtuar ftohjet, pa përdorimin e drogës - është pirja e tepruar të paktën 8 deri në 10 gota pije e butë (mundësisht të ngrohtë ose të nxehtë), qetësi dhe ndërprerjen e duhanit. Mënyra e vetme që në njëfarë mënyre mund të përpiquni të rezistojë këtij virusi Interferons (efektive aplikimi i parë - sëmundje vtoroyden - më të padobishme) dhe pajisje (përgatitja Gjithëpërfshirës ymmunohlobulynovыy) - efektive duke marrë ushqim për të parë 3 - 5 ditëve të sëmundjes.

Kur rhinorrhea (nëse lumë që rrjedh nga hunda) nuk kanë nevojë për të përdorur drogë, por më tepër për të pritur, pasi rhinorrhea është kullimit e mukusit që përjashton infeksionin nga trupi, kështu që ju nuk duhet të merrni ndonjë drogë. Megjithatë, në qoftë rhinorrhea zgjat më shumë se një javë, të konsultoheni me një mjek.
Për këtë arsye, nuk ka nevojë për të trajtuar kollë produktive (kollë kur dalje jashtë).
Nëse simptomet vazhdojnë përdorur këto masa dhe këto simptoma të ndërhyjnë me jetën normale, është e rekomandueshme mjetet më të sigurta dhe efektive në vijim.

Nëse hundë juaj është bajat, veçanërisht në qoftë se ju nuk mund të marrë frymë lirisht, përdorimi i bie apo një spray nazale që përmban hydrochloride oksimetazolin (p.sh. AFRIN) hydrochloride ksilometazolina (të tilla si sprays hundës OTRYVYN) ose fenilefrine hydrochloride (psh, me pika ose spray hundës Neo-SYNEFRYN). Por nuk e përdorin ato më shumë se tri ditë.
Në "stanjacioni në hundë" nuk e përdorin çfarëdo mjete protyvozastoynыe merret me gojë (tableta, shurupe). Këto medikamente mund të rrisë normën e zemrës dhe presionin e gjakut. Përveç kësaj, ata janë emocionuese dhe do të keqësojë gjumë potsesse. Kur përdorni një llak apo pika hundës 1 - 3 ditë (jo më shumë) në trupin tuaj merr 25 herë më pak të drogës dhe, për më tepër, bie në hundë, që është aty ku është e nevojshme, në vend se të shpërndara në të gjithë trupin siç është rasti me gojë mjekim.

Në të nxehtit, dhimbje koke dhe dhimbje në përdorimin e trupit, nëse është e nevojshme, aspirina ose Acetaminophen (paracetamol në fëmijët më të mirë).


Kollë - e keqe e domosdoshme


Dritë vazhdimisht vetë-pastrimi për të siguruar frymëmarrjen efektive. Në mukusit normal të mushkërive rreshtim muret dhe i mbron ata prej grimcave të huaja (tymit, pluhurit, viruset). Cilia i ciliar mukusit shtytje epiteli nga respektimi grimcat nga mushkëritë. Kollitjes kontribuon për heqjen e shpejtë të substancave të padëshiruara nga drita.
Kollë përfitime ndërsa largon substanca e padëshiruar, të tilla si gëlbazë (mukusit) nga rrugët e frymëmarrjes dhe mushkëritë. Kjo është quajtur një kollë produktive dhe shpesh ftohjet, bronkit dhe pneumoni. Nga ana tjetër, e thatë, e thatë kollë (nonproductive) mund të jetë i bezdisshëm dhe të ndërhyjnë me gjumë. Kollitjes mund të jetë gjithashtu një sypmptomov sëmundje kronike të tillë si astma ose mund të shkaktuar nga tymi i cigares.

Kollë produktive - është pjesë e procesit të shërimit nga ftohjet dhe gripit. Ju duhet të bëjë gjithshka të mundshme për të hequr materialin e padëshiruar nga mushkëritë nga "lirim" pështymë. Kjo është expectorant qëllim që dobëson përzgjedhjen në mënyrë që ata janë kollë e lehtë udalyatyutsya (otharkyvanyy). Expectorants mirë është uji, lëngjet veçanërisht të ngrohtë, të tilla si supë, e cila thins mukusit dhe promovon hydration të rrugëve të frymëmarrjes. Mjedisi i lagësht kontribuon në këtë. Ajo duhet të pini shumë lëngje dhe ndoshta lagështoj ajrin në ndërtesë duke përdorur një humidifier ose avullimit të ujit përmes aparat avullimi. Në dimër ju mund vetëm të vënë në një tigan radiator me ujë. Mjekët rekomandojnë shkollës së vjetër, me të njëjtin qëllim, për të përdorur enzimat (mezim, panzinorm, festive) sepse ato përmbajnë pepsinë. Edhe pse kjo se ose e gabuar me perspektivë moderne shkencore, në kollitjes, enzimat e pritjes ftohjet në mënyrë të barabartë të dobishme si shërim të shpejtë të trupit, ose më mirë të pankreasit vuan në ndonjë të ftohtë (të ashtuquajtur pancreatitis reaktive).

Kollë nonproductive, kollë e thatë pa tregon gëlbazë mund të trajtohen me medikamente antitussive. Kur kolliteni, e cila pengon gjumin tuaj normale ose të rëndë dobëson trupin, dhe ju mund të përdorni një nga këto mjete. Ajo duhet të përdorin odnokomponentыmy përgatitjet ftohtë. Në trajtimin e kollë gjithashtu e rekomanduar pushim dhe mjaft e lëngjeve.
Codeine, e cila është e përbërë nga shumë mjekë emëruar drogë antitussive nuk është e rekomanduar për të marrë kollë. Codeine është e varur dhe mund të kontribuojnë në shfaqjen e kapsllëk.

Kur ju kollë, pështymë në qoftë se (mukusit) bëhet i gjelbër, të verdhë apo të merr një erë të keqe, nëse shoqërohet nga një ethe e fortë kollë zgjat disa ditë, ose nëse kollitjes ose frymëmarrje të thellë shkakton dhimbje akute gjoksi, gulçim ose zhvilluar - duhet të konsultoheni me një mjek. Ndonjë nga këto simptoma mund të tregojë pneumoni. Kur ju nxjerr me kollë gjaku duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.
Ethe, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve
Ftohtë të përbashkët nganjëherë shoqërohet me ethe, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve. Këto simptoma janë trajtuar më mirë pa përdorimin e drogës lekarstvenыh, me pjesën tjetër dhe futje fluide ose duke përdorur aspirina ose paracetamol.

Aspirina nuk rekomandohet për të dhënë të ngrohjes e një pacienti nën 40 vjet: ai mund të jetë e gripit dhe jo të ftohtë. Njerëzit që marrin aspirinë me grip (ose li e dhenve) janë në rrezik në rritje të sindromës Reye. Kjo është një sëmundje e rrallë, por e rrezikshme fatale viktimat e të cilit po mbijetojnë, atëherë mbeten të paaftë për jetën.
Kontaktoni mjekun tuaj nëse temperatura e trupit ngrihet mbi 394 ° C, ose në qoftë se ethe me temperaturë mbi 38 ° C zgjat më shumë se katër ditë. Në këto raste, pacienti, me sa duket, nuk e ftohjet.Kërkojnë ndihmë mjekësore nëse:

* Ngrohjes me temperatura mbi 383 ° C, i shoqëruar nga një ethe dhe kollë me otharkyvanyem mukozë të trashë (sidomos të gjelbër ose erë të keqe)
* Dhimbje akute gjoks me një frymëmarrje të thellë
* Simptomat ngjajnë ftohjet që nuk përmirësuar brenda shtatë ditëve
* Ngrohjes me temperatura mbi 394 ° C
* Hemoptysis


Dhimbje në fyt e nje nga te meposhtmet:
1) Plehu (spote të verdhë-bardhë) në bajamet ose fyt

2) të ngrohjes me temperatura mbi 383 ° C
3) Zgjeruar apo nyjet limfatike të dhimbshme për të prekur pjesën e përparme të qafës
4) kontakt me një pacient, i cili vuri në dukje rastin e grykët ose difterisë dokumentuar
5) skuqje që shfaqet gjatë ose pas faringjit
6) Një historia e ethet reumatike, sistemi reumatike kardiovaskulare, sëmundjeve të veshkave, sëmundje kronike të mushkërive siç emfizema ose bronkit kronik

Pse është "zgjatur" kollë.


Ndonjëherë recetave mësipërme "japin dështim" - kollë, gjendje e sëmurë vazhdon pas 2 javësh ARI (të ftohtë). Nëse kjo ndodh - për të bërë analiza dhe thërrisni një doktor.

Në shumicën e rasteve, ky "sulm" i infeksioneve të reja në trupin e dobësuar të ftohtë. Këto infeksione emrin ndryshe dhe për të luftuar me ta ndryshe.
Shumica e "sulme" Mycoplasma në vendin e dytë janë rastet e "agresion" pnevmotsystы. Ndonjëherë Mycoplasma dhe pnevmotsysta së bashku dhe për të sjellë pacientin në një temperaturë konstante prej 37-38 ° C, djersitje të rënda, gjumë të varfër (kolla pengon gjumin, zgjohet), dobësi (dobësi e përgjithshme).
Më pak të zgjatur shpesh kollë të shkaktuara nga kërpudhat (Candida) ose klamidia (zakonisht pulmonare). Një tjetër shkak i kollë mund të bëhet TB. Foshnjat fenomene të tilla mund të ndodhë për shkak të cytomegalovirus.

Çdo të këtyre infeksioneve, në rastin e një diagnozë të pasaktë dhe trajtimi mund të zvogëlojë në masë të madhe cilësinë e jetës. Shpesh ka bronkit, por mund të zhvillohet pneumonia. Në SHBA, 40% e bronkitit te fëmijët - mikoplazyazytsi. Simptomë kryesore shqetësuese - një kohë të gjatë (më shumë se 2 javë) nuk është e kollitjes. Ndonjëherë Mycoplasma, pnevmotsysta, Klamidia dhe citomegalovirusin "kapem" për fëmijët me astmë, bronkit astmatik - sulmet janë duke u bërë më të shpeshta. Pas diagnostikimin dhe trajtimin e këtyre infeksioneve, fëmijët përherë harrojmë për astmë.

Stabiliteti i këtyre mikroorganizmave në mjedis është i ulët - ata vdesin shpejt, kështu që mënyra kryesore e infeksionit - kontakt të ngushtë të familjes. Njerëzit mund të infektohen ose Mycoplasmosis pnevmotsistozom (më pak klamidia) në ndonjë "të ngushtë", ekipit - në punë, në kolegj, në kopshtin e fëmijëve, në shkollë, në oborr, një mysafir i rregullt, gjithmonë podkashlyvayuschyh e miqve.
"Candida" kollë zakonisht ndodh si rezultat i trajtimit të tepruar ose të pahijshme nga ana e drogës antibacterial si Biseptolum, Bactria, septrym, ampicillin, ampioks dhe të tjerët.

Në atmosferën e tanishme ekonomike dhe për këtë arsye sociale Tuberkulozit si një "sëmundje e të varfërve", dhe ju mund të kapur transportin publik, në dyqan dhe në stacionin. Zbut vetëm se pse "ngjitëse" dhe shumë njerëz, por të infektuar pas kontaktit të shkurtër është e vështirë. Diagnoza e TB është më e mirë për të filluar në TB ambulator ose TB klinika në komunitet. Në raste të rënda, ose nëse nuk duan të shkojnë në klinikë, ju mund të përfitojnë nga një diagnostikë të paguar - përcaktimin e baktereve nga PCR ose zbulimin e antitrupave ndaj Mycobacterium tuberculosis.

Diagnoza mycoplasmosis, Pneumocystis, klamidia, candidiasis dhe citomegalovirusin mjaft e komplikuar - tiparet karakteristike vetëm për "një" sëmundje atje, dhe shumica e germs janë aq të vogla që nuk mund të zbulohet me mikroskopi konvencionale. Mycoplasmosis, Pneumocystis, klamidia, candidiasis dhe infeksioni citomegalovirus (CMV), janë në ose Smears studioi metodat e diagnostifikimit të ADN-së, të tilla si reaksion zinxhir polimeraza (PCR) ose metoda immunofluorescence (e cila është më pak e besueshme) ose kërkime në gjak nga një venë Antitrupat ndaj këtyre patogjenëve.

"Faqja kryesore" do të thotë këto sëmundje atje, por antibiotikët shumë moderne - yzlechyvaemost arrin 95%.


Masat e parandalimit.


Pa studiuar statusin imunitar të sezonit të ftohtë mund të pini larg 2-3 adaptogens bimore vit - xhensen, Siberian xhensen. Droga marra në mëngjes dhe pasdite dhe në mbrëmje për lehtësimin e stresit të përditshme dhe për të përmirësuar fle nevojshme concoctions qetësues e bimëve - sanëz, Motherwort.
Të mos jetë i sëmurë gjatë epidemive të sëmundjeve virale, përveç vitamina dhe adaptogens dhe të marrin ilaçe homeopatik Hryphel, Antyhrypin, Inflyutsyd. Vaksinimi kundër gripit bëhet çdo vit, do të ju mbrojnë nga sëmundja. Vaksina e gripit Vaksinimi duhet të bëhet para se të epidemisë së gripit që kishte për të zhvilluar sistemin imunitar. A gripit të shtëna në mes të një epidemie apo kur njerëzit janë të sëmurë nuk ka kuptim, sepse vaksina nuk mbron nga sëmundjet.

Për njerëzit të cilët shpesh vuajnë nga otitis, grykët, bronkit, janë droga që mbrojnë kundër Staphylococcus, Streptococcus, Haemophilus influenzae, Klebsiella. Kjo Ribomunil, Bronhomunal. Skemat e parandalimit Përzgjedhja janë lënë më të mirë te mjeku.
Nëse dikush në familje është i sëmurë, tjetri duhet të marrë masa parandaluese. Ajo do të jetë mirë për të përhapur në një hudhër të sheshtë apo copëtuar imët në një chavlenyy pjatë. Ju gjithashtu mund të vënë atë në një ibrik çaji para-djegur dhe të marrë frymë përmes hundës. Kërkesat "tonzilgon" apo "Antyseptyn."

Thithja herbs anti-inflamator - Wort, i urtë, eukalipt Shën Gjonit apo inhalimi i Propolisi - të njëjtën gjë mund të rrisë mbrojtjen e trupit. Si zakonisht, ju mund të përdorni ibrik çaji aparat për thithje ilaçi - të krijoj ujë të valë e barit dhe thith me hundë. Ju mund të përdorni të gatshme produkte - vajra, tinctures dhe zgjidhjet -. Eukalipt, Propolisi, vaj pishe, Эvkabal "," Doktor mom "," Bronhykum " Më i përshtatshëm pompa - Rusisht supersonik "Monsoon."
Si një masë paraprake imuniteti i dobët mund të përdorni përgatitjet multivitamin (Multivitamin-Tytabs, Yunykap, Centrum dhe të tjerët). Një e mirë droga tonik efekt kanë maja (tharm ekstrakti "preferuar" panhamyn etj). Multivitamin dhe përgatitjet maja veçanërisht të dobishme në vjeshtë dhe pranverë, kur ka një dobësim i natyrshëm i sistemit imunitar.